Çocuklarda Çinko Eksikliği

Çocuklarda Çinko Eksikliği;Çinko eksikliği, çocukta iştahsızlık,ishal ve kilo kaybına yol açıyor. Çinko, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, davranış ve öğrenme performansının artması ve çocuklarda büyüme ve gelişim için çok önemli .Çocuk doktorları bebeklerde çinko ölçümü yapılmasını gerekliliği düşündüğü zaman, Çinko eksikliği cüceliği sendromu ya da en iyi ihtimalle olası bir büyüme gelişme sorunu yaşayabileceğini öngörebiliyor demektir.

Pediatri kliniklerinde gelişimi değerlendirirken Çinko tahlili son 10 yılda sıkça istenen bir tahlil olup birçok hastalığın tanısında da bizlere fikir vermektedir.

 

çinko ekskliği

Çinko en çok çocukluk çağında ihtiyaç duyulan bir mineral. Çinko eksikliği, özellikle bağışıklık sistemini, bağırsakları ve cildi etkiliyor. Bu eksiklik çocuklarda iştahsızlık, ishal ve kilo kaybına neden oluyor. Bağışıklık sistemi etkilenen çocuklar sık sık enfeksiyon geçiriyor. Çinko eksikliği olan çocukların hastalıklara yakalanma riski artıyor. Bu çocuklarda ayrıca büyüme geriliği de görülebiliyor.
Ek Besinlere Geçiş Döneminde Dengeli Beslenme Gerekli: Bebeklerde çinko eksikliği, özellikle ek besinlere geçiş döneminde gözleniyor, bu dönemde sütten ek besinlere geçişte geç kalınması ya da çocuğa tek çeşit ek besin verilmesinin olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Ailelerin ek besinlere geçiş dönemi ve hangi ek besinleri hangi oranda bebeğine vermesi gerektiği konusunda bir doktora başvurması gerekiyor.Çinko eksikliği bulunan kişilere dengeli beslenme öneriliyor ve  çinko içeren hap ve damla veriliyor.

Ergenlik döneminde diyet yapan gençlerde de çinko eksikliği görülebiliyor ve diyet yapanların da bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

Share
Bu yazı çinko eksikliği kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çocuklarda Çinko Eksikliği için 1 cevap

 1. Devran der ki:

  Çinko eksikliğinin dünya nüfusunun üçte birini etkilediği, bölgesel olarak prevalansın %4-73 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Gıda ve Tarım Örgütünün analizine göre dünyada diyete bağlı çinko eksikliği prevalansı %40 gibi yüksek bir değerdir.
  Türkiye’de veriler sınırlıdır. Kronik diyareli, kötü beslenen çocuklarda %15,7-24 oranında, akut diyareli çocuklarda %64 çinko eksikliği bildirilmiştir.

  Akut ishal
  DSÖ ve UNICEF verilerine göre 2002′de 1,6 milyon çocuk ishal nedeniyle ölmüştür. Diyare çocuklarda beslenme bozukluğu, bağışıklık sisteminde bozulma yapar.
  İshal sırasında çinko desteği yapılan çocuklarda ishalin süresi %9-23 oranında kısalır. Çinko desteği yapılan çocuklarda ishal insidansı %8-45 azalır. DSÖ ve UNICEF akut diyarede çinko önermektedir. Bu şekilde diyare vakasının şiddeti azalır ve 2-3 ay boyunca tekrar diyare oluşması engellenir.

  Çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek diyarede olduğu gibi infeksiyon hastalıklarına yakalanma ve iyileşme sürecine rol oynar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>