cinko.gen.tr https://www.cinko.gen.tr Çinko, Çinko Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, cinko.gen.tr Wed, 28 Jan 2015 00:00:00 +0000 Fri, 24 May 2019 00:00:00 +0000 60 Magnezyum Çinko https://www.cinko.gen.tr/magnezyum-cinko.html Sun, 04 Nov 2018 03:47:05 +0000 Magnezyum çinko, insan sağlığında oldukça önemli görevler üstlenen minerallerden bazılarıdır. Magnezyum çinko özellikle hamileler ile gelişme çağındaki çocuklar için büyük öneme sahiptir. Magnezyum çinko Magnezyum çinko, insan sağlığında oldukça önemli görevler üstlenen minerallerden bazılarıdır. Magnezyum çinko özellikle hamileler ile gelişme çağındaki çocuklar için büyük öneme sahiptir. Magnezyum çinko seviyesi sıradan bir sağlık kuruluşunda dahi yapılabilecek kan sayımı ile öğrenilebilir. Eksiklik bulunması halinde bir an evvel doktorun önerdiği tedaviye başlanılması gerekmektedir. Tedavi programına ilave olarak hastaların beslenme alışkanlıklarını da gözden geçirmesinde büyük fayda bulunmaktadır.  

Magnezyum çinko mineralleri ne işe yarar
 • İnsan vücudunda bulunan yağın hızla yakılması ve enerjiye dönüştürülmesinde yardımcı olur. 
 • Depresyon hastalar için oldukça önemli bir mineraldir. 
 • Vücudun içerisinde ya da dışarısında oluşan bazı yaraların iyileşmesine yardımcı olur. 
 • Diş sağlığı açısından önemlidir. Kalp sağlığı için koruyucu işlev görür. Ayrıca kalp krizi geçirme ihtimalini azaltır. Kalp krizi geçiren hastaların bir çoğunda magnezyum eksikliğinin bulunduğu da tespit edilmiştir. 
 • Özellikle bayanlar açısından adet görmeden önce yaşanan bir kısım sıkıntıların en aza indirgenmesine yardımcı olur. 
 • Bir kısım zihinsel becerilerin gelişmesinde çok faydalıdır. 
 • Tırnak yüzeyinde oluşan ve göz ile görülebilir nitelikteki beyazlıkların iyileşmesini sağlar.
 • Bazı basit üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı ile mücadele eden hastalar için vücuda kuvvet verir. 
 • Erkekler için ilerleyen yaşlarda prostat yaşanması ihtimalini azaltır
 • Hücrelerin yenilenmesi için önemli minerallerdendir.
 • Çocukların büyümesi için büyük öneme sahiptir. 
Magnezyum çinko mineralinin eksiklik belirtileri ve tedavisi:

Magnezyum eksikliğinin en belirgin belirtisi bacaklarda meydana gelen kramplardır. Ayrıca sürekli uyku hali ve yorgunluk hissetme, sindirim sisteminde yavaşlama meydana gelmesi, asabi ruh hali, astım, kalp atışlarının normalden daha hızlı olması, astım ve bir kısım kalp hastalıkları da belirtileri arasında sayılabilir. Çinko mineralinin olması gereken seviyenin altında olması halinde de erkeklerin sperm sayısında azlık meydana gelmesi ve testosteron düzeyinin normal seviyenin altında olması, yaraların geç iyileşmesi, tırnaklarda beyaz nokta oluşması gibi belirtiler baş gösterebilir. 

Yukarıda sayılan belirtileri yaşayan bireylerin bir sağlık kuruluşuna giderek kan sayımı yaptırması gerekmektedir. Kan değerlerinin sonucuna göre takviye ilaçlar verilir. Ayrıca arada sırada herhangi bir şikayet bulunmasa dahi bu değerlerin kontrol ettirilmesi tavsiye edilir. Diğer taraftan hastaların beslenme şekline de dikkat etmesi ve magnezyum çinko minerali açısından zengin besinlerle beslenmesi gerekmektedir. Bu besinler içerisinde maden suyu, kayısı, elma, incir,, yeşillik, greyfurt, balık, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, ceviz, hindi eti, tahıl ürünleri, lif oranı yüksek gıdalar, somon balığı, nane gibi besin maddeleri yer almaktadır. B besin maddelerinin tüketimine daha fazla ağırlık verilerek magnezyum çinko minerali dengelenebilir.
]]>
Çinko İçeren Kremler https://www.cinko.gen.tr/cinko-iceren-kremler.html Sun, 04 Nov 2018 14:46:34 +0000 Çinko içeren kremler, Çinko bazlı kremler, antiseptik özelliği ile ciltte bulunan mikropları temizleyerek alerjik nedenlerle ciltte oluşan tahrişleri önler ve cildin genel görünümünü güzelleştirrerek pürüzsüz hale getir Çinko içeren kremler, Çinko bazlı kremler, antiseptik özelliği ile ciltte bulunan mikropları temizleyerek alerjik nedenlerle ciltte oluşan tahrişleri önler ve cildin genel görünümünü güzelleştirrerek pürüzsüz hale getirmesine yardımcı olur. Çinko, az bir miktarda kullanıldığında bile vücut için gerekli minareli sağlar. Hücrelerin oluşması için gerekli olan enzimleri aktif hale getiren ve birçok hayati fonksiyonların etkisini ortaya çıkaran çinko hücrelerinin onarımında etkin rol oynar. Çinkonun cilde bu kadar çok fayda sağlamasından dolayı çeşitli türlerde çinko içeren kremler ortaya çıkmıştır.

Çinko içeren kremlerin kullanıldığı alanlar

Akne tedavisi: Çinko içeren kremler akne bölgelerini doğrudan uygulanabilir. Bu kremler bakteri öldürücü özelliği ile aknelere sebep olan bakterileri ortadan kaldırır ve cildin temizlenmesine yardımcı olur akneler değişik nedenlerle vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. Çinko içeren kremler uygulandıkları bölgelerdeki aknelerin çoğalmasına ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasına engel olur. Çinko kremleri ciltte bir tabaka oluşturarak bakteriyi ortadan kaldırır. Gözeneklerinin kapatmasına engel teşkil eder. Bu nedenle oluşacak olan aknelere zemin hazırlanmamış olur.

Pişik tedavisinde: Çinko içeren kremler pişik tedavilerinde kullanımı oldukça kolay ve başarılıdır. pişik sebebiyle vücudun tahriş olan bölgelerine kısa sürede aktif tedavi yöntemi ile vücudun eski sağlığına kavuşturur. Bebek bezleri arasında rahatlıkla oluşan bakterilerle savaşarak bakterilerin yok olmasını vebakterilerin oluşmasını engeller. Bebekler için özel bir şekilde üretilen çinko kremler bebeğin vücuduna girdiğinde bir tabaka meydana getirerek bakterilerle savaşır. Bebeklerin pişiklerinde kullanılan kremler genellikle, Popolin Pruzon, Desitin, oksizinç, Dentinox, Bepanthol, Sudokrem, Dalin gibi çinko içerikli pişik kremleridir.

Güneşten korunmak için çinko bazlı kremler:

Cildin erken yaşlanması, ciltte kırışıklıkların meydana gelmesi ve ciltte güneş lekelerin oluşması güneşten gelen ultraviyole ışınlardan korunmak için cildinizi çinko içeren kremler kullanarak koruyabilirsiniz. Cildiniz tarafından emilen çinko kremleri cildinizde bir tabaka meydana getirerek sizi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır.

Çinko içeren kremlerin diğer kullanım alanları şöyledir:

 • İltihap engelleyici özelliği ile egzama ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmektedir.
 • Düzenli kullanımlarda melanoma belirtilerinde önemli ölçüde azalma görülür.
 • Sıyrık, yanık gibi vücutta meydana gelen hasarların iyileşmesine yardımcı olur.

Çinko içeren kremlerin, vücutta sağladığı birçok etkiler mevcuttur. Fakat bu kremlerin fazla kullanılması ile yan etkileri de oluşur. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekir. Genel olarak yetişkinlerde ve bebeklerde sakınca görülmemektedir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu alerji neticesinde ciltte kabarıklık, kızarıklık, yanma ve kaşıntı hissi meydana getirir. Bu durumlar oluştuğunda birey kremi bırakmalı ve bu belirtiler hala devam ediyorsa cilt doktoruna göstermesi gerekmektedir.]]>
Solgar Çinko https://www.cinko.gen.tr/solgar-cinko.html Sun, 04 Nov 2018 16:42:47 +0000 Solgar çinko, Solgar Çinko hapı, koyu renkte küçük bir şişede genellikle eczanelerde satılanı da takviyesidir. İçerisinde 100 adet bulunmaktadır. Her gün bir tane alınmakta ve  ortalama 22 gram ağırlığındadır. Çinko Solgar çinko, Solgar Çinko hapı, koyu renkte küçük bir şişede genellikle eczanelerde satılanı da takviyesidir. İçerisinde 100 adet bulunmaktadır. Her gün bir tane alınmakta ve  ortalama 22 gram ağırlığındadır. Çinko vücudumuzdaki gerekli olan bir elementtir. Çinkoyu vücudumuz için gerekli olan miktarı doğal yollardan alabilmemiz mümkündür. Fakat yetersiz beslenme ve organik olmayan besinlerde çinko miktarı oldukça azalmıştır. Bu yüzden bazı kişilerin solgar çinko alımının sağlaması gerekebilir.

Solgar çinko faydaları nelerdir

 • Çinkonun cildimizde ve saçlarımıza oldukça önemli faydaları vardır. Hem içeriden hem dışarıdan cildimizi ve saçlarımızı besleyerek direnç sağlar.
 • Saç uzatmak isteyenler solar çinkoyu kullandıkları zaman hızlı bir şekilde uzaklıkları görülür.
 • Aynı zamanda saçlara gerekli besini sağladığı için dökülmeleri azalmaktadır.
 • Çinko kullanıldığında vücutta ileri ki zamanlarda oluşan sivilce izleri ve yeniden çıkan sivilcelerin temizlemektedir.
 • Ciltte bulunan yaralar, izler, sivilce lekelerini hızlı bir şekilde iyileşme göstermiyorsa sebebi çinko eksikliğindendir.
 • Güneşe Alerjisi olanlar çinko eksikliği sebebiyle vücutta Güneşe karşı reaksiyon göstermektedir.
 • Cildi aşırı bir şekilde hassas olan kişilerde genellikle çinko eksikliğinin göstergesidir.
 • Vücutta değişik nedenlerden dolayı radyasyon bitmektedir. Radyasyonun yan etkisi ise vücudumuzdaki çinko miktarını önemli ölçüde azaltmakta ve alzheimer riskini arttırmaktadır.
 • Hücre yenileyici etkisi vardır. Cildi güzelleştirip taze ve diri kalmasına yardımcı olur. Sivilce oluşumunu önemli ölçüde engelleyerek sivilcelerin yok olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek gün boyu birey kendini yorgun hissetmeden hareketlerini yapabilir.
 • Kış aylarında özellikle grip ve soğuk algınlığına karşı vücudumuzda güçlü bir sistem meydana getirir.
 • Akneye karşı etkili bir antikor üretir.
 • A vitamininin kimyasal bileşimini harekete geçirerek mikrop öldürücü etkisi oluşturur.

Çinko takviyesi nasıl kullanılmalıdır

Çinko, aç şekilde genellikle de akşamları kullanmak gerekir. Çünkü uyku halinde vücutta hücre yenilenmesi yaptığı için çinko bu yenilenmeyi hızlandırır. Ayrıca çinko vücutta depolanması için her gün alarak vücuttaki hücre yenilenmesini devamlı hale getirmek gerekir. Çinko hapının genel piyasa fiyatı 40-45 TL arasındadır. Solgar çinkonun etkisi bir hafta içerisinde göstermeye başlar.

Solgar çinko hapı nasıl alınmalıdır

Vücudumuzda birçok organ çinkonun yardımıyla olmaktadır. Yetişkinlere oranla çocukların ve gençlerin hastalara aranmadan sağlıklı kişilerin daha fazla çinko tüketmesi gerekir. Aynı zamanda streste olanlar sakin kişilere oranla ihtiyacı daha fazladır. Yetişkinlerin ortalama çinko tüketimi 15 gram olması gerektiğini uzmanlar ifade eder. Çinko kür yapmak isteyenler ise üç ay boyunca 20-30 miligram arasında günlük çinko almalıdır. Hamilelerde ve emziren annelerin çinko ihtiyacı normal insanlara göre daha fazladır. Çocuklarda ise çinko azlığı büyüme bozukluğuna ve gelişim geriliğine yol açabilmektedir.


]]>
Çinko Simgesi https://www.cinko.gen.tr/cinko-simgesi.html Mon, 05 Nov 2018 06:42:50 +0000 Çinko Simgesi, periyodik cetvelde "Zn" şeklinde yer almaktadır. Latincede çinko simgesi "Zinkum" olarak adlandırılmıştır ve mavi rengi andıran açık gri renge sahip olan çok kırılgan yapıdaki metaldir. Ayrı Çinko Simgesi, periyodik cetvelde "Zn" şeklinde yer almaktadır. Latincede çinko simgesi "Zinkum" olarak adlandırılmıştır ve mavi rengi andıran açık gri renge sahip olan çok kırılgan yapıdaki metaldir. Ayrıca çinko simgesi periyodik cetveldeki geçiş elementleri ile aynı grupta yer almaktadır. Çinko elementi kaynama sıcaklığı düşük olmasından dolayı genellikle pirometalalurjik metalin üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle çinko dökülmüş halinde iken hem sert hem de kırılgan bir yapıda olmasına rağmen 120 derecede kolaylıkla şekil alabilmektedir. Çinko elementi elektro kimyasal potansiyeline sahip olan demir gibi negatif grubunda bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde çinko anot şeklinde kolaylıkla kullanılabilen en önemli olan elementlerden bir tanesidir. 

Çinko simgesinin Ayrıştırıldığı Mineraller Nelerdir Çinko elementi özellikle yer kabuğunda en çok bulunan diğer elementlerin içerisinde 23. sırada bulunmaktadır. Çinko elementinin en çok kullanıldığı cevheri sfaleriti ise, (ZnS) bileşenidir ve %40 oranında çinko ile %10 oranında demir içermektedir. Çinko bileşikleri genellikle (+2) değerinde mevcut olmaktadır. Çinko ile meydana getirilen bileşikler çoğunlukla bir iyonik bağ haline gelmektedir. Çinko elementi siyanür, halojen, amin ve amonyak iyonları ile birlikte bir kompleks bileşiklerini oluşturur. Ayrıca çinko elementi toz halinde iken en iyi indirgeyici özelliğine de sahip olmaktadır. Toz haldeki çinko elementi tepkime esnasında reaksiyona tepkime verme özelliği yüksek olmasına rağmen oldukça yanıcı bir etki göstermektedir. Çinko elementi çok yüksek sıcaklıklarda kükürt, klorür ve oksijen gibi elementler ile tepkimeye girdiğinde şiddetli reaksiyon gösterir ve bunun sonucunda çok sert amalgam oluşmasına neden olur. Çünkü sülfat ve klorür tuzları özellikle su ile tepkime halindeyken yüksek derecede çözünürlüğe sahiptirler. Çinko oksit ile fosfat organik olan kompleksler genellikle suda çok nadir olarak bazen az miktarlarda çözünürken bazen de hiç çözünmezler. Çinko oksit ekonomik açıdan değeri yüksek olan bir elementtir. Çinko ile hazırlanan bileşikler arasında ise, en fazla kullanım çinko sabunudur. 


]]>
Çinko İçeren İlaçlar https://www.cinko.gen.tr/cinko-iceren-ilaclar.html Mon, 05 Nov 2018 11:10:41 +0000 Çinko İçeren İlaçlar, Çinko eksikliği vücutta bir çok hastalığa ve sıkıntıya neden olan önemli bir kaynaktır. Çinko içeren kremler başta testeron hormonu ve yumurtalık olmak üzere bir çok enzimin üretilmesinde büy Çinko İçeren İlaçlar, Çinko eksikliği vücutta bir çok hastalığa ve sıkıntıya neden olan önemli bir kaynaktır. Çinko içeren kremler başta testeron hormonu ve yumurtalık olmak üzere bir çok enzimin üretilmesinde büyük oranda yardımcı olur. Aynı zamanda hamile olan kadınlara verilen çinko içeren ilaçlar anne karnındaki bebeğin sağlıklı fiziksel ve bedensel gelişimlerini hızlandırır. Ayrıca hücrelerin bölünerek çoğalmasını sağlamaktadır. Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için, tat alma duyularının gelişmesi için ve öğrenme yeteneklerinin gelişmesi için çinko içeren ilaçların kullanılması şarttır. 
Ülkemizde çinko eksikliğine bağlı olarak bir çok rahatsızlık meydana gelmektedir. Her geçen gün hızla artan çinko eksikliği sağlıksız gıdalar tüketmekten ve bilinçsiz beslenme alışkanlığından kaynaklamaktadır. Kansızlık olmak olmak üzere demir eksikliği, ishal, saç dökülmesi ve deride ve tat alma duyusunda bozukluğa neden olmaktadır. Ayrıca saç dökülmesi, alerjik reaksiyonlarda da çinko içren ilaçlar kullanılır. Çinko içeren ilaçlar ile birlikte C vitamini yüksek olan besinler bir arada kullanılmamalıdır. Çünkü C vitamini olan besinler çinkonun hızlı bir şekilde vücutta emilimini sağlar ve etkisinin azalmasına neden olur. 

Çinko İçeren İlaçlar Bebeklere Ne Zaman Verilir

 Çinko içeren ilaçların altı ayından daha erken doğan bebeklere verilmesi tavsiye edilmez. 19 yaşından daha büyük kadınlarda günlük alınması gereken çinko miktarı 8 mg iken erkeklerde ise 11 mg alınmalıdır. Çinko içeren ilaçlar vücutta emilimi için tok karnına alınması gerekir. Çinko içeren ilaçları tüketirken dikkat edilmesi gereken ve kesinlikle beraber alınması sakıncalı olan ilaçlar, antibiyotikler ve penisilamin ilaçları olarak bilinir. Çinko eksikliğine bağlı olarak oluşan bir çok rahatsızlık ve ciltte tahrişler çinko ilaçlarının alınması ile kısa sürede tedavi edilir. 

Çinko İçeren Kapsül ve Şuruplar

Berazinc 220 40 Kapsül, Chinko 15/ mg/ 5 ml şurup 100, Ferrozınc 20 Kapsul, Grızınc 15 mg/ 5 ml 100 ml Şurup, Grızınc 40 Kapsül, Magnezınc 40Fılm Tablet, Orızınc 15 mg/ 5 ml 100 ml Şurup, Medizınc şurup 100 ml, Zhıncre 15 mg/ 5 ml Şurup, Nutrı-Zınc 100 ml Şurup, Zhıncre 50 mg 40 kapsül, Zhıncre Fort Şurup, Zınvıtal Şurup 100 ml en bilinen çinko içeren ilaçlardır. 
]]>
Çinko Alerjisi https://www.cinko.gen.tr/cinko-alerjisi.html Mon, 05 Nov 2018 16:09:34 +0000 Çinko alerjisi, son derece nadirdir ve ciddi endişe nedenidir. Bir çinko alerjisinin tespitini kişi kendisi teşhis edemez ancak uzman bir doktor alerji niteliğini belirleyebilmektedir. Bir çok besinde fazlasıyla bulunan çinko min Çinko alerjisi, son derece nadirdir ve ciddi endişe nedenidir. Bir çinko alerjisinin tespitini kişi kendisi teşhis edemez ancak uzman bir doktor alerji niteliğini belirleyebilmektedir. Bir çok besinde fazlasıyla bulunan çinko minerali bağışıklık sisteminde anahtar rolü oynar, vücudun direncini arttırır ve verimli yapar. Akyuvarların, antikorların oluşmasında oldukça payı vardır. Bağışıklık sisteminin bizi hastalığa sebep olan virüs ve bakterilerden koruduğu gibi zehirli maddeleri de zehirsiz hale getirme de yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için bol miktarda çinko içerikli yiyecekler tüketmelisiniz. Yaraların iyileşmesi, görme organımızın güçlenmesi, böbrek hastaları, şeker hastaları çinko eksikliği tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Çinko eksikliği enfeksiyon hastalarına karşı savunmasız bırakmaktadır. Ayrıca tat ve doku duyularını da oldukça zayıflatır. Kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasülye, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içermektedir.

Çinko alerjisinin belirtileri;

Bağırsak sisteminde meydana gelen ve kusma, ishal vemukus zarını tahriş olarak ortaya çıkmaktadır. Çinko içerikli bir ilaç burundan alınırsa burun ve sinüsleri tahriş edebilir. Nadiren ağız yaraları görülmektedir. Çinko, doğal vücut yaprakları gibi genellikle bu semptomlar bir iki gün içinde kendiliğinden çözülür.

Çinko birçok yiyecekte bulunmaktadır. Özellikle et ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur. Aynı zamanda alaşımları yaygın olarak kullanılan bir metaldir ve hava da toz şeklinde de bulunmaktadır. Bununla birlikte çinko alerjisini engellemek veya tetiklememek için bu bölgelerde maske kullanmak şarttır. Metal mağazalarda, elektronik üretim tesislerinde çinko metal toz havada büyük miktarda bulunmaktadır.  

Çinko alerjisi tedavisi;

Tedavisi oldukça kolaydır. İlk önce çinko içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Yüksek hassasiyeti ve alerjik tepkisi çok olan kişiler için çok az miktarda vücuda çinko almalıdırlar. Kırmızı et ve deniz ürünlerini sınırlı olarak yemeleri gerekir. Bulunduğunuz ortamda ve evinizde metal miktarını sınırlamanız gerekir ve havada bolca bulunan bölgelerden kaçınmalısınız. Vücutta farklı tepkiler gördüğünüzde mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

]]>
Çocuklarda Çinko Eksikliği https://www.cinko.gen.tr/cocuklarda-cinko-eksikligi.html Tue, 06 Nov 2018 07:21:21 +0000 Çocuklarda çinko eksikliği, Çocukluk dönemi enfeksiyon hastalıklarının oluşması yetişkinlere göre oldukça yüksektir. Çinko vücut için her dönemde önemli bir element olmuştur. Bağırsak sisteminizdeki enfeksiyonlara kar Çocuklarda çinko eksikliği, Çocukluk dönemi enfeksiyon hastalıklarının oluşması yetişkinlere göre oldukça yüksektir. Çinko vücut için her dönemde önemli bir element olmuştur. Bağırsak sisteminizdeki enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Çinko eksikliği de vücuttaki birçok sistemi olumsuz yönde etkileyerek bozabilmektedir. Çocuklarda çinko eksikliğinin en temel nedeni yetersiz beslenmedir. Diyabet, emilim bozukluğu, karaciğer hastalıkları, bazı kronik hastalıklar ve kötü huylu tümörler çinko eksikliğinden oluşan hastalıklardır. Çinko eksikliğinin en önemli nedeni ise beslenme yetersizliğidir. Günlük tüketilen besinlerde çinko içermemesi nedeniyle vücutta çinko eksikliği meydana gelir. Kırmızı eti tüketmeyen kişilerde çinko eksikliğine rastlanmıştır. 

Çocuklarda çinko eksikliğinin belirtileri şunlardır:

 • Çocuklarda büyüme ve gelişim geriliği
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Anlama ve kavrama da güçsüzlük
 • Halsizlik
 • Tırnaklardaki beyaz lekeler
 • Koku ve tat alma duyusunu zayıflaması
 • Yaraların iyileşme süresinin uzaması
 • Ciltte akne sorunlarının meydana gelmesi
 • Saç dökülmesi
 • Enfeksiyonlarla mücadele edemeyecek kadar vücudun zayıflaması

Çocuklarda çinko eksikliği yukarıda saydıklarımın dışında bağırsak sisteminin bozulmasıyla enfeksiyonların oluşmasının artması gibi faktörlerde yer almaktadır. Bu belirtileri engellemek için çinko tedavisi uygulanır. Çocuklarda çinko dirençli ishal soğuk algınlığı, büyüme geriliği, akut ishal gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. İshal ve zatürre hastalığının engellenmesi için çinko koruyucu olarak verilir. Sıtma tedavisinde de hem tedavi edici özelliği ile hem de koruyucu etkisi ile verilmektedir.

Çinko eksikliği tedavi edilmezse ileride hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden Çinko eksikliğini anlamak için iyi analiz etmeli ve belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurulması gerekir. Çinko eksikliğinde ayrıca zihin bozukluğu, bağırsak sistemi zayıflamasıyla enfeksiyonlar, deri hastalıklarında aşırı derece dökülmeler, ishal vakalarında artış, cinsel organını gelişiminde gerilik, büyüme geriliği, iştahın gittikçe azalması, testosteron hormonunun azalması, duyusal ve sinirsel değişiklik meydana getirebilir

Çocuklarda çinko eksikliği nelere sebep olur

 • Saçlar cansız ve soluk olur ve saç dökülmesi gereğinden fazla olur.
 • Ten soluk hale gelir. Dilinizi renginden fark edebileceğiniz kadar renk açılması meydana gelir. Bazı ciddi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.
 • Çinko yetersizliği tırnaklarınızı hem çok yavaş uzatmasını hemde kolay kırılmasına yol açar.
 • Karaciğer ve böbreklerin çalışma fonksiyonlarını zayıflatarak yorgunluk hissi verir.
 • Bağırsaklarınız yeterli çalışamadığı için şeker metabolizmasında aksaklıklar meydana gelir. Yaralarını çok geç kapanmaya başlar ve sürekli ödem oluşur.
 • Prostat büyümesi ile eklem ve kalça ağrıları görülebilir.
 • Tat alma duyularında da bozukluk olacağı için yedikleri hiçbir şeyden tat alamazlar.
 • Çocuklarda çinko eksikliği aşırı strese yol açar ve stres arttıkça idrardan çinko atımı da artacaktır.

Çocukların günlük çinko alımı şöyledir;

 • 12-36 ay 4 Mg
 • 4-8 yaş 5 Mg
 • 9-13 yaş 8Mg
 • 14 yaş ve üzeri erkek çocuklarda 11 Mg
 • 14 yaş ve üzeri kız çocukların da 9 Mg  şeklindedir.

]]>
Çinko Oksit Krem https://www.cinko.gen.tr/cinko-oksit-krem.html Tue, 06 Nov 2018 15:11:05 +0000 Çinko oksit krem, Çinko, eser miktarlarda da olsa beden için gerekli temel mineraller arasında bulunmaktadır. Cildimiz dahil olmak üzere organların etkinlikleri için gerekli enzimlerin salgılanmasında önemli bir görev alan Çinko oksit krem, Çinko, eser miktarlarda da olsa beden için gerekli temel mineraller arasında bulunmaktadır. Cildimiz dahil olmak üzere organların etkinlikleri için gerekli enzimlerin salgılanmasında önemli bir görev alan çinko, yeni cilt hücrelerinin oluşmasına, bu hücrelerin bakımına ve onarımına yardımcı olmaktadır. Çinko oksit kremler antiseptik özelliği ile cilt üzerinde bulunan mikropları öldürürken cildin genel görünümünü iyileştirir ve alerjik tepkiler neticesi oluşan cilt hasarların azaltılmasına yardımcı olur.

Çinko oksit kremin kullanıldığı alanlar:

Akne tedavisi: Çinko oksit kremler aknelerin üstünde direk olarak sürülebilir ve anti bakteriyel özelliğiyle akneye yol açan bakterileri yok ederek cildi sakinleştirir. Yayılma eğilimi olan aknelerin cildin diğer bölgelerine bulaşmasını önler ve cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Fazla yağı alarak yağın derinin gözeneklerinde birikmesini, dolayısıyla yeni aknelerin aradığı uygun ortamın oluşmasını engeller.

Güneşten korunma: Cildin erken yaşlanması, leke ve kırışıklıklara sebep olan güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için çinko oksitli kremler kullanılabilir. Cilt tarafından hızla emilen çinko oksit krem cilt yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturarak ultraviyole ışınları keser.

Pişiklere karşı: Çinko oksit içeren kremler pişik tedavisinde fazlaca etkilidir. Kısa sürede tahriş olan cildin normalleşmesine yardımcı olur. Cilt ile bebek bezi arasında kalan nemli alanda uygun üreme ortamı bulan bakteriler bebeklerde pişiğe sebep olmaktadır. Bebek cildi bakımı için özel olarak üretilen ve çinko oksit içerikli pişik kremleri cilt yüzeyiyle bebek bezi arasında koruyucu bir katman oluşturarak pişiği engeller.

Düzenli kullanıldığında melazma belirtilerinde iyileşme sağlar. Cildi sakinleştirici ve iltihabı önleyici özellikleriyle egzama tedavisinde kullanılır. Ayrıca yanık, kesik ve sıyrıklar gibi küçük deri hasarlarının tedavisine yardımcı olur.

Çinko oksit kremin yan etkileri: 

Genel olarak bebek, çocuk ve yetişkinler için kullanımı emniyetli olarak kabul edilen çinko oksit kremler bazı birerlerde alerjiye sebep olabilir. Bu alerjiler kızarıklık, ciltte kaşıntı, renk değişikliği, batma ve yanma duygusu olarak kendini gösterebilir.
]]>
Çinko Hangi Yiyeceklerde Var https://www.cinko.gen.tr/cinko-hangi-yiyeceklerde-var.html Wed, 07 Nov 2018 08:17:25 +0000 Çinko Hangi Yiyeceklerde Var, Çinko çok azda olsa gün aşırı mutlaka alınması gereken mineraller arasında yer almaktadır. Çinkonun en önemli görevi ise çocuklarda normal büyüme sürecinin devamını sürdürebilmektir. Eğe Çinko Hangi Yiyeceklerde Var, Çinko çok azda olsa gün aşırı mutlaka alınması gereken mineraller arasında yer almaktadır. Çinkonun en önemli görevi ise çocuklarda normal büyüme sürecinin devamını sürdürebilmektir. Eğer vücutta çinko eksik ise cilt sorunları, zihinsel karışıklık, kalça ağrısı, yumurtalıkta yada testiste faaliyet azlığı (hipogonadizm), beyin gelişimi, ruhsal sorunlar, beyin gelişimi noksanlığı, kilo kaybı, prostat büyümesi, eklem ağrısı ve ishal olur. Vücudun günlük ihtiyaç duymuş olduğu çinkoyu besinler yolu ile rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Çeşitli birçok besin minerali içerdiğinden dolayı çinkonun azlığı sağlıklı olan kişilerde çok daha sık görülmekte olan bir mineral değildir. Çinkonun en çok görüldüğü besinler susam, ıspanak, mantar, kuzu ve sığır etidir bu besinlerde çinko çok fazla olur.

Çinko Bulunan Besinler Nelerdir

Aşağıda verilen listede çinko açısından oldukça zengin olan bazı besinler vardır. Fakat bu listede çinko olan yiyeceklerin tam listesi değilidir. Ayrıca aşağıda belirtilen listede verilen bazı yiyecekler oldukça yüksek yağ ve kolesterol içerdiğinden dolayı her kişi içinde uygun olmaz. Eğer çinko azlığı sorununuz var ise veya çinko açısından zengin bir beslenme programı aramakta iseniz sizin yaşınıza ve sağlık koşullarınıza en uygun olan beslenme programı için doktor yada bir beslenme uzmanını danışmanız gerekir. 

Mantar; Bir tane orta boy büyüklüğünde beyaz renkli mantarda tam 0.1 miligram çinko vardır. Ayrıca mantar D vitamini, demir, C vitamini, selenyum, potasyum, manganez ve fosfor açısından oldukça zengin bir besindir.

Yoğurt; Tam yüz gram kadar yağsız olan yoğurtta bir miligram çinko vardır. Bu çinko sizin günlük ihtiyacınızın tam yüzde altısını karşılar.

Ispanak; Tam yüz gram kadar çiğ ıspanakta günlük çinko ihtiyacının en az yüzde dördünü karşılamakta olan o.5 miligram çinko vardır. Folat, besin lifi, kalsiyum, demir, E vitamini, C vitamini, K vitamini gibi vitaminler ile mineraller açısından oldukça zengin olan ıspanağın tek olumsuz olan tarafı ise çok fazla sodyum içermesidir.

Kabak Çekirdeği; Tam bir avuç kadar kabak çekirdeğinde günlük ihtiyaç olan çinkonun yüzde yirmisini karşılamak için yeterli olmaktadır. Kabak çekirdeği aynı zamanda bakır, magnezyum, fosfor, ve bakır minarelleride içermektedir.  

Sığır Eti;Tam yirmi sekiz gram sığır eti günlük çinko ihtiyacının en az yüzde sekizinci karşılamaktadır. Fakat sığır eti aynı kuzu eti gibi oldukça fazla miktarda doymuş ve yüksek kolesterol bulunur.

Susam;Tam bir çay kaşığı kadar susam tohumunda tam 0.7 miligram çinko vardır. Günlük ihtiyacın tam yüzde beşini karşılamaktadır. Susamda ayrıca demir, magnezyum, fosfor ve manganez açısından oldukça zengindir. Sudanmı tek olumsuz yönü ise çok fazla kalorili bir yiyecek olmasıdır.

Kuzu Eti; Tam yüz gram kuzu etini günlük çinko gereksiniminin yaklaşık olarak yarısı kadarını karşılamaktadır. Kuzu etin aynı zamanda da yüksek kolesterol değerine sahip olduğundan dolayı oldukça dikkatli yenilmesi gereken bir besindir.

]]>
Çinko Yüksekliği https://www.cinko.gen.tr/cinko-yuksekligi.html Wed, 07 Nov 2018 18:11:48 +0000 Çinko Yüksekliği, Her nasıl diğer minerallerin vücutta yüksekliği, olumsuz sonuçlara sebebiyet veriyorsa çinko yüksekliğinin de vücudumuza belli başlı zararları bulunmaktadır. Çünkü her mineralin normal değe Çinko Yüksekliği, Her nasıl diğer minerallerin vücutta yüksekliği, olumsuz sonuçlara sebebiyet veriyorsa çinko yüksekliğinin de vücudumuza belli başlı zararları bulunmaktadır. Çünkü her mineralin normal değeri vücuda yararlı olmaktadır. Fazlası ve azı sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Çinko, vücudumuzun görevlerini yerine getirebilmesi için gerekmekte olan en temel minerallerden bir tanesidir. Çinkonun vücudumuz için hayati işlevleri bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, derideki yaraların iyileştirilmesi, hücre üretiminin gerçekleştirilmesi ve 300’den fazla enzimin üretilmesi gibi görevleri üstlenir.

Yetişkin bir insan için günlük alınması tavsiye edilen çinko oranı 12 miligramdır. Vücut içerisine alınan çinkonun yalnızca %30 kadarı metabolizma tarafından emilmektedir. Her çeşit meyve ve sebzede mutlaka az bile olsa çinko bulunduğundan dolayı çinko eksikliği çok nadir görülen bir olaydır. Ancak bazı zamanlarda çinko yüksekliği yaşanabildiğinden dolayı, buna bağlı olarak bazı rahatsızlıklar gelişebilmektedir.

Çinko Yüksekliği Belirtileri Nelerdir

Gün içerisinde yaklaşık olarak 40 mili gramdan fazla çinko tüketimi çinko yüksekliği olarak bilinmektedir ve bu insan vücudu için zararlı bir durumdur. Çinko yüksekliği vücut içerisinde bulunan bakır ve demir gibi bazı minerallerin de azalmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, vücut içerisinde bulunan belli başlı bazı minerallerin de azalmasına neden olur. Bu nedenle vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu da sık sık hastalanmaya neden olmaktadır.

 • Çinko yüksekliği yaşayan kişilerin ağızlarında daima metalik bir tat bulunmaktadır.
 • Çinko yüksekliği, kişilerde titremelere neden olabilmektedir.
 • Vücut ısısında artış meydana gelebilir.
 • Mide bulantısı ve kusma ortaya çıkar.
 • Öksürük meydana gelir.
 • İshal görülür.
 • Mide ağrısı ortaya çıkar.
 • Vücut üzerinde ve gözlerde sarılıklar ortaya çıkar.
 • Hazımsızlık ortaya çıkar.
 • Halsizlik görülür.
 • Sersemlik ya da baş dönmesi ortaya çıkar.
 • Sinir reseptörlerine etki ederek, koku alma duyusunda körlüğe neden olur.
 • Özellikle çocuklar üzerinde anemiye sebep olmaktadır.

Çinko Yüksekliği Tanısı 

Eğer bir kişi yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendisinde görüyor ise, çinko yüksekliği yaşıyor olabilir. Bu gibi durumlarda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Çinko yüksekliği tanısı kesin olarak kan testleri ile anlaşılmaktadır. Kan düzeyindeki, çinko seviyesi değerlendirilerek duruma göre doktor ilaç tedavisine başlar ya da bazı diyetler programlar. Çinko yüksekliğinin atılması amacıyla bol sıvı veya süt tüketilmesi önerilmektedir. Vücut, üzerindeki çinko yüksekliğini atmaya başladıkça yavaş yavaş kendi seyrine dönmeye başlayacaktır.

]]>
Çinko Eksikliğine Ne İyi Gelir https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligine-ne-iyi-gelir.html Thu, 08 Nov 2018 04:02:19 +0000 Çinko Eksikliğine Ne İyi Gelir, Çinko az da olsa günlük olarak alınması gereken mineraller arasındadır. Çocuklarda normal büyüme sürecini çinko sağlar. Çinkonun eksikliği bazı olumsuz sebeplere yol açmaktadır. Bunlar, cil Çinko Eksikliğine Ne İyi Gelir, Çinko az da olsa günlük olarak alınması gereken mineraller arasındadır. Çocuklarda normal büyüme sürecini çinko sağlar. Çinkonun eksikliği bazı olumsuz sebeplere yol açmaktadır. Bunlar, cilt problemleri, ruhsal problemler, zihin karışıklığı, prostat büyümesi, testis ve yumurtalık noksanlığı, kalça ağrıları, eklem ağrıları, ishal ve kilo kaybı görülür. Sağlıklı ve düzenli beslenen kişilerde çinko eksikliği görülmez. Çünkü bir çok yiyecekte çinko minerali bulunmaktadır. Çinko bakımından en zengin yiyecekler, mantar, sığır eti, ıspanak ve kuzu etidir. 

İçerisinde Çinko Bulunan Besinler,

Mantar, demir, magnezyum, selenyum,  çinko, potasyum ve fosfor minerallerini bulundurur. 1 adet orta boy mantar 0.1 mg çinko içermektedir. 

Kuzu eti,Yüksek kolesterolü olan kişiler kuzu eti tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Günlük 100 gram kuzu eti çinko ihtiyacının hemen hemen yarısını karşılamaktadır. 

Ispanak, Lif, demir, K vitamini, E vitamini, kalsiyum, folat gibi mineral ve vitaminleri içerisinde bulundurur. Bunun dışında içerisinde çinko minerali de bulunmaktadır. 100 gram ıspanak 0.5 mg çinko içerir. Ispanağın sadece bir olumsuz yönü vardır bu da içerisinde fazla sodyum vardır. 

Sığır eti, Kolesterolü olan kişiler dikkat etmelidir. Çünkü içerisinde yüksek kolesterol ve doymuş yağ içermektedir. 100 gram sığır eti günlük çinko ihtiyacının hemen hemen yarısını karşılamaktadır. 

Susam, Tek olumsuz yönü yüksek kalorili olmasıdır. İçerisinde fosfori magnezyum, manganez, kalsiyum ve demir vardır. Çinko bakımından da zengindir.

Kabak çekirdeği, İçerisinde magnezyum, fosfor, manganez, potasyum, bakır minerallerini bulundurur. Bir avuç kabak çekirdeği günlük ihtiyaç olan çinkonun %20 sini karşılamaktadır.

Yoğurt, yağsız 100 gram yoğurt içerisinde 1 mg çinko vardır.

Bunun dışında çinko bulunduran besinler, enginar, kabak, fasulye, süt, yumurta, domates, kaju, muz, kakao tozu, siyah çikolata, kahvaltılık yulaf, peynir, karides, kuşkonmaz, kuzu ciğeri, peynir, badem,hindi eti, bezelye, yengeç, yer fıstığı, tavuk göğüs eti, kuru fasulyedir. Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmek çinko eksikliğine iyi gelmektedir. Çinko eksikliği bulunan kişinin bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyon ve hastalıklara karşı güçsüz olur. Koku ve tat almada azalma görülür. Çinko eksikliği olan kişide kaşıntı olur ve yaralar daha uzun sürede iyileşir. Yüksek miktarda demir tavsiyesi alanlar, vejetaryenler, orak hücre hastalığı olanlar, hamile ve emziren kadınlarda, alkol kullanan kişilerde, gastrointestinal hastalığı olan kişilerde çinko eksikliği daha sık görülmektedir. Çinko içeren besinlerin bazıları yüksek kolesterol içerebilir ve fazla kilo aldırabilir. Bu yüzden bu besinlere dikkat etmek gerekmektedir.
]]>
Çinko Eksikliğinde Görülen Hastalıklar https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikliginde-gorulen-hastaliklar.html Thu, 08 Nov 2018 19:33:24 +0000 Çinko Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, insan vücudu yaşına oranla günlük belli miktarda alınması gerekli çinko doğal bir kimyasaldır. Özellikle emzirme dönemindeki anneler ve çocukların alması gereklidir. Vücudun çinko g Çinko Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, insan vücudu yaşına oranla günlük belli miktarda alınması gerekli çinko doğal bir kimyasaldır. Özellikle emzirme dönemindeki anneler ve çocukların alması gereklidir. Vücudun çinko gereksinimin büyük bir kısmını günlük düzenli olarak aldığı besinlerden sağlamaktadır. Özellikle badem ve benzeri kuru yemişlerde bol miktarda yer alan çinko çocukların ilk sırada kemik sağlığı olmak üzere pek çok yaşamsal gelişimin yerine getirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde de hücre yenilenmesinde büyük rol oynayan çinko eksikliği sıklıkla rastlanmayan bir rahatsızlıktır. Çinko kişilerin tükettiği günlük gıdalardan sağlandığı için genel olarak bu rahatsızlık iştahsız kişilerde veya yapılan diyetler sonrasında görülmektedir.

Çinko Eksikliğinde Görülen Hastalıklar 
 • Kemiklerin beslenmesinde çinko hayati öneme sahiptir. Bu nedenle çinko eksikliği kemikleri önemli ölçüde etkileyebilir. Kemik sağlığı açısından osteoblast uyarılmasını sağlar. Osteoblast mineralinin eksikliği çoğunlukla eklem ağrılarına sebep olmaktadır. Ayrıca kemiklerde çinko oranının fazla olması, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmasının yanında artrit olasılığını riskini en aza indirir. Yaşla birlikte çinko takviye edilmesi en aza indirilir. Ancak çinko takviyesi almadan mutlaka bir hekime başvurulması önerilmektedir.
 • İnsan vücudunun gerekli miktarda çinko alamaması halinde saçların oldukça cansızlaşmasına ve uzamasının durmasına sebep olmasının yanı sıra saç kayıplarına da neden olabilmektedir. 
 • Çinko eksikliği rahatsızlığı anksiyete bozukluk ve psikotik bozuklukları da içinde olmak üzeri bir takım psikiyatrik denge bozukluklarının ilerlemesine etki sağlar. Çinko minerali özellikle bir antistres besin olmasından dolayı bazı heyecan ve korkuların dengesizlikleriyle ilişkilidir. Bu mineralin eksikliği canlılık ve mutluluk sağlayan hormonun içeriğinde bir eksilmenin yanında anksiyete şeklinde sıklıkla duygu farklılıkları ve ani korku, öfke, güvensizliklere neden olabilmektedir. 
 • Çinko eksikliği erkeklerde prostat büyümesine yol açmaktadır.
 • Çinko eksikliği rahatsızlığında tırnaklar çok çabuk kırılmasının yanı sıra oldukça yavaş uzar.
 • Çinko eksikliğinde böbrek ve karaciğerin çalışma fonksiyonlarında bozukluklar meydana gelir. Bu durumda kişilerde sürekli devam eden halsizlik ve yorgunluklara neden olur. Ayrıca pankreas yeterli oranda çalışmamasından dolayı vücut şekeri dengede tutamamasından dolayı şeker krizleri meydana gelir.
 • Kemik yapısının üzerinde etkili olan çinko eksikliği özellikle eklem ve kalca bölgelerinde ağrılara sebep olur. 
 • Çinko eksikliği kişilerde açık ten rengine ve oldukça soluk bir yüze neden olur. Bu yüzden çinko eksikliği var olan kişiler görünün şekilleriyle cansız ve hasta görünümüne sahiplerdir.
 • Çinko eksikliğinin neden olduğu diğer bir hastalık ise gece körlüğüdür. Bu hastalık kişilerde yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek durumlara sebep olmaktadır.
 • İnsan vücudunun gerekli miktarda çinko alamaması halinde özellikle ayak ve ellerde sürekli devam eden üşümeler kendini göstermektedir.
]]>
Çinko Bakımından Zengin Besinler https://www.cinko.gen.tr/cinko-bakimindan-zengin-besinler.html Thu, 08 Nov 2018 23:27:52 +0000 Çinko Bakımından Zengin Besinler, Çinko her gün az miktarda da olsa mutlaka tüketilmesi gereken mineraller arasında yer alır. Çinkonun en önemli görevi ise çocuklarda sağlıklı büyüme sürecinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Çinko Bakımından Zengin Besinler, Çinko her gün az miktarda da olsa mutlaka tüketilmesi gereken mineraller arasında yer alır. Çinkonun en önemli görevi ise çocuklarda sağlıklı büyüme sürecinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Çünkü çinko eksikliği olan bir çocukta zihin ve ruhsal problemler yaşanır. Bu durumun yanı sıra, beyin gelişiminde eksiklik, cilt problemleri, testislerde ve yumurtalarda gelişememe ve eksiklik gibi sıkıntılar, prostat büyümesi, ishal ve kilo kaybı, eklemlerde ve kalçada ağrı oluşması gibi bir çok sıkıntının nedeni olarak bilinir. Vücudun ihtiyacı olan çinko mineralini sağlıklı olan besinlerden temin etmemiz mümkündür. Bunun için içinde çinko barındıran sağlıklı ve organik olan besinleri tüketmek gereklidir. 

Çinko Bakımından Zengin Besinler :

Ispanak : Ispanak çinko bakımından en zengin besinler arasında yer alır. 100 gram ıspanakta yaklaşık olarak 0.5 mg çinko içermektedir. Buda vücudun ihtiyacı olan günlük çinko miktarının yaklaşık olarak % 4' ünü karşılar. Bir çok vitamin ve mineral deposu olan ıspanağın tek kötü yanı çok fazla sodyum içermesidir. Bu nedenle sodyum alımına dikkat edilmesi gerekir. 

Mantar : Mantarda içeriğinde çinko barındıran bir diğer besin ögesidir. Bir adet orta boy mantarın içeriğinde 0.1 mg çinko barınır. Özellikle D vitamini açısından zengin olan bu besine tüketmek çinko ihtiyacını karşılamada önemli bir yere sahip olacaktır. 

Kuzu Eti : Çinko bakımından oldukça zengin kuzu etini tüketmek günlük ihtiyacınız olan çinko miktarını karşılamanız için, 200 gram kuzu eti tüketmeniz ile sağlanmış olacaktır. Ancak aynı zamanda kuzu eti kolesterolü değerlerini yükselteceği için dikkatli tüketilmesi gerekir. Bu nedenle günde 100 gram kuzu etini geçmemek gerekir. Bu durumda da günlük ihtiyacınız olan çinko miktarının yarısına eş değer olur.

Sığır Eti : Sığır eti de çinko bakımından zengin besinler arasında yer alır. Yaklaşık olarak 28 gram bir sığır etinin içinde günlük ihtiyacınız olan çinkonun % 8' ini karşılayan çinko bulunmaktadır. Ancak sığır eti de kuzu eti gibi yüksek kolesterol değerini yükselteceğinden dikkatli kullanılması gerekmektedir. 

Susam : Susam çinko bakımından zengin ancak yüksek kolesterol bakımından çok risklidir. Susamın yağlı olması nedeni ile yüksek kolesterol değerini yükseltir. Bu nedenle çok dikkat edilerek kullanılması gerekmektedir. Bir çay kaşığı susamın içinde yaklaşık olarak 0.7 mg çinko bulunmaktadır. Yani günlük ihtiyacının olan çinkonun yaklaşık olarak % 5' ini karşılamaktadır. 

Kabak Çekirdeği : Kabak çekirdeği vitamin ve mineral deposudur. İçeriğinde zengin bir çinko yatağı barındırır. Bir avuç kabak çekirdeğinin içinde günlük çinko ihtiyacınızın yaklaşık olarak % 20' sini karşılamaya yetecek kadar çinko bulunmaktadır. 

Yoğurt : Yoğurtta çinko bakımından zengin olan besinler arasında yer almaktadır. 100 gram yağsız olan yoğurdun içinde 1 mg çinko bulunmaktadır. Buda günlük ihtiyacınız olan çinko miktarının yaklaşık olarak % 6' sına denk gelmektedir. 

]]>
Çinko Kullanım Alanları https://www.cinko.gen.tr/cinko-kullanim-alanlari.html Fri, 09 Nov 2018 03:18:54 +0000 Çinko kullanım alanları, Çinko açık gri renkte olan kırılgan bir metaldir. Element tablosunda geçiş elementleri arasında yer almaktadır. Çinko düşük kaynama sıcaklığına sahip bir elementtir. Bu özelliği neden Çinko kullanım alanları, Çinko açık gri renkte olan kırılgan bir metaldir. Element tablosunda geçiş elementleri arasında yer almaktadır. Çinko düşük kaynama sıcaklığına sahip bir elementtir. Bu özelliği nedeni ile pirometalurjik metal üretiminde çok belirleyici bir etmendir. Dökülmüş hali ile oldukça sert ve kırılgandır. 120 derecelik ısıya ulaştığında şekillendirilebilir. Elektrokimyasal potansiyel olarak demirden daha negatif değerdedir. Çinko anot olarak katodik korozyon korumada önemli bir kullanım yeri bulur.  Galvaizleme işlemi bu uygulamalardan biridir. Yeryüzünde en fazla bulunan elementler arasındadır. Yıllık kullanım miktarı açısından demir, alüminyum ve bakırdan sonra gelmektedir.

Çinko nerelerde kullanılmaktadır

 • Korozyondan korunmak amacı ile çelik ve diğer metallerin galvanize edilmesinde
 • Otomotiv endüstrisinde döküm kalıplar da
 • Alman gümüşü, nikelli gümüş ve pirinç gibi alaşımların yapımında
 • Pillerin gövdelerinin yapımında
 • Su bazlı boyalarda beyaz pigment olarak
 • Çinko lastik sanayinde aktivatör madde olarak kullanılır.
 • Eczanelerde reçetesiz olarak satılmakta olan bazı merhemlerin içeriğinde bulunur ve ince bir tabaka olarak cilde uygulandığında ciltteki su kaybını önler.
 • Çinko klorür deodorantlar da kullanılır ve ahşap koruyucu olarak kullanım alanı vardır.
 • Çinko sülfür karanlıkta parlaklık veren bir pigment olduğu için saatlerin akrep ve yelkovanlarında kullanılmaktadır.
 • Çinko metil organik maddelerin sentezinde kullanılır.
 • Günlük hayatımızda kullandığımız vitamin ve mineral içeren ilaçların bileşiminde kullanılır.
 • Yaşla alakalı göz rahatsızlıklarında kullanım alanı bulur.
 • Bebeklerin ciltlerinde bez kullanımı sonucu oluşan pişiklerde çinko içeren kremler kullanılır.
 • Güneş yada soğuk yanıklarına karşı etkilidir.
 • Cilt yaşlanmasını engellemede ve kasların daha güçlü olması için antioksidan olarak kullanılır. 
 • Çinko levhalar çatı kaplamalarında kullanılmaktadır.
 • Oksitlenmiş hali ile çinko, yazıcı için kullanılan mürekkeplerde ve sabun yapımın dada kullanılmaktadır.
]]>
Çinko Eksikliği Sivilce https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-sivilce.html Fri, 09 Nov 2018 09:59:37 +0000 Çinko eksikliği ile sivilcenin bağlantısı, Yapılan araştırmalara göre ciltte oluşan aknenin sebeplerinden biri çinko eksikliğidir. Akne oluşumuna yol açan yağ üretiminde çinkonun eksik olmasının büyük bir etkisi vardır. Çinko eksikliği ile sivilcenin bağlantısı, Yapılan araştırmalara göre ciltte oluşan aknenin sebeplerinden biri çinko eksikliğidir. Akne oluşumuna yol açan yağ üretiminde çinkonun eksik olmasının büyük bir etkisi vardır. Sivilce her yaştan bireyin karşı karşıya kaldığı problemlerden biridir. Bu gibi durumlarda kişi kremler, sivilce geçirici losyonlara ve sivilceleri kapatmak için de kozmetik ürünlere( fondoten, pudra...) başvurmaktadırlar. Ama yine de sivilcelerden tam olarak kurtulamadıklarını söylemektedirler. Tabi bu gibi ürünlerin cilde faydasını görebilmek için beslenmeye önem verilmelidir. Gerekli vitaminleri almayan cilt bu ürünlere cevap vermemektedir. Bu sebepten dolayıda öncelikle sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Az yağlı yiyecekler yemek,su içmek gibi bilindik beslenmelerden farklı olarak ekstradan da çinko ile beslenmek gerektiğini söyleyebilirim. Sorunlu cildin yenilenmesi için bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekmektedir. Bazı besinleri doğru şekilde tüketerekde bağışıklık sistemini kolayca güçlendirebiliriz. Doğru besinleri almak cildin içerden dışarıya doğru yenilenmesini sağlayacaktır. Araştırmalarda cilde iyi gelen besinlerin birçoğunda çinko olduğunu söylüyor. Yeteri kadar alınan çinko, bakterilerle ve virüslerle savaşıyor, cilde alınan A vitaminini etkileşime geçirerek sivilcelerin oluşumunu engelliyor.

Çinko eksikliği sonucunda sivilcelerin oluşma aşaması kendini çok çabuk bir şekilde göstermektedir. Çinko eksikliğini fırsat bilen birçok bakteri ve virüs cildi istila etmektedir. Önceleri tek tük çıkan sivilceler, çinko yokluğundan kaynaklı olarak bakterilerle savaşamaz hale gelerek daha çok yayılma göstereceklerdir. Tüm cilde doğru yayılma gösteren sivilceleri geçirmekte Artık bir hayli güçleşmiştir. Kullanılan onca tonikler, sivilce karşıtı kremlerde bir işe yaramamaktadır. Tüm bunların sebebi olan çinko eksikliğine bir son verilerek rahatlıkla sivilcelerden kurtulmak gerekmektedir. Peki bu çinko eksikliğine nasıl son vereceğiz 

Çinko eksikliğinin sivilce oluşturmasını engelleyen besinler
 • İstiridye,
 • Peynir,
 • Sığır eti,
 • Sütsüz çikolata,
 • Kuru fasulye,
 • Mısır,
 • Yumurta,
 • Karides,
 • Brüksel lahanası,
 • Brokoli..
]]>
Çinko Cilt https://www.cinko.gen.tr/cinko-cilt.html Fri, 09 Nov 2018 19:37:36 +0000 Çinko Cilt, Çinko vücudu bir çok hastalıktan koruduğu gibi, cilt içinde son derece önemli ve faydalıdır. Vücut hücrelerinin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Bu nedenle bir çok krem yapımında çinkoya yer verilmektedir. Y Çinko Cilt, Çinko vücudu bir çok hastalıktan koruduğu gibi, cilt içinde son derece önemli ve faydalıdır. Vücut hücrelerinin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Bu nedenle bir çok krem yapımında çinkoya yer verilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar çinkonun insan vücudundaki önemini ve çinkonun faydalarını gözler önüne sermiştir. Ayrıca Amerika bir tıp fakültesinde yapılan araştırmalar sonucunda çinko eksikliği olan bir kişinin yaralarının iyileşmesinde güçlük çektiğini açıklamıştır. Bu nedenle çinko kullanımı vücudun dengesi ve cilt bakımı için büyük önem ve yer aldığı savunulmuştur. Cilt bakım uzmanları çinko içeren losyon ve kremlerin damarları büzen etkili olduğunu açıklamıştır. Ayrıca çinko oksit içeren kremler ciltte oluşan aknelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. 

Çinko Cilt, Çinko ve çinko oksit içeren kremler yapılan araştırmalar sonucunda ciltteki lekeleri azalttığı, sivilceleri yok ettiği, ciltte oluşan tahrişi ve açıyı kapattığı tespit edilmiştir. Londra Hammersmith Hastanesi Dermatoloji bölümü tarafından 2000 yılında yapılan çalışma sonucunda çinko kremlerinin akne ve sivilce tedavisinde benzoil peroksit kremler kadar vücuda etki ettiği açıklanmıştır. Ayrıca çinko iltihabın azalmasında önemli ölçüde yardımcı olduğu için, ciltte oluşan iltihabi sorunlara da çinko içeren kremler veya losyonlar kullanılmaktadır. Çinko vücutta oluşan iltihabı kontrol altına almak ve yok etmek için, stokin üreten enzimlerin harekete geçmesini ve çalışmasını yardımcı olur. 

Çinko Cilt, Kadınların en büyük sorunlarından biride yaşlanma ile kendini gösteren kırışıklık problemidir. UV ışınları yaşlanma sürecini daha çok hızlandırarak ciltte doku hasarının oluşmasına neden olur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, UV (Ultraviyole) ışınlarının zararlı etkilerine karşı korunmanın en etkili yolu çinko oksit olduğunu vurgulamıştır. Çünkü çinko oksit içren kremler ciltte oluşan yaralı bölgeye uygulandığında hasarlı olan bölgeyi onarır ve hücreleri yeniler. Çinko oksitleri yaralı olan bölgeyi nemlendirerek enfeksiyon kapmasını engeller ve daha temiz tutar. 

Çinko Oksit İçeren Kremler,

Çinko oksit içeren kremler daha çok sivilce ve akne tedavisinde, küçük hasarlı yanık tedavilerinde, bebeklerin pişik problemlerinde, güneş yanığı ve güneş lekeleri olmak üzere hafif sorunlu cilt problemlerinin tedavisinde uygulanır. Ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalara göre çinko asit içeren kremlerin egzama rahatsızlığı olan kişiler üzerinde de etkili olduğu belirtilmiştir. 
]]>
Bakır Çinko https://www.cinko.gen.tr/bakir-cinko.html Sat, 10 Nov 2018 19:08:33 +0000 Bakır çinko: Bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkli alaşımların genel ismine pirinç denir. Pirinçte bulunan bazı maddeler kalay, nikel, mangan, demir, alüminyum, arsenik, fosfor kurşun ve antimondur. Mangali olara Bakır çinko: Bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkli alaşımların genel ismine pirinç denir. Pirinçte bulunan bazı maddeler kalay, nikel, 
mangan, demir, alüminyum, arsenik, fosfor kurşun ve antimondur. Mangali olarak bilinen bazı pirinçlere de tunç ismi verilmektedir. 

Bakır çinko karışımı pirincin özellikleri:

 • Pirinç geçmişten günümüze kullanılan malzemeler arasındadır. En eski pirinç malzeme ise kalamin pirincidir. Pirinç kullanılması oldukça kolay ve çok işlenebilen bir malzemedir. Dövülmesi bakırın yapısına bağlıdır. 
 • Bakır oranının yüzde ellinin aşağısında olan pirinçin dövülmesi kolay olmaz. Bunlara beyaz pirinç adı verilir ve beyaz pirinçler genellikle sert lehim işlemlerinde kullanılması için toz haline getirilir. 
 • Dövülebilen pirinçlerin bakır oranı yüzde 60'ın üzerinde olması gerekiyor. Alfa pirinçleri ise soğuk olarak işlenen, daha az bakır oranına sahiptir. 
 • Sıcak olarak dövülmesi gerekenler Beta pirinçleridir.
 •  Alfa pirinçleri civa, pin ve vida yapımında kullanılırken; beta pirinçleri daha az sünek ve daha fazla dayanıklıdır. Kapı, pencere kolu, musluk vanası gibi bağlantı parçaları olarak kullanılır.
 • Bakır çinko karışımı pirinç, bakır renkli bir metaldir. Çinko yavaş yavaş katılarak renginin açılması sağlanır. Pirinç çinko yüzdesi arttıkça renk  kırmızıdan sarıya doğru açılmaktadır.
 • Özel pirinçler, mekanik direnci ve aşınmaya karşı dayanıklılığı oluşturmak için kolay alüminyum, demir, magnezyum gibi elementler katılır. Elementler katılmasıyla yüksek mukavemetli pirinçler elde edilir.
 • Çok çeşitli biçimlerde işlenmesini sağlayan telin ve levha durumuna getirebilme özellikleri mekanik dirence sahip olmalarında dolayıdır. Atmosferin aşındırıcı etkilerine karşı dayanıklılıkları fazladır. Ergime, döküm kolaylığın ve özellikle ucuz bir maden olan çinkonun katılmasıylaı fiyatı düşer ve pirinçlerin parlaklığı ve rengi, bunların mücevherlik de kullanılmasını sağlar.
 • Saf durumda kırmızı olan pirincin rengi çinkonun katılması ile pembeye çinko oranı yüzde 40'lara çıkınca da sarıya dönüşür.

Bakır çinko karışımı pirincin türleri

Alüminyum bazlı pirinç: Alüminyumun korozyon dayanıklılığını arttırmak için kullanılır.

Beta pirinç: Yarı yarıya çinko vardır. Sert ve güçlü olması döküm için uygundur.

Orta yada perçin pirinci: Yüzde 40 oranında çinko içerir. Ucuzdur ve soğuk işlenir.

Yüksek bakır oranlı pirinç: Yüzde 70 bakır yüzde 30 çinko içerir. Yay ve civata yapımında yaygın olarak kullanılır.

Amiral pirinç: Yüzde bir kalay ve yüzde 30 çinkodan oluşur.

Alfa pirinç: En saf bakır çinko karışımı pirinç türüdür. Yüzde 35'ten az çinko içerir. Sadece bir faz içerir.

Alfa Beta pirinci: İki fazlı pirinç olarak isimlendirilir. Yüzde 35 ila 45 arasında çinko içerir. Sıcak işlemine tabi tutulur.

Deniz mavisi pirinci: Amiral pirince benzer. Yüzde 40 oranında çinko ve yüzde bir kolat içerir.

Kırmızı pirinç: Silah metali olarak adlandırılır.]]>
Oro Çinko Krem https://www.cinko.gen.tr/oro-cinko-krem.html Sun, 11 Nov 2018 17:54:30 +0000 Oro Çinko Krem, İlacın etken maddesi Çinko oksit'tir. Krem, Ciltteki enfeksiyonları ve mikropları öldürücü etkiye sahiptir. Mikropların gelişmelerini önleyici bir ilaçtır. Küçük cilt tahrişleri, pişik ve küçük yanıklar Oro Çinko Krem, İlacın etken maddesi Çinko oksit'tir. Krem, Ciltteki enfeksiyonları ve mikropları öldürücü etkiye sahiptir. Mikropların gelişmelerini önleyici bir ilaçtır. Küçük cilt tahrişleri, pişik ve küçük yanıkların tedavisinde kullanılır.

Oro Çinko Krem Kullanımı; 

Doktor nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmak gerekir. Doktorun direktiflerine uymak tedavide önemli bir etkendir. İlacı kullanmaya başlamadan önce bölgeyi temizlemek ve kurulamak gerekir. İlaç ince bir tabaka halinde bölgeye sürülür ve hafif dairesel hareketler ile cilde yedirilir. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmak veya bandajlamak uygun değildir.

Oro Çinko Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler;
 • İlacın etken maddesine karşı herhangi bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 • Ciltteki mikrop ve enfeksiyonları öldürücü veya gelişimlerini önleyici bir etkiye sahiptir. 
 • Uygulanan bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmamak gerekir. Eger pişik tedavisi için kullanılıyor ise bezi sıkı ve dar olmamalı, temiz ve kuru tutulmalı ve çocuk bezi sık sık değiştirilmelidir.
 • Tedavi için bu krem kullanılmaya başlandı ise diğer cilt ilaçlarını kullanmaktan ve o bölgeye sürmekten kaçınılmalıdır.
 • Bu ilacı ağır yanıklara ve derin cilt yaralarına uygulamaktan kaçınınız ve bu tür rahatsızlıklar için doktora baş vurunuz.
 • İlacın göz, ağız için ve burun bölgesine kaçması durumunda bol suyla yıkayınız ve kaçmaması için dikkatli onunuz.
 • İlacı bölgeye uyguladıktan sonra iki üç hafta içerisinde iyileşme görülmez ise doktora başvurunuz.
 • Gebelik ve emzirme dönemi süresince kullanmadan önce mutlaka doktora başvurunuz.
Oro Çinko Krem Kullanım Alanları,

Akne bölgelerine direk uygulanabilir. Bakterileri öldürücü özelliği sayesinde akneye sebep olan bakterileri öldürür ve cildin rahatlamasını sağlar. Aknelerin vücuda yayılmasını engeller. Kremler yüzde bir tabaka oluşturarak fazla yağı alır ve yağın gözenekleri kapatmasına engel olur. Pişik tedavilerinde oldukça başarılı kremlerdir. Pişik nedeniyle tahriş olan cildi kısa sürede eski sağlığına kavuşturur. Bebekler için özel üretilen çinko kremler bebeğin cildinde bir tabaka oluşturarak bakterilerin üremesine engel olur. Cildin erken yaşlanmasına, güneş lekesi ve kırışıklıklara neden olan güneş ışınlarından korunmak için kullanılır.
 
Oro Çinko Krem Olası Yan Etkileri,

Karın ağrısı, kurdeşen, yüzde, dudakta, dilde ve boğaz da şişlik ve nefes almada güçlük gibi yan etkiler görülebilir. Bu etkiler hissedildiği anda doktora başvurulmalıdır.
]]>
Çinko Şurubu https://www.cinko.gen.tr/cinko-surubu.html Mon, 12 Nov 2018 01:07:54 +0000 Çinko Şurubu: Zinco şurup, bir çok anne çocuğunun iştahsız olmasından ve her yemeği yemediğinden çok yemek seçtiği gibi şeyden şikayet  eder. Çocukların yemek yeme isteğinin artması ve gelişimlerinin yaşlarına ge Çinko Şurubu: Zinco şurup, bir çok anne çocuğunun iştahsız olmasından ve her yemeği yemediğinden çok yemek seçtiği gibi şeyden şikayet  eder. Çocukların yemek yeme isteğinin artması ve gelişimlerinin yaşlarına genetik yapısına uygun olması için birçok değişik yollar ararlar. Vücuda olması gereken bazı mineralleri vücut karşılamakta yetersiz kalabilir. Bu sebeple şuruplar kullanmaya başlanabilir. Zinco şurup ne için kullanılır. Vücuttaki çinko yeterli değil ise çinko eksikliğinin giderilmesi için kullanılır. Çocukların gelişiminde çok önemli olan beslenme bozukluklarında, bir de protein enerji malnütrisyonu, iyileşmekte çok yavaş olan ülser, diyare, tika ve yaşları 45 den yüksek olanlarda sonra ki zamanda diyet takviyesi için kullanılır. Çinko, DNA ve RNA, protein sentezi, hücre bölünmesi, insülin aktivasyonu, yaraların kapanması ve bağışıklık sisteminin artması gibi bir çok fonksiyonu olan bir şuruptur çeşididir. Vücutta çinko yetersizliği sonucunda,büyüme ve gelişme geriler, protein ve karbonhidrat metabolizması bozulur, öğrenme isteği ve yeteneği olmaz bunun da sebebi vücutta ki çinkonun yetersiz olmasıdır . 

Zinco şurup kullanım şekli ve dozu: 

0 ile 5 yaş, 5 ya da 10 miligram vermek yeterli olur.  6 ile 14 yaş 10ya da 15 miligram vermek yeterli olur. Yetişkinlerde ise 15 ya da 30 miligram verilir. Hamile olanlarda 20 miligram dan fazla verilemez. Emzirenlerde ise 30 miligram vermek yeterli olur. Diyare 30 miligram ve protein enerji malnütrisyonu da 30 miligram.

Zinco şurubu yan etkileri: 

Tansiyon düşüklüğü, nabız atışında düzensizlik, sol karıncık çalışmasında düzensizlik,mide bağırsak şikayetleri oluşturabilir, çinko sülfatın yüksek dozlarda alımı,  ve kusma da olabilir. Zinco Şurup ve divya da Zinco şurubun gebelik ve laktasyonda kullanımı. Hamile ve emziren anneler doktor gözetiminde almaları çok iyi olur. Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelerde, Zn2+ gereksiniminin çoğaldığı görülmüştür.

Zinco şurup doz aşımı: 

İnsanlarda kronik çinko zehirlenmesine sebep olmuştur. Uzun zaman ve yüksek dozda kullanıldığı zaman bakır eksikliğine ve kansızlık olarak da bilinen anemiye sebep olduğu çok iyi bilinir. Bu şekilde bakır yetersizliğini gidermek için günde 4 mg bakır sülfat alınması iyi olur. Ve anemi için ise ağır kan verilmesine ihtiyaç duyulabilir.  
]]>
Çinko Testi https://www.cinko.gen.tr/cinko-testi.html Mon, 12 Nov 2018 10:17:59 +0000 Çinko testi, uzman hekimler tarafından son yıllarda oldukça fazla istenen ve birçok hastalığın teşhisinde etkili olan bir testtir. Çinko, insan metabolizmasının faaliyetlerine büyük ölçüde dahil olan, yara iyileşmeleri ve fet Çinko testi, uzman hekimler tarafından son yıllarda oldukça fazla istenen ve birçok hastalığın teşhisinde etkili olan bir testtir. Çinko, insan metabolizmasının faaliyetlerine büyük ölçüde dahil olan, yara iyileşmeleri ve fetal gelişim için gerekli olan önemli bir temel gıda ve mineraldir. İnsan vücudunda göz, karaciğer, böbrek ve kaslarda fazla olarak bulunan çinko minerali beslenmeyle doğru orantılı olarak seviyesini korumaktadır. Çinko mineralinin bağışıklık sistemi, büyüme ve gelişme, yara iyileşmeleri, saç uzaması, doğurganlık, tat alma, koklama, kanserle mücadele için önemi büyük olan hücrelerin olgunlaşması gibi faydalarını araştırma yapan bilim adamları kanıtlamıştır. İnsanlar çinkonun önemini kavradıktan sonra vücutlarındaki çinko seviyesini korumalı, bunun aksine bir durum sezdikleri vakit uzman hekimlerine başvurarak çinko testi yaptırmalıdır. 

Çinko eksikliğinde prostat ve şeker sorunları, 

Tırnak ve saçların zayıflaması, tat ve koku almada azalma, zihinsel kapasitenin düşmesi, çocukların gelişiminin zayıflaması, iştahta azalma, sivilce oluşumunun ve sayısının artması gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıktığı kişilerde çinko testi uygulanmalıdır. Çinko testine giren kişiler için; 1 aydan küçük çocuklarda 50-125 miligram, 1 ay - 15 yaş arası insanlarda 60-135 miligram, 15 yaş ve üzeri insanlarda 70-150 miligram çinko değerine rastlanması vücuttaki çinko seviyesinin normal olduğunu gösterir. Çinko testi sonucunda elde edilen değerler yukarıda belirttiğimiz değerlerin altında çıkmış ise teste giren kişinin çinko değerlerinde bozukluk olduğu gözlenir. Çinko testine girip değerleri düşük çıkan kişiler; çinko pikolinat ve çinko gluconete gibi takviye çinko ilaçları kullanmalıdır. Günlük ortalama 20 miligram çinko vücut için yeterli olacaktır. Bu takviye çinko ilaçlarının yanında süt, peynir, yumurta, balık çeşitleri, karaciğer, badem, ceviz ve tahıl ürünleri tüketimi vücuttaki çinko düzeyini artırma ve korumada faydalı olacaktır.
]]>
Redoxon C Vitamini Çinko https://www.cinko.gen.tr/redoxon-c-vitamini-cinko.html Mon, 12 Nov 2018 17:23:54 +0000 Redoxon C vitamini çinko: Redoxon C vitamini aslında gıda takviyesi olarak geçmektedir. içeriğinde C vitamini ve çinko bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendirme yarayan bir gıda takviyesi olarak eczanelerde satılır. Yoğu Redoxon C vitamini çinko: Redoxon C vitamini aslında gıda takviyesi olarak geçmektedir. içeriğinde C vitamini ve çinko bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendirme yarayan bir gıda takviyesi olarak eczanelerde satılır. Yoğun çalışan insanlardan halsizlik, bitkinlik, vücudun sürekli uyku halinde olması, ayaklara kramplar ve ağrılar girmesi C vitamini eksikliğinin sonucudur. Bu insanlardan C vitamini takviyesi normal besin yoluyla alabilmeleri mümkündür. Fakat günlük alım miktarı bazen az olduğu için ya da yaz günlerinde C vitamini almak daha zor olduğu için redoxon C vitamini çinko efervesan gıda takviyesi oldukça işe yaramaktadır. Normalde yoğun çalışan insanlar iki saat sonra yorgunluk hissederken bu gıda takviyesini kullanan insanlarda 7-8 saate kadar yorgunluk hissi oluşturmaz. C vitamini eksikliği yetersiz beslenme ve hastalık zamanı tedavi aşamasında yardımcı olarak reçete edilebilir. Önemli bir nokta ise diyabet hastalarında kullanımda olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedir. Bu durumda hastaların doktor kontrolünün ardından kullanılması ya da doktor tavsiye etmediğinde kullanılmaması gerekir.

Redoxon C vitamini çinko efervesan gıda takviyesi gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı nasıldır

Hamilelerde ve emzirme döneminde artan çinko ihtiyacını gidermek amacıyla reçete edilebilmektedir. Bu durumlarda kullanımda bir sakınca yoktur. Fakat yine de doktorun onayını almadan kullanılmaması gerekir. Hamilelik döneminde annenin yoğun bir şekilde hem kendine hem bebeğim vitamin takviyesi için bazı besinler yeterli olmamaktadır. Bunları ise ay ay doktor ilaç takviyesi şeklinde bebeğe zarar vermeden  anne adaylarının kullanmasını isteyebilir.

Redoxon C vitamini çinko ilacı kullanım miktarı nasıl olmalıdır

Yetersiz beslenme durumlarında 500 miligram hastalık tedavisinde yardımcı olarak 1000 miligram takviye edilmesi gereken ihtiyaca göre en doğru bilgiyi doktora başvurarak almak tablette atılmadan önce içilmesi gerekir ve gün boyunca bol su içerek ilaçın kana karışarak hızlı bir şekilde etkisini göstermesi gerekir. Günde bir tablet kullanılması önerilir. Bir tablet 250 mililitre su içerisinde eritilerek tüketilmesi daha uygundur. Sporcular ise yine aynı şekilde tüketilirse etkili olacaktır. Günlük değeri 200 kalorilik diyet göre hesaplanmaktadır.

Redoxon C vitamini çinko ilacı yan etkileri var mıdır

Bilinen önemli bir yan etkileri yoktur. Ancak yüksek dozda kullanımı ishal ya da bazı mide sorunların ortaya çıkması ihtimalini artırabilir. Bunun haricinde beklenmeyen bir etki görülürse acil bir şekilde doktora başvurulması gerekir. C vitamininin tolere edilmez seviyesi oldukça yüksektir. Fizyolojik dozlarının çok üzerlerindeki dozlarda herhangi bir belirti ortaya çıkararak ara sıra diyaüretik veya diyare olabilir. Yüksek dozlu kullanımlarda oksalat kristali oluşmasına yol açmayacaktır. Redoks C vitamini çinko tableti doktora danışarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.]]>
Zinco Çinko Hapı https://www.cinko.gen.tr/zinco-cinko-hapi.html Mon, 12 Nov 2018 18:29:38 +0000 Zinco çinko hapı; enzimleri ve hormonları yöneten çinko, sağlık için çok önemli bir mineraldir. 100'den fazla enzim ve hormon üzerinde etkili olan çinkonun vücutta çok önemli görevleri vardır. Zinco çinko hapı, vücud Zinco çinko hapı; enzimleri ve hormonları yöneten çinko, sağlık için çok önemli bir mineraldir. 100'den fazla enzim ve hormon üzerinde etkili olan çinkonun vücutta çok önemli görevleri vardır. Zinco çinko hapı, vücudun herhangi bir yerindeki lekeleri, kaşıntıyı ve mantarı geçiriyor. Bunun yanında hastalığın yoğun olduğu kış aylarında gribe ve soğuk algınlığına karşı çok etkilidir. Bir çok meyve ve sebzede çok bulunan çinko minerali, bağışık sisteminde etkin bir rolü vardır. Her gün doğal besinlerle yeterli miktarda sağlığın korunması ve gelişmesi için çinko almak gerekir. Yumurta, et, tahıllar ve deniz ürünleri çinko bulunan en iyi kaynaklardır. Zinde, enerjik ve canlı olmanıza yardımcıdır. 

Vücudumuzun ihtiyacı kadar minerali bazen besinlerle kazanmak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda mineral destekli haplara ihtiyaç duyulur. Bu hapları önerilen dozdan fazla almamak gerekir. Bu hapların en güvenilir olanları eczanelerde satılanı almaktır.

Zinco çinko hapının yan etkileri:
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Hazımsızlık
 • Baş dönmesi
 • Çabuk öfkelenme
 • Mide bulantısı
Bunlar zinco çinko hapının hafif yan etkileri olup doz azaltıldığında veya tedavi kesildiğinde kaybolur. Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz. Ayrıca zinco çinko hapı kullanımda aşırı duyarlılık reaksiyonu (nefes ve yutkunmada zorluk, el, ayak, yüz, dudak şişmesi,baygınlık, döküntü gibi), tansiyon düşüklüğü, aritmi bunlar  çok ciddi yan etkilerdir. Bunlar oluştuğunda kullanan kişinin çinko hapına alerjisi var demektir. Zinco çinko hapının kullanılmaması ve derhal hastaneye gidilmesi gerekir.

]]>
Çinko Eksikliği Tırnak https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-tirnak.html Tue, 13 Nov 2018 01:19:17 +0000 Çinko eksikliği tırnak, arasındaki bağ çok önemlidir. Çinko minerali vücudumuz için olmazsa olmazlardan biridir. Sağlık saç, kemik, tırnak ve deri için yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Özellikle gelişim çağında Çinko eksikliği tırnak, arasındaki bağ çok önemlidir. Çinko minerali vücudumuz için olmazsa olmazlardan biridir. Sağlık saç, kemik, tırnak ve deri için yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda çinko alımı çok önemlidir. Yetişkin bir insanını vücudunda 2-3 gram çinko bulunmaktadır. Doğumsal sorunların olasılığını engelleyen çinko, hamilelik sürecinde yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Eksikliği saç ve tırnaklarda sorunlar, koku ve tat alma duyusunda zayıflık, çocukların gelişimde yetersizlik, zihinsel kapasitenin düşmesi, iştah kaybı, derideki yaşlanma belirtilerinde artış ve yaraların iyileşmesinde yavaşlama görülebilir. Günlük olarak bedene için gereken çinko oranları bebeklerde ve çocuklarda 5 mg - 10 mg, erişkinlerde 15 mg, kadınlarda 12 mg, hamilelerde 20 mg, emziren annelerde 20 mg, erkeklerde 10 mg, 65 yaş ve üstünde 15 mg'dır. 

Tırnakta çinko eksikliği belirtileri,

Vücudumuza yeterli çinko girmediğinde tırnakta beyaz lekeler oluşmaya başlamaktadır. Beyaz nokta şeklindeki bu lekeler eksiklik tamamlandığı süreçte tırnak uzayarak kaybolmaktadır. Çinko eksikliği tırnakta oluşturduğu zayıflık nedeniyle, tırnak daha hassas hale gelecektir. Örneğin, daha çabuk kırılabilir yada uzaması geç olabilir. Bol proteinli hayvansal gıdaların az tüketimi çinko eksikliği oluşturabilmektedir. Vejetaryenler çinko eksikliği sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Çinko eksikliğinin tırnakta oluşturduğu hassasiyet neticesinde enfeksiyonlara daha yatkın hale gelebilmektedir. Mantar vb. hastalıklara yakalanma riski daha fazlalaşacaktır. 80 gr kırmızı et günlük çinko ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayabilmektedir. Bademin 100 gramında yaklaşık 3 mg çinko bulunmaktadır. Tabi tırnak sorununuz tam kaynağını bulabilmek için bir cilt uzmanı tarafından kontrol edilmenizde yarar vardır. Bazen bazı cilt hastalıkları yada iç hastalıkları bunun nedeni olabilmektedir. Kendinize iyi bakın. Sağlıkla kalın. 
]]>
Oksizinc 40 Çinko Oksit Krem https://www.cinko.gen.tr/oksizinc-40-cinko-oksit-krem.html Tue, 13 Nov 2018 20:29:41 +0000 Oksizinc 40 çinko oksit krem, içeriğinde %40 çinko oksit ve natürel balık yağı vardır. Krem paraben içermemektedir. Çinko oksit kurutucu etkisiyle uygulanan alanda koruyucu tabaka oluşturmaktadır. Natürel balık yağı say Oksizinc 40 çinko oksit krem, içeriğinde %40 çinko oksit ve natürel balık yağı vardır. Krem paraben içermemektedir. Çinko oksit kurutucu etkisiyle uygulanan alanda koruyucu tabaka oluşturmaktadır. Natürel balık yağı sayesinde cilt üzerinin onarımına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki lanolin ve vazelin cildi nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır.

Oksizinc 40 çinko oksit krem, antiseptik özelliğiyle cilt üzerinde barınan mikropları yok ederek cildin genel görünümünü iyileştirir ve alerjik tepkiler  neticesi oluşan cilt hasarının azaltılmasına yardımcı olur. Kırışıklık ve lekelere neden olan güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için krem kullanılabilir. Cildin hızla emdiği çinko oksit krem, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak ve ultraviyole ışınlarını keser. Çinko oksit içeren krem pişik tedavisinde çokça etkilidir. Kısa zamanda tahriş olan cildin normale dönmesine yardım eder. Bebek beziyle cilt arasında kalan nemli  alanda  uygun üreme ortamı bulan bakteriler bebeklerde pişiğe sebep olmaktadır.

Oksizinc 40 çinko oksit kremin yararları:
 • Çil ve leke oluşumunu engeller. Cilt rengini güzelleştirir.
 • Ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Güneş yanığını önlemeye yardımcı olur.
 • Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balık yağı, cildi daha pürüzsüz hale getirmektedir.
 • Ergenlik döneminde oluşan sivilce sorunlarını azaltır.
 • Cildin nemli kalmasına yardımcı olarak cilt kuruluğunu engeller.
 • Hücre yenileme etkisi ile cildi güzelleştirir.
 • Düzenli ve belirli dozda alınan balık yağı, cildin daha genç, canlı ve diri görünmesine yardımcı olur.
 • Balık yağı, aynı zamanda cildi egzama, selülit, döküntü, kaşıntı, sedef, çatlaklar leke, cilt kanseri, mantar gibi cilt hastalıklarından korur. Her türlü alerjik cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Nasır oluşumunu önlemede etkilidir.
Oksizinc 40 çinko oksit krem, ayrıca anti bakteriyel özelliği ile akneye sebep olan bakterileri öldürerek cildi sağlıklı hale getirir. Yayılma eğilimindeki aknelerin cildin diğer yerlerine bulaşmasını önler ve cilt yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturur. Fazla yağı alarak yağın derinin gözeneklerin de birikmesini, yeni akneler için uygun ortamın oluşumunu engeller. Krem aknelerin üzerine direk olarak sürülebilir. Cildi sakinleştirici ve iltihabı önleyici vasıflarıyla egzama tedavisinde kullanılır. Güneş yanıkları, isilik, böcek sokmaları, şeker hastalığından dolayı oluşan yaralar, yatak yaraları, el çatlakları, meme başı çatlakları, yara ve yanıklar ve pişikler gibi bir çok cilt sorunlarını tedavi  edici özelliğe sahiptir. Ayrıca kesik, sıyrıklar gibi küçük deri hasarlarında onarıcıdır.


]]>
Çinko Düşüklüğü https://www.cinko.gen.tr/cinko-dusuklugu.html Tue, 13 Nov 2018 22:58:02 +0000 Çinko düşüklüğü insan vücudunda sık sık rastlanılan bir durumdur. Çinko düşüklüğü durumunda doğru bir şekilde çinko takviyesi yapılması, vücut sağlığını dengeler ve oluşabilecek olumsuz durumlardan korunmanı Çinko düşüklüğü insan vücudunda sık sık rastlanılan bir durumdur. Çinko düşüklüğü durumunda doğru bir şekilde çinko takviyesi yapılması, vücut sağlığını dengeler ve oluşabilecek olumsuz durumlardan korunmanızı sağlar. Çinko vücudumuzun bağışıklık sistemine iyi gelir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Çinko hakkında uzman bilim adamları deneyler yapmakta ve araştırmalarını yürütmektedir. Özellikle takviye ilaçlar haplar konusunda yapılan araştırmalarda çinko düşüklüğü olan insanlar bu takviye ilaçlardan faydalandığında yüz güldürücü sonuçlara ulaşılmıştır. Herhangi bir hastalığın tesirinde iken alınan çinko takviyeleri hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. Özellikle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda oldukça etkili bir kaynaktır. Çinko takviyelerinin kullanımı bu mineralin düşük olduğu insanlar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. 

Çinko düşüklüğü nelere yol açar:
 • Çinko düşüklüğü problemini yaşayan insanlarda bazı enfeksiyonlara karşı vücudun direnç gösterememesi ve bu hastalıklara çabucak yakalanması sık görülen bir durumdur. 
 • İnsanlarda açık yara gibi ciddi sorunlar varsa hemen doktor tavsiyesi alınmalı ve çinko takviyesi yapılmalıdır. Çinko düşüklüğü yaraların geç iyileşmesine sebep olabilir. 
 • İnsanlarda tat ve koku duyusu azalabilir ve ilerleyen durumlarda körelme ihtimali de vardır. 
 • Çinko düşüklüğü yaşayan insanlarda günlük yaşam da çok fazla etkilenir halsizlik ve iştahsızlık başlıca belirtileri olarak gösterilebilir. 
 • Çocuklarda çok daha ciddi problemlere sebep olabilir. Çocuklarda bu mineralin eksikliğinde büyüme geriliği görülebilir.
 • Çinko düşüklüğü saç dökülmesine de sebep olabilir.
 • Tırnaklarımızda oluşan beyaz lekeler çinko düşüklüğünün başka bir etkilerindendir.
 • Vücudumuzda meydana gelen sivilce, akne gibi problemler de çinko düşüklüğü ile ortaya çıkan durumlardandır.
 • Özellikle kış aylarında daha sık karşılaştığımız soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda meydana gelen boğaz ağrıları ve ciltte oluşan kurumalar o kişide çinko düşüklüğünün göstergesidir. 
Çinko düşüklüğünde günlük kullanım ne kadar olmalıdır: Çinko takviyeleri genel olarak tabletler, sıvı, kapsüller ve pastiller olarak bir çok farklı tıp ve şekillerde mevcuttur. Çinko şelatı çok etkin olan ve hızlı emilebilen çinko takviyelerinden biridir. Yapılan araştırmalarda çinko emilimini arttırmak için genelde pastiller daha iyi bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çinko alırken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise yemeklerden ayrı alınmasıdır. Ayrıca demir içeren gıdalar tüketildiğinde çinko takviyesi almak isteniyorsa en az 8 saat beklenmeli ve sonra alınmalıdır. İnsan vücudunun günlük çinko ihtiyacı yaklaşık olarak 15 miligramdır. Çinko takviyelerinin günlük 50 miligramdan fazla alınması sakıncalıdır. Eğer takviyeler uzun vadede tüketilecek ise günlük 20 miligramlık dozlar halinde alınabilir. 

Çinkonun yan etkileri: Çinko düşüklüğü yaşayan insanlar eğer aşırı dozda çinko takviyesi alırlarsa vücuttaki fazla çinko ishal, mide bulantısı, kusma gibi yan etkilere sebep olabilir. Yanlık çinko takviyesi kullanımı vücuttaki HDL veya iyi kolesterol seviyesinin düşmesine neden olabilir. Ayrıca aşırı dozda ters tepkiye neden olup vücudumuzun bağışıklık sistemini zayıflatabilir.
]]>
C Vitamin https://www.cinko.gen.tr/c-vitamin.html Wed, 14 Nov 2018 01:22:06 +0000 C vitamin; Vitamin çeşidi içerisinde askorbik asit vitamini grubundan dayanaksız olanıdır. C vitamin suda eriyebilir. Bu vitaminin bir çok görevi bulunmaktadır. Hayvan ve bitkiler kendi C vitamini glukozdan sentezleyer C vitamin; Vitamin çeşidi içerisinde askorbik asit vitamini grubundan dayanaksız olanıdır. C vitamin suda eriyebilir. Bu vitaminin bir çok görevi bulunmaktadır. Hayvan ve bitkiler kendi C vitamini glukozdan sentezleyerek  sağlayabilir. İnsanlar sentez yapamadığı için vücudundan dışarı atmak durumundadır. C vitamini insan vücudunda depolanamadığı için idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Bağışıklık sistemi için C vitamini vazgeçilmezdir. Bu vitamin eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte grip, soğuk algınlığı, kalp hastalıkları tarzı hastalıklara yakalanma ihtimali artar.    

C vitamini besin değerini korumak için yapılması gerekenler

Ülkemizde dört mevsim C vitaminli besinler bulunmaktadır. Genellikle meyve ve taze olan sebzelerden C vitamini bulunduran besinlerden vücudun bu vitamine olan ihtiyacı karşılanmaktadır. Taze sebzeler pişirildiği zaman suya geçer. Su atılır veya meyveler kesildikten sonra bekletilir ise vitamin değeri kaybolmaktadır. Taze sebzeler ayıklandığı veya kesildiği zaman hemen az miktarda kaynar su ile pişirildiğinde daha az kayıp olmaktadır. Ayrıca pişirilen sebzeler bakır ve çelik ile temas ederse vitamin değerinde kayıp söz konusu olur. Eğer meyve ve sebze kurutulur iken sıcaktan uzak tutma, gölgede kurutma ve kükürt buharına tutulması değer kaybını azaltır. Besinleri soğuk yerlerde saklamak C vitamini kaybını azaltmaktadır.

C vitamin için uzman doktorların tavsiyesi

 Uzman doktorlar C vitaminin ilaç olarak değilde doğal besinlerle alınmasını gerektiğini savunmaktadır. Bunun nedeni c Vitamini barındıran besinler diğer vitamin ve mineraller açısından da zengin kaynaklara sahip olmasıdır.

Günlük olarak alınması gereken C vitamin ihtiyacı

Kadınlarda günlük C vitamini ihtiyacı: 75 mg
Erkeklerde günlük C vitamini ihtiyacı: 90 mg

C vitaminin bulunduğu besinler
 • Portakal
 • C vitamini Çilek
 • Ispanak
 • Biber
 • Domates
 • Brokoli
 • Limon
 • Kivi
 • Kuşburnu
 • Misket limonu
 • Frenk üzümü
 • Greyfurt
 • Yeşil biber
 • Karnabahar
 • Patates
C vitamin sağladığı yararlar
 • Damar ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Kanser oluşmasını engeller
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kılcal damar yapısını güçlendirir
 • İyi bir antioksidan kaynağıdır
 • Yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır
 • Vücuttaki demir mineralinin emilimini arttırır
 • Solunum, mide ve yemek borusunda oluşabilecek kanseri önler
 • Meme kanserini % 25 önler
 • Ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır
 • Laksadif olarak görev görür
 • Damarlarda meydana gelen pıhtılaşmayı azaltır
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonu engeller
C vitamin eksikliğinin vücutta etkileri
 • Diş eti kanaması
 • Yaraların iyileşme süreci uzar
 • Skorbüt hastalığı
 • Kişinin dilinde yaralar çıkar
 • Eklem ağrıları olur
 • Vücuttaki enfeksiyonlara karşı direncin zayıflaması
 • Damar ve kalp rahatsızlığı
 • Kemik ve kas ağrıları oluşur
 • Kansızlık görülür
 • Kişide isteksizlik görülür
 • Yorgunluk gözlemlenir
 • İştahsızlık tarzı sorunlar C vitamini eksikliğinde görülebilmektedir.
]]>
Çinko Magnezyum https://www.cinko.gen.tr/cinko-magnezyum.html Wed, 14 Nov 2018 15:10:22 +0000 Çinko magnezyum, Sağlıklı bir vücut için hem mineraller  hem de vitaminler hayati önem taşır. Eksiklikleri durumunda ciddi hastalıklara yol açan mineral vitaminlerin ayrı ayrı işlevleri bulunur. Beden için gerekli besin Çinko magnezyum, Sağlıklı bir vücut için hem mineraller  hem de vitaminler hayati önem taşır. Eksiklikleri durumunda ciddi hastalıklara yol açan mineral vitaminlerin ayrı ayrı işlevleri bulunur. Beden için gerekli besin maddeleri sayıldığında ilk olarak vitaminler akla gelir. Oysaki vitaminler ne kadar gerekliyse mineraller de o kadar gereklidir.

Bedenin kendi kendine yapamadığı inorganik maddeler olan mineraller, vitaminlerle beraber çalışarak vücutça en fazla ihtiyaç duyulan yerlere etkin bir biçimde ulaşmalarını sağlarlar. Dolayısıyla insan bedenin en az vitaminler kadar minerallere de ihtiyacı vardır. Kan basıncında, kas fonksiyonlarında,  kalp ritminde, vücuttaki sıvı dengesinin devamlılığında, üremede oldukça önemli göreve yapan mineraller ayrıca sağlıklı sinir fonksiyonları gelişimini ve kan oluşumunu da kontrol ederler. Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklarda mineral eksiklikleri oldukça büyük sorunlara sebep olabilmektedir.

Çinko magnezyum mineralleri de insan bedeni için çok gereklidir. Alınmadıklarında ortaya hücrelerin yapısında bozukluklardan bağışıklık sisteminin zayıflamasına, vücutta kramplardan sinir sisteminde problemlere kadar bir çok problem çıkmaktadır.

Çinko mineralinin faydaları nelerdir:
 • Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 • Çinko minerali antioksidan özelliklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücut direncini artırır.
 • Ayrıca gebelik döneminde de önemli olan bir mineraldir.
 • Çocukların büyüme ve gelişmesi için oldukça önemlidir.
 • Görme duyusunu kuvvetlendirir.
 • Yeterince çinko alınması üreme organlarının iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Kadınların doğurganlığına olumlu katkı sağlar.
 • Erkeklerde üreme sisteminin iyi çalışmasını sağlar.
 • Çocuğun cinsiyet organlarının gelişmesinde faydalıdır.
 • Hücrelerimizin gelişimi ve onarımına katkı sağlar.
 • Hücre bölünmesinde rol oynar.
 • Koku ve tat alma duygularını korur.
Çinko minerali hangi besinlerde bulunur: Süt ve süt ürünleri,beyaz ve kırmızı et, balık, yumurta, patates, istiridye,  badem, ceviz, tam tahıllar,  kuru fasulye, buğday tohumu, karaciğer, kuru baklagiller,  lahana ve ay çekirdeği çinko içeren besinlerdir. İnsan vücudunun günlük olarak çinko ihtiyacı 10mg’dır.

Magnezyum faydaları nelerdir:

 • Vücuttaki C vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi maddelerin etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Cildin, saçların ve tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Astım ve alerjik nezle etkilerini hafifletir.
 • Vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur
 • Hamilelikte oluşan krampların engellenmesinde etkilidir.
 • Sinir sisteminde etkili olduğundan, sakinleştirici özelliği vardır. Özellikle kalsiyumla beraber olduğunda, bu etkisi daha fazla artmaktadır.
 • Hormonları aktif eden etkisi ve nörolojik sorunları önleme etkisi bulunmaktadır.
 • Magnezyum beyin hücrelerinin ölümüne neden olan kalsiyumun beyne ulaşmasına engel olur. Beyindeki hücrelerin daha canlı olmasını sağlar.
 • Sigara tiryakilerine felç riskini azaltır.
Magnezyum minerali hangi besinlerde bulunur: Ayçekirdeği, kabak çekirdeği, kepek, baharatlar, kakao, badem, susam, tahin, keten tohumu ve kaju magnezyum içeren gıda maddeleridir.
]]>
Çinko Bileşikleri https://www.cinko.gen.tr/cinko-bilesikleri.html Wed, 14 Nov 2018 15:32:59 +0000 Çinko bileşikleri, çinko fluörür fosforesans veya floresans elektirik lambalarının yapımında, porselen sırlarında, elektrolitik kaplama banyolarında yada ahşap malzemenin korunmasında kullanılmalıdır.  Çinko bileşikleri, çinko fluörür fosforesans veya floresans elektirik lambalarının yapımında, porselen sırlarında, elektrolitik kaplama banyolarında yada ahşap malzemenin korunmasında kullanılmalıdır. 

Çinko bileşikleri, çinko klorür koku giderici veya dezenfektan olarak tek başına veya  fenol yada başka antiseptiklerle birlikteyse demir yolu traverslerinin korunmasında, ahşap malzemenin yangına karşı korunmasında amonyum klorürle birlikte lehim işlerinde eritici olarak parşömen kağıdı, yapay ipek, aktif kömür, soğuk yapıştırıcı yapımında, kauçuğun vulkanizasyonunda, galvanizleme işlemlerinde, petrolün arıtılmasında, tekstil boyacılığında da mordan olarak, merserize pamuk üretiminde ve kimyasal sentezlerde su çekici olarak kullanılmaktadır. 

Çinko bromür fotoğrafçılıkta gümüş bromür emülsuyonlarının hazırlanmasında,nükleer tepkimeler içinde koruyucu olan pencerelerin yapımında kullanılmalıdır. Çinko iyodür nitritlerin, serbest klor veya öteki yükseltgenlerin belirtilmesinde kullanılmalıdır. Çinko oksit çinko çiçeği beyaz olan boyalardan kurşun karbonat yerine kozmetiklerde, dişçilikte kullanılan çimento yapımında, opak camların üretiminde, beyaz yapışkan, kibrit, beyaz matbaa mürekkebi, emaye veya porselen yapımında, çinko yeşili elde edilmesinde, otomobil lastiklerinde dolgu maddesi olarak, elektronik fotokopi kağıtlarında yarı iletkenlerin üretiminde veya analitik kimyada belirteç olarak kullanılmalıdır. Çinko peroksit ilaç yapımında kullanılan lastik veya plastik endüstrisinde kullanılmaktadır. 

Çinko asetat kumaş boyacılığında, mordan olarak da ahşap olan malzemenin korumasında, porselen sıralarındaysa analitik kimyada albümin, tanen, ürobilin, fosfat veya kan içinde belirteç olarak kullanılmaktadır. Çinko sülfür boyalarda, linolyum, deri veya lastiklerde kullanılmaktadır. Susuz çinko sülfür x ışını ekranlarında eser miktardaysa radyum veya mezotoryum tuzları karıştırılarak karanlıkta görülen saat kadranları ve benzeri yapımında veya televizyon ekranlarında kullanılmaktadır. Çinko nitrat kumaş boyacılığında mordan olarak kullanılmaktadır. Çinko karbonat çinko karbonat pigment olarak ta porselen yapımında veya lastik endüstrisinde kullanılmaktadır. Çinko fosfat diş çimentolarında da kullanılmaktadır. Çinko sülfat kumaş boyacılığında mordan olarak, ahşap malzeme veya derilerin korunmasında ve kağıt beyazlatmada kullanılmalıdır. Çinko stearat eczacılıkta tablet yapımında, ilaçlar veya parfümeride yada lastik için kuru yağlayıcı toz olarak, plastik kalıplarda ise yapışmayı önlemek amacıyla beton, yün, kağıt veya kumaşların su geçirmezliğini sağlamak için kullanılmaktadır.
]]>
Çinko İçeren Besinler https://www.cinko.gen.tr/cinko-iceren-besinler.html Thu, 15 Nov 2018 07:46:41 +0000 Çinko içeren besinler; Besinlerin çoğunda çinko bulunmaktadır. Vücudun günlük çinko ihtiyacını karşılayabilmek için ilk önce çinko emilimini azaltmayacak olan besinler tercih edilmesi gerekmektedir. Çinko vücutta hücre meta Çinko içeren besinler; Besinlerin çoğunda çinko bulunmaktadır. Vücudun günlük çinko ihtiyacını karşılayabilmek için ilk önce çinko emilimini azaltmayacak olan besinler tercih edilmesi gerekmektedir. Çinko vücutta hücre metabolizması, protein üretimi, bağışıklık sistemini güçlenmesinde ve DNA oluşumunda katkıda bulunan en önemli mineraldir. Bir insanın günlük olarak ortalama 15 mg çinko alması gereklidir. Bunu da çinko içeren besinlerden sağlanmaktadır. Genellikle deniz ürünleri ve kırmızı et çinko açısından oldukça zengindir. En önemlisi bu besinlerin içerisinde çinko mineralinin emilimini azaltacak maddeler bulunmamaktadır. Bu açıdan düzenli olarak tüketilmesi lazımdır. Bu besinlerin dışında kuru yemişler, sebzeler, bakliyatlar  diğer çinko kaynağı olarak görülebilir. Bir insanın günlük beslenme düzeni bu besinlere göre ayarlanmalıdır. Besinler içerisinde yüksek oranda çinko içeren istiridye ve karaciğer gibi gıdaların kalorisi yüksek olduğundan tüketilirken dikkat edilmelidir. Ayrıca kuruyemişin kalorisi de yüksektir. Kişilerin kullanmış olduğu bazı antibiyotik ilaçlarda çinko emilimi azaltmaktadır.

Çinko içeren besinler

Hayvansal besinler: Çoğunlukla midye, istiridye, karides, kırmızı et  tarzı gıdalar çinko bakımından çok zengindir. Bir insan günlük olarak 80 gram kırmızı et tüketmesi çinko ihtiyacının yarısını karşılar. Günde 6 adet karides ortalama 70 mg denk gelmektedir. Bu gıdaların dışında süt, yoğurt, tavuk, peynir ve tavuk etide yüksek oranda bulunmaktadır. Çinko içeren besinlere örnek olarak kuzu etinde 200 gram günlük ihtiyacınızın hepsini karşılamaktadır. Sığır eti ise 30 gramı günlük gereksinimin %8'ini karşılamaktadır. Yoğurt 200 gram 2 miligram çinko bulundurmaktadır. Günlük olarak %10-12 sine denk gelir.

Kuruyemişler: Gün içerisinde 1-2 avuç kuru yemiş tüketmek bu mineral ihtiyacını büyük bir oranda karşılamaktadır. Kuru yemişler içerisinde 100 gram kabak çekirdeği, bir avuç kadar badem tüketmek vücudun günlük olarak bütün çinko gereksinimi karşılar. Kuru yemişlere örnek ise 1 küçük çay bardağı kabak çekirdeği günlük olarak %20'sini karşılar. Susam yarım tatlı kaşığı ise 0.7 miligram çinko içermektedir. Bu oran %5'ini günlük ihtiyacı karşılamaktadır.

Sebzeler: Bitkisel olarak içerisinde bulunan çinko dışında fitatlar ve fosfatlar sayesinde vücutta çinko emilimi azalttığından çinko kaynağı olarak kabul edilmemektedir. Fakat bazı sebzeler çinko açısından miktar olarak oldukça yüksektir. Bunlara örnek ise mantar, bamya, ıspanak, kuşkonmaz ve bezelyedir. Diğer örnekler ise mayalanmış olan tahıl ürünleriyle işlem gören ekmekler, mayalanmadan yapılan ekmeklerden daha fazla çinko içermektedir. Sebzelere örnek olarak 1 tane orta ebatlarda mantar 0.1 miligram civarında çinko bulundurmaktadır. Çiğ ıspanak 200 gramı ise günlük ihtiyacın  %8'ini karşılamaktadır.

Çinko içeren besinler tüketilmediğinde 

Günlük olarak gerekli olan çinko karşılanmadığından veya emilim işlemi kısıtlandığından vücudu da yan etkileri görülebilir. Bağışıklık sistemi zayıflar ve bu sebepten dolayı enfeksiyonlar için hedef tahtası durumuna gelir. İnsan vücudunun fiziksel kapasitesinde azalma olduğu için günlük yapılan aktiviteler esnasında zorluk çekebilir. Kişide iştahsızlık ve ishal tarzı sorunlar görülebilir. Tat ve koku almada azalmalar olur. Günlük ihtiyacında yeteri kadar çinko tüketmeyen kişinin  cildinde sivilce ve akne oluşumu meydana gelir. Vücutta oluşan yaralarda iyileşme süreci yavaş olabilir. Zihinsel açısından aktivitelerde sorun çözme yeteneğinde azalmalar olur. En çok çinko eksikliği yaşayan kişiler ise düzenli olarak alkol kullananlar, emziren ve hamile kadınlar, dışarıdan ilaçlarla demir takviyesi alan kişilerde, vejetaryen olarak beslenenler ve orak hücre rahatsızlığı olanlarda sık görülür. Bu kişilerde günlük olarak fazla çinko ihtiyacı olmaktadır. Bu sebepten dolayı çinko içeren besinler tüketmek en sa]]> Çinko Minerali https://www.cinko.gen.tr/cinko-minerali.html Fri, 16 Nov 2018 07:45:50 +0000 Çinko minerali, çinko, protein üretimi, DNA oluşumu, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, hücre metabolizması ve yaraların iyileşmesi için vücudun temel minerallerinden biridir. Birçok besin tarafından günlük ih Çinko minerali, çinko, protein üretimi, DNA oluşumu, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, hücre metabolizması ve yaraların iyileşmesi için vücudun temel minerallerinden biridir. Birçok besin tarafından günlük ihtiyaç duyulan çinko miktarı karşılanabilir. Yetişkin kadınlar için günlük ihtiyaç duyulan çinko miktarı, 8 mg, yetişkin erkekler için 11 miligramdır. Et ve deniz ürünleri çinko bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bununla beraber fıstık, fındık, badem gibi yemiş türleri, sebzeler ve baklagiller de çinko ihtiyacını karşılamak için tüketilebilir.

Çinko minerali eksikliği belirtileri

Çinko minerali eksikliği nedeniyle yaşanabilecek belirtiler aşağıda sıralanmıştır. Bu tür belirtiler fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler farklı bir hastalığın belirtisi de olabileceğinden doktor gerekli testleri yaparak sorunu tespit edecektir. Çinko eksikliği için bazı ilaçlar reçete edilebilir. Bunların haricinde çinko bakımından zengin gıdalarla beslenerek çinko eksikliği giderilebilir.

 • Çinko minerali eksikliği yaşandığında vücutta ilk olarak bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücut enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı daha açık olur.
 • Çinko minerali eksikli fiziksel kapasiteyi azaltır. Buda kişide halsizliğe yol açar.
 • İştah kaybı çinko minerali eksikliğinde yaşanabilecek bir diğer sorundur.
 • Çinko minerali eksikliğinde ciltte tahriş, kaşıntı oluşabilir. Bunun yanı sıra ciltte meydana gelen yaralar çinko minerali eksikliğinde daha geç iyileşir.
 • Çinko minerali eksikliği kişide sorun çözme kabiliyetinde azalmaya ve zihin bulanıklığına yol açabilir.
 • Çinko eksikliği için risk altında olanlar, aşırı alkol kullananlar, gebelik ve emzirme döneminde olanlar, orak hücre hastaları, vejetaryenler, demir takviyesi alanlar olarak sıralanabilir.
 • Büyüme ve gelişme geriliğine sebep olabilir.
 • Özellikle çocuklarda sık enfeksiyon hastalıkları gelişebilir.
 • Erkeklerde sperm sayısında azalmaya yol açabilir.

Çinko minerali fazlalığı belirtileri

Çinko minerali fazlalığında vücutta bazı olumsuzluklar yaşanabilir. Çünkü her mineral ve vitaminden vücuda yeteri kadar almak ve ihtiyacı karşılamak gerekir. Aşağıda sıralanan belirtiler yaşandığında doktora başvurulmalı ve gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Doktor farklı kan tetkikleriyle çinko fazlalığını kolaylıkla tespit edebilir. İlaç ve diyet tedavisiyle çinko fazlalığı kontrol altına alınabilir. Vücudun fonksiyonel olarak çalışabilmesi için önemli bir mineral olan çinko fazlalığında;

 • Vücutta demir ve bakır gibi bazı minerallerde eksilme yaşanabilir. Çinko fazlalığı, azlığında olduğu gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak vücut hastalıklara karşı dirençsiz kalır.
 • Titreme ve ateş çinko fazlalığı nedeniyle görülebilir.
 • Öksürük, kusma, mide bulantısı, ishal yaşanabilir.
 • Özellikle çocuklarda çinko minerali fazlalığı kansızlık hastalığına yol açabilir.
 • Göz ve cilt tonunda sararma olabilir.
 • Ağıda metalik bir tat oluşabilir.

Çinko minerali içeren besinler nelerdir

 • Susam
 • Karides
 • Kabak çekirdeği
 • Yoğurt
 • Ispanak
 • Sığır ve kuzu eti
 • Mantar
 • Buğday tohumu
 • Böğürtlen
 • Marul
 • Kuru fasulye
 • Muz
 • Yumurta
 • Soğan
 • Peynir
 • Bezelye
 • Siyah çikolata
 • Tavuk göğsü
 • Kuşkonmaz
 • Badem olarak sıralanabilir.


]]>
Çinko Nelerde Bulunur https://www.cinko.gen.tr/cinko-nelerde-bulunur.html Fri, 16 Nov 2018 10:19:01 +0000 Çinko nelerde bulunur; az miktarda da olsa her gün alınması gereken bir mineraldir. Çinko özellikle çocuklarda büyüme sürecinin devamının sağlanması açısından çok önemlidir. Çinko eksikliğinde ruhsal sorunlar, zihin karı Çinko nelerde bulunur; az miktarda da olsa her gün alınması gereken bir mineraldir. Çinko özellikle çocuklarda büyüme sürecinin devamının sağlanması açısından çok önemlidir. Çinko eksikliğinde ruhsal sorunlar, zihin karışıklığı, beyin gelişimi eksikliği, prostat büyümesi, kilo kaybı, testis veya yumurtalıklarda faaliyet noksanlığı, cilt sorunları, ishal, eklem ve kalça ağrıları görülebilir. Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu çinkonun tamamı besinler yoluyla alınabilir. Bir çok besinde bulunan bir mineral olduğundan eksikliği, sağlıklı kişilerde görülen bir mineral değildir.

Çinko nerelerde bulunur, hangi besinlerde vardır:
 • Ispanak
 • Mantar
 • Kuzu eti
 • Susam
 • Kabak çekirdeği
 • Yoğurt
 • Hindi eti
 • Bezelye
 • Kahvaltılık yulaf
 • Kuzu ciğeri
 • Siyah çikolata
 • Göğüs tavuk eti
 • Kuru fasulye
 • Badem
 • Süt
 • Enginar
 • Kabak
 • Domates
 • Yumurta
 • Muz
 • Kaju
 • Yer fıstığı
 • Peynir
 • Kuşkonmaz
 • Karides
 • Sığır eti
Çinko, bağışıklık sisteminin işleyişi, tat ve koku alma duyularının korunması ve normal hücre büyümesinin sağlanması açısından önemli mineraller arasında yer almaktadır. Vücut tarafından depolanamadığı için her gün besin yoluyla alınması gerekir. Bunların yanında çinko alzheimer, adet öncesi sendromu, eklem iltihabı, diyabet, grip, alkolizm, crohn hastalığı, epilepsi gibi hastalıklardan korunma ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan mineraller arasında yer almaktadır. Kalojen sentezi esnasında kullanılan çinko, cildin esnekliğini korur, ayrıca yaraların iyileşme süresinin azalmasına yardımcı olur.

Bazı beslenme uzmanları, iştahı azaltan etkisi sebebiyle çinko bakımından zengin besinleri, diyet listelerinde yer veriyor. Ancak fazla çinkonun bazı yan etkileri olabileceğinden bir uzmana danışılmadan böyle bir diyet yapılmamalıdır. Çinkonun fazla alımında çinko zehirlenmesine sebep olabilir. Günde 40 gr. üzeri çinko alımında ağızda metalik bir tat, kas krampları, bulantı, kusma, ishal gibi yan etkilere yol açabilir.
]]>
Çinko Hapı Kilo Aldırırmı https://www.cinko.gen.tr/cinko-hapi-kilo-aldirirmi.html Fri, 16 Nov 2018 23:07:47 +0000 Çinko hapı kilo aldırırmı, günümüzde birçok kişinin ihtiyacı olan çinko hapı iştah açma özelliğine sahiptir. Sağlık açısından oldukça önem taşıyan, vücuda oldukça etki gösteren bu hapları kilo aldırdığı için Çinko hapı kilo aldırırmı, günümüzde birçok kişinin ihtiyacı olan çinko hapı iştah açma özelliğine sahiptir. Sağlık açısından oldukça önem taşıyan, vücuda oldukça etki gösteren bu hapları kilo aldırdığı için kullanmak istemeyen bir çok kişi mevcuttur. Doğal yiyeceklerle yeterli miktarda sağlığını koruyamayan kişilerin destek almaları gerekir. Tabi ki bunu bir uzman doktoru tarafından onaylanması gerekmektedir. Hiç kimse kendi aklından ilaç kullanmamalı destek alınması gerekirse yardım alınarak kullanmalıdır. Günlük olarak bir tablet kullanılarak vücudun ihtiyacını gideren çinko hapı kişilerin aktif ve vitamin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine başlanılan ve önerdiği süre içerisinde kullanılmaması gerektiğinde bırakılmalıdır.

Çinko hapı kullanan kişilerin iştahında mutlaka artış görülebilir. Fakat bir çok kişinin metabolizma durumu çok farklıdır, bu nedenle bazı kişilerde kilo aldırmayabilir. Bu tamamen kişinin vücut yapısıyla ilgili bir durumdur. İştahı çok açık olan kişilerin ilaç kullanımında pek bir durum fark etmeyebilir. Böyle iştahlı kişilerde kullanılan çinko hapı ve diğer vitaminler kilo artışı gösteriyor gibi söylentiler çoktur. 

Çinko hapı kilo aldırırmı, nasıl kullanılmalıdır: hormonlar açısından oldukça önemli bir mineraldir. Kişilerde basit bir soğuk algınlığını koruyan ve vücudun direncini sağlayan çinko hapı bol suyla tüketilmelidir. Vücutta çinko eksikliği olan kişilerin bir çok hastalığa yenik düştüğü görülür. Çinko hapı vücudunda enfeksiyon riski olan kişilerin hastalıklarında kullanılması durumunda iyileşme görülmüştür. Bir çok hastalığı kontrol altına alabilen çinko hapı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dinç kalmasında yardımcı olmaktadır. Bilinçli kullanılan çinko hapı hiç bir zararı yoktur, ayrıca oldukça faydası görülür. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan ve bol su tüketmeden kullanılmamalıdır. Bu durum kilo alınmasını engelleyerek kişilerin kilo kontrolünü sabit tutacaktır.
]]>
Çinko Maskesi https://www.cinko.gen.tr/cinko-maskesi.html Sat, 17 Nov 2018 04:59:03 +0000 Çinko Maskesi, bu maskenin en önemli özelliği hücre yenileyici bir maske olmasından dolayı uygulandığı zaman cildin hem daha taze hem de çok genç görünmesinde en etkili olan maske tarifidir. Çinko maskesi özellikle sivilce prob Çinko Maskesi, bu maskenin en önemli özelliği hücre yenileyici bir maske olmasından dolayı uygulandığı zaman cildin hem daha taze hem de çok genç görünmesinde en etkili olan maske tarifidir. Çinko maskesi özellikle sivilce problemlerinde ve cilt lekelerine karşı oldukça iyi gelen, cildi aydınlatan, kızarıklıkları giderici etkisi olan keşfedilmiş en müthiş maskedir. Çinko maskesinde %40 oranında oksizin ve %20 oranında çinko oksit içermektedir. Güzellik dışında bebeklerde sıklıkla karşılaşılan pişik sorunlarını önleyen çinko oksit kremini rahatlıkla bebeğinize kullanabileceğiniz bir üründür. Çinko maskesi ciltteki sivilcelerin kurumasını ve yeniden oluşmasını büyük çapta engeller. Ayrıca maske yüze uygulandığı zaman aydınlık verirken, aynı zamanda cildin kendisini yenileyerek onarmasını sağlar. Çinko maskesinin en önemli özelliğinden biriside hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynamasıdır. Hemen her kişinin yaşadığı aknenin düşmanıdır. Çünkü akne problemlerine karşı etkili olan A  vitamini ve mineraller sayesinde mikropları öldürücü etkisi ile ciltteki sivilce ve aknelerin kaybolmasını sağlamaktadır. Çinko maskesi güneş lekelerine karşı oldukça etkilidir. Hatta yaşlanma ile meydana gelen kırışıklık, matlaşma ve yıpranmalar da, ameliyat izlerinde, akne ve sivilce izlerinin ortadan kaldırılarak yeniden pürüzsüz, kendini yenileyen taze bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Çinko Maskesi İçin Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı çinko asit kremi (eczanelerden bulabilirsiniz)
 • 1 tatlı kaşığı gül yağı
 • 1 paket kuru papatya
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı 
 • 1 su bardağı su
Çinko Maskesinin Hazırlanması, ilk önce kuru papatyayı kaynamış suyun içerisine atarak demleyelim. Başka bir kasenin içinde çinko oksit kremini, gül yağını ve buğday yağını ekleyerek karıştıralım. Hazırladığınız çinko kremli maskeyi yüzünüze fırça ile ince bir tabaka halinde sürerek uygulayın. Bu maskeyi cildinizde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin ve ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Ardından önceden hazırladığınız papatya suyu ile cildinizi iyice durulayarak temizleyin. Cildinize çinko maskesini haftada en az bir defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İçerisine ilave edilen malzemeler ile derinlenmesine temizlerken, aynı zamanda cildin daha sıkı, genç ve taze bir şekilde görünmesine yardımcı olmaktadır. 
]]>
Vücutta Çinko Eksikliği https://www.cinko.gen.tr/vucutta-cinko-eksikligi.html Sun, 18 Nov 2018 04:30:15 +0000 Vücutta çinko eksikliği, Öncelikle çinko vücut için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Çinkonun vücudumuza çok önemli ve gerçekleştirmesi gereken görevleri vardır. Bunlardan biri olan testosteron gibi ve daha birçok hor Vücutta çinko eksikliği, Öncelikle çinko vücut için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Çinkonun vücudumuza çok önemli ve gerçekleştirmesi gereken görevleri vardır. Bunlardan biri olan testosteron gibi ve daha birçok hormon ile birlikte yaklaşık olarak 200 kadar enzimin üretilmesinde önemli görevi vardır. Çinkonun başlıca görevlerinden bazıları olan DNA, RNA, yaraların iyileşmesini hızlanma durumu, protein sentezi, hücrelerin çoğalması ve bölünme durumu, A vitamininin hücrelere doğru taşınması, insulinin faaliyetleri, tat alma hissi, sperm yapımında yardımı, bağışıklık sistemini güçlendirmek, öğrenme ve davranış eyleminin artış durumu, daha anne karnındaki bebeğin gelişim durumu, doğumdan sonraki bebeğin büyüme ve gelişme süreci, kandaki yağın taşınma durumu ve daha birçok faydası vardır. Vücutta çinko eksikliği çevremizde sıkça görülen mineral eksikliğinden biri olması rağmen yinede üzerinde yeteri kadar durulmayan bir konu durumunda. Ülkemizde tarım yapılan toprakların ne yazık ki çinko oranı düşük bir topraktır. Tabak çanaklarda ve su borularında artık Çinkonun kullanılmaması çinko eksikliği olmasının nedenlerinden biridir. Çinko, balık ve diğer deniz mahsullerinde, kırmızı ette, işlenmemiş olan tahıl ürünleri, süt, fındık, yumurta ve cevizden bolca bulunan bir mineraldir. 

Vücutta çinko eksikliği belirtileri nelerdir:
 • Kalıcı ishal durumu
 • Büllöz püstüler dermatit rahatsızlığı
 • Saç dökülmesi
 • Zihinsel sorunlar ve bozukluklar
 • Çabuk ve kolay enfeksiyon kapma durumu
 • Hayatı sorunlara yol açabilecek sorunlar çinko eksikliğinin belirtileri olabilir
 • Tat alma duyusunda gerileme
 • İştahsızlık yemek yeme isteğinin azalması
 • Büyüme ve gelişme sürecinin gerilemesi
 • Deri değiştirme durumu
 • Karanlıkta duramama durumu
 • Açık yaraların geç iyileşme durumu
 • Üreme organındaki gelişme geriliği, hayatı tehdit etmese bile yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürecek durumlar çinko eksikliği olabilir
 • Testosteron hormonunun azalma durumu
 • Duygusal etkileşim hali
Vücutta çinko eksikliği tedavisi nelerdir:

Çinko eksikliği tedavisinde doktorun tavsiye ettiği çinko eksikliği ilaçları kullanılması oldukça önemli ölçüde etki sağlar ve çok faydalıdır.
]]>
Çinko Saç https://www.cinko.gen.tr/cinko-sac.html Sun, 18 Nov 2018 21:11:13 +0000 Çinko saç, üzerinde olumlu etkilere sebep olur. Çinko saç dışında cilt ve kişisel bakımda, tırnakların güçlenmesinde, yüzdeki sivilcelerin geçmesinde, soğuk algınlığı ve gribin hafiflemesinde ve daha birçok şeyde faydal Çinko saç, üzerinde olumlu etkilere sebep olur. Çinko saç dışında cilt ve kişisel bakımda, tırnakların güçlenmesinde, yüzdeki sivilcelerin geçmesinde, soğuk algınlığı ve gribin hafiflemesinde ve daha birçok şeyde faydalıdır. Çinko içeriğindeki minerallerle çocukların gelişiminde ve ergenlik dönemlerinde büyüme hormonu salgılar. Şimdi de çinko saça nasıl etki eder onu öğrenelim.

Çinko Saça İyi Gelir Mi

Çinko saça iyi gelen önemli bir mineraldir. Çinko eksikliğinde saçta dökülmeler meydana gelir. Günde bir miktar saçın dökülmesi son derece normaldir. Fakat çinko eksikliği veya hormon bozuklukları saç dökülmelerini tetikler. Böyle bir durumda endokrin uzmanlarına başvurmak en doğru karardır. Saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biri olan vitamin ve mineral eksikliği çinkoyla kapatılabilir. Çinko saçın tedavisinde doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Kişinin çinko tedavisine başlamadan önce mutlaka ilgili sağlık uzmanları tarafından kan tahlili yapılması gerekmektedir. Kan tahlili sonucunda çinko değerleri düşükse doktor tarafından kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenerek süreç başlatılmalıdır. Çinko saçınızda büyük bir değişime neden olacak saçınıza canlılık ve parlaklık katarken dökülmesini önleyerek hacim kazanmasına yardımcı olacaktır.

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur

Çinko saç dökülmelerini önlediği için bay bayan fark etmeksizin birçok kişi çinko takviyesi yapmak istemektedir. Çinko alımı hem kimyasal haplarla yapılabilir hemde yurdumuzun her yerinde yetişen sebze, meyve ve deniz ürünleriyle doğal bir şekilde yapılabilir. Çinko insan vücudunda genellikle kemik ve kaslarda bulunur. Bu yüzden kemiklere iyi gelen kalsiyum içeren ve içeriğinde çinko bulunan peynir, yoğurt süt gibi besinler tüketilmelidir. Yumurta protein bakımından zengin deyip geçmemek lazım çünkü yumurta sarısı çinko bulunduran yiyeceklerin başında gelmektedir. Sakatatlardan karaciğerde ve kırmızı ette bol miktarda çinko bulunur. Tavuk eti, kuzu eti ve büyükbaş hayvanlardan sığır eti de sağlığa son derece faydalıdır. Çinko saç dökülmesine iyi gelirken aynı zamanda büyümeyi de kontrol eder. İştah açıcı ve bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle ön planda olan çinko tahıllarda, balıkta, badem ceviz gibi kuru yemişlerde, balda ve kepek ekmeğinde hat safhadadır. Çinko demirle aynı anda alınmamalıdır. Çinkonun eksikliğinin yanında fazlalığı da zararlıdır ve yan etkileri olabilir.Çinkonun gereğinden fazla alınması çinko zehirlenmelerine, boşaltım sistemi sorunlarına, ishale, mide bulantılarına ve kusmaya sebep olur.

]]>
Çinko https://www.cinko.gen.tr/cinko.html Mon, 19 Nov 2018 02:37:54 +0000 Çinko, periyodik tabloda II B grubunda bulunan, açık mavimsi gri renkli, kırılgan ve erime noktası düşük bir metaldir. Geniş bir kullanım alanı olan bu metal geçiş elementleri grubundadır. Tarihte çok eski dönemle Çinko, periyodik tabloda II B grubunda bulunan, açık mavimsi gri renkli, kırılgan ve erime noktası düşük bir metaldir. Geniş bir kullanım alanı olan bu metal geçiş elementleri grubundadır. Tarihte çok eski dönemlerden itibaren bilinen çinko, sahte gümüş olarak tanımlanmıştır. Kırılgan ve set bir yapıda olması nedeniyle, 120 derece sıcaklıkta şekillendirilebilir. Çinko galvanizleme ve anot olarak korozyon koruma için önemlidir. Çinko tek indirgenme derecesi bulunan, bileşiklerinde +2 değerlik alan elementtir. İndirgen amfoter özellikte olup, bileşiklerde çoğunlukla iyonik bağ yapmaktadır. Amin, amonyak, halojen iyonları ve siyanürle kompleks bileşikler yapar, yanıcı özelliği yoktur ve güçlü bir indirgeyicidir. Elektropozitif özelliği sayesinde yükseltgen olmayan asitlerle girdiği tepkimede hidrojen açığa çıkarmaktadır. Soğuk ve kuru havadan etkilenmeyen çinko, nemli havada üzeri ince bir hidrokarbonat katmanıyla kaplandığından, halojenlere karşı daha dayanıklı olur ve derin bir yükseltgenmeden korur. Asitlerde hidrojen ayrıştırarak çözünür, su içindeyken üzerinde koruyucu hidroksit oluştuğundan çözünmez. Bazlarda çinkat verip çözünür. Derişik sülfat asidinde SO2, nitrat asidinde ise N2O, NO2 VE NH3 gibi ürünleri oluşturabilmek için çözünür. ZnO, ZnSO4, ZnCl2 en önemli çinko bileşikleri arasında bulunur.

<

Çinko hangi alanlarda kullanılır

Çinko alüminyum, demir ve bakırın ardından en çok kullanılan elementtir. Üzerinde bulunan koruyucu hidrokarbonat tabakası nedeniyle havadan etkilenmediğinden, çatı kaplamalarında kullanılır. Korozyon koruması için, otomotiv sanayiinde, bazı metallerin galvanizlenmesinde, kuru pillerin dış kabında kullanılır. Alman gümüşü, pirinç gibi alaşımların üretiminde, demir çelik malzemelerini koruma amacıyla kaplamalarında, çinko ve pirinç levha yapımında, basınçlı dökümlerde kullanılır. Sanat eşyası yapımında döküm yapılarak, diş dolgularında cıvayla malgama şeklinde tedavi amaçlı, göz hastalıklarında, merhemlerde ciltteki su kaybını önleme amaçlı kullanılmaktadır.

Çinko uzun ömürlü bir metaldir. Bu nedenle şarj edilen pillerde, demir çelik ürünlerinde, çatı yapımı ve inşaat sektöründe kullanılır. Çinko oksit olarak kibrit üretiminde, lastik, merhem ve bazı kozmetik ürünlerin üretiminde kullanılır. Çinko sülfür olarak floresan ile katot ışınlı lamba yapımında, çinko sülfat olarak kumaş boyaması, tarım ilaçları ve tıp alanında kullanılır. Çinko klorür olarak mobilyaların korunması ve lehim üretiminde kullanılır. Vücut için gerekli olan çoğu vitamin ve mineral ilaçlarında bileşen olarak kullanılır. Bu çinkonun bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını sağlama özelliği bulunmaktadır. Antioksidan özellikleriyle cilt ve kasların erken yaşlanmasını önler, yaraları iyileştirmekte ve görme duyusunu güçlendirmekte etkilidir.    

Çinko

Çinkonun biyokimyası nedir

İnsan vücudunda çoğu hücrenin içinde bulunması gereken çinko, vücutta olan biyokimyasal reaksiyonlar gerekli olan 100 çeşit enzimi aktifleştirmektedir. Hücrelerin çoğalması ve büyümesini sağlamak amacıyla her gün belirli oranda dışarıdan alınması gerekli görülen bir mineraldir. Bağışıklık sisteminin kurulmasında, yara iyileşmesinde, tat ve koku almada, görme duyusunun güçlendirilmesinde, DNA sentezinde çinko gereklidir. Antikor ve akyuvar oluşumunda etkili olur.

Çinko içeriğine sahip olan gıdalar nelerdir

Çok sayıda besin kaynağında bulunan çinko, özellikle istiridye de bol miktarda vardır. Bunun dışında kümes hayvanlarında, kırmızı et, fındık, fasulye, tahıl ürünleri, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri çinko içermektedir. Ancak kırmızı et ve deniz ürünleri içeriğinde çinkonun emilimini azaltan maddeler bulundurmadığından, aksine emilimi arttıran amino asistlere sahip olduklarından en iyi çinko kaynaklarıdır. Mayalanmış tahıl ekmeklerinde olan çinko, mayalanmamış ürünlerde olan çinkodan daha fazla etkili olur.

Günlük çinko gereksinim]]> Çinko Bulunan Besinler https://www.cinko.gen.tr/cinko-bulunan-besinler.html Tue, 20 Nov 2018 00:29:42 +0000 Çinko bulunan besinler, çinko besinlerin çoğunda bulunmaktadır. Ancak vücudun çinko ihtiyacını karşılayabilmek için öncelikle çinko emilimini azaltmayacak olan besin kaynaklarının tercih edilmesi gerekir. Çinko pr Çinko bulunan besinler, çinko besinlerin çoğunda bulunmaktadır. Ancak vücudun çinko ihtiyacını karşılayabilmek için öncelikle çinko emilimini azaltmayacak olan besin kaynaklarının tercih edilmesi gerekir. Çinko protein üretiminde, hücre metabolizmasında, DNA oluşumunda ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en önemli minerallerden biridir. Dünyada kabul edilen oranlara göre insanların günlük olarak ortalama 15 mg çinko alması gerekir. Kırmızı et ve deniz ürünleri çinko kaynağı olarak en değerli besinlerdir. Bu besinlerin içinde alınan çinkonun emilimini azaltacak maddeler yoktur. Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında sebzelerde, kuruyemişler, bakliyatlar çinko kaynağı olarak görülebilir. Beslenme düzeninin bunlara uygun şekilde kurulması gerekir. Ancak yüksek oranda çinko içermelerine rağmen karaciğer, istiridye gibi ürünlerde kolesterol oranı yüksek olduğundan, kuruyemişlerde kalori seviyesi yüksek olduğundan bunların tüketimine dikkat edilmelidir. Antibiyotik gibi bazı ilaçlarda çinko emilimini azaltabilir.

Çinko içeren besin kaynakları

Hayvansal besinler: Özellikle istiridye, midye, karides, kırmızı et ürünleri zengin çinko kaynaklarıdır. Günlük olarak 80 gram kırmızı et tüketmek günlük çinko ihtiyacının yarısını karşılayabilir. 6 adet karides ortalama 70 mg çinko içeriğine sahiptir. Ayrıca yoğurt, süt, peynir, tavuk eti gibi gıdalar da çinko bakımından zengindir.

Kuruyemişler: Günlük olarak 1-2 avuç kuruyemiş tüketimi, çinko ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayabilir. Kuruyemişlerden bir avuç badem tüketilmesi 1 mg, 100 gram kabak çekirdeği tüketilmesi vücudun ihtiyacının hepsini karşılar. 

Sebzeler: Bitkisel çinko kaynaklarında bulunan fosfat ve fitatlar vücutta çinko emilimini azalttığından, çinko kaynağı olarak kabul edilmezler. Buna rağmen bazı sebzelerdeki çinko miktarı oldukça yüksektir. Bunlar ıspanak, mantar, bamya, bezelye ve kuşkonmaz olarak belirtilebilir. Mayalanmış tahıl ürünleriyle yapılan ekmekler, mayalanmamış olarak üretilen ekmeklerden daha iyi çinko kaynağıdır.  

Çinko Bulunan Besinler

Çinko eksikliği olduğunda

Günlük yeteri kadar çinko alınmadığında ya da emilim kısıtlandığında vücutta bunun bazı etkileri görülebilir. Vücutta bağışıklık sistemi zayıf düşeceğinden, enfeksiyonlara daha yatkın hale gelinir. Vücudun fiziksel kapasitesi azalacağından, günlük aktiviteler sırasında güçlük çekilebilir. İshal, iştahsızlık gibi etkiler görülebilir. Koku alma ve tat alma zayıflayabilir. Yeteri kadar çinko almayan kişilerin cildinde akne ve sivilce oluşumu meydana gelebilir. Yaralarda iyileşme gecikir, zihinsel aktiviteleri sorun çözme yeteneği zayıflar. Çinko eksikliği riski taşıyan kişiler arasında düzenli alkol kullananlar, vejetaryen beslenenler, hamile ve emziren kadınlar, orak hücre hastalığı olan kişiler, dışarıdan demir takviyesi alan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin günlük olarak daha fazla çinko ihtiyacı bulunmaktadır.

]]>
Çinko Elementi https://www.cinko.gen.tr/cinko-elementi.html Wed, 21 Nov 2018 00:09:40 +0000 Çinko elementi, çok sayıda besinde bulunmakta ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Vücudun daha verimli olmasını, zinde kalmasını sağlar. Antikorların ve akyuvarların oluşmasında etkili olur. B Çinko elementi, çok sayıda besinde bulunmakta ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Vücudun daha verimli olmasını, zinde kalmasını sağlar. Antikorların ve akyuvarların oluşmasında etkili olur. Bağışıklık sisteminin bekçisi gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olup, vücuttaki zehirli maddeleri etkisiz hale getirir. Bu yüzden bağışıklık sisteminin gereği gibi çalışması vücutta yeteri kadar çinko elementinin bulunmasını gerektirir. Görme duyusundan, yaraların iyileşmesine, şeker hastalığı, böbrek sorunları çinko eksikliğinin bir sonucudur. Vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasız kalmasının en önemli sebeplerinden birisi çinko eksikliğinin olmasıdır. Koku alma ve tat alma duyuları üzerinde bile çinko elementinin etkisi bulunmaktadır.

Çinko elementi neler yapar

Özellikle kış aylarında etkili olan grip ve soğuk algınlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bakteriler ve virüslerin vücuttan atlamasına, hastalıklara karşı direnç kazanılmasına yardımcı olur. Cilt sorunlarına özellikle akneye karşı faydalı olur. Vücutta A vitaminini harekete geçirerek, mikrop kırıcı etkisiyle ciltten akne gibi etkilerin uzaklaştırılmasını sağlar. Hücre yenilenmesinde etkili olduğundan, ciltte sayısız faydalara sahiptir. Cildi, saçları güzelleştiren, tırnakları sertleştiren etkileri bulunur. Uçuk sorununa bile iyi gelir. Kadınlarda adet ağrılarının hafiflemesine, kısırlık etkisinin azaltılmasına yardımcı olur.

Vücudun çinko ihtiyacı ne kadardır

Vücudun çinko elementine olan ihtiyacı farklı unsurlara göre belirlenir. Yetişkinlerin çocuk ve gençlere göre daha fazla çinko ihtiyacı olur. Sağlıklı olan kişiler hastalara oranla daha az çinkoya ihtiyaç duyarlar. Bunun gibi stresli olan kişilerin sakin kişilik yapısına sahip olanlara göre daha fazla bu elemente ihtiyacı vardır. Tıp alanı yetişkinlerin günlük ihtiyaçlarının ortalama 15 mg olduğunu belirtmektedir. Cinsiyet farklılığı çinko ihtiyacında etkili olmaz. Ancak kadınlar gebelik ve emzirme döneminde daha fazla çinkoya ihtiyaç duyarlar. Çocukluk döneminde çinko azlığı olduğunda, gelişim sorunları yaşanabilir.

Çinko Elementi

Çinko elementi ihtiyacının karşılanması için dengeli beslenme yeterli olur mu

Bu konuda çinkonun alındığı besinlerin büyük önemi vardır. Çünkü hayvansal kaynaklardan alınan çinkonun emilimi, bitkisel kaynaklara göre daha iyi olur. Çok sayıda yiyecekte çinko olmasına rağmen, bunun alındığı kaynak önemlidir. Vejetaryen beslenen kişilerde genellikle çinko azlığı sorunu bu yüzdendir. Bitkisel besinlerde çinkonun emilimini azaltan maddeler bulunmaktadır. İnsanların enfeksiyonlara daha yatkın olması halinde, hemen çinko azlığı akla gelmelidir. Ellerin soğuk olması, saçların dökülmesi, tırnaklardaki beyaz lekeler gibi belirtilerde çinko azlığı durumunda görülebilir. Bu yüzden vücudun günlük çinko elementi ihtiyacının karşılanması için, özellikle hayvansal besinlerin alımına dikkat edilmelidir. Deniz ürünleri ve kırmızı et çeşitleri bu açıdan zengin içeriğe sahiptir.

]]>
Çinko Eksikliği Nelere Yol Açar https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-nelere-yol-acar.html Wed, 21 Nov 2018 14:18:04 +0000 Çinko eksikliği nelere yol açar Çinko, her gün az miktarda da olsa alınması gereken minerallerden biridir. Çinkonun çocuk sağlığı için en önemli görevi büyümenin normal seyrinde devam edebilmesine olanak sağlamaktır. Erişk Çinko eksikliği nelere yol açar Çinko, her gün az miktarda da olsa alınması gereken minerallerden biridir. Çinkonun çocuk sağlığı için en önemli görevi büyümenin normal seyrinde devam edebilmesine olanak sağlamaktır. Erişkin bireyler için de hücre sağlığı için aynı derecede önemlidir. Çinkonun eksik alındığı durumlarda vücutta aksamalar başlar ve ilerledikçe önemli ölçüde sağlık bozukluğuna sebep olur. Günlük vücudun çinko ihtiyacı genellikle alınan besinlerden karşılanabildiği için çinko eksikliği durumları çok nadiren görülür. Genellikle her türlü besinde az miktarda da olsa çinko bulunmaktadır.Günlük Alınması Gereken Çinko Miktarı
 • 0-6 ay: 2 mg
 • 6-12 ay: 3 mg
 • 1-3 yaş arası 4 mg
 • 4-8 yaş arası: 5 mg
 • 9-13 yaş arası: 8 mg
 • 14 yaş üzeri erkek: 11 mg
 • 14 yaş üzeri kadın: 9 mg
 • Gebelik dönemi kadınlar: 12 mg
 • Emzirme dönemi kadınlar: 13 mg

Çinko Eksikliği Nelere Yol AçarÇinko Eksikliği Nelere Yol Açar

 • Saçlar cansız ve soluk olur. Sürekli saç dökülmesi yaşarsınız.
 • Cildiniz mat ve soluk olur. Teninizin renginde fark edebileceğiniz kadar renk açılması görürsünüz. Bazı cilt hastalıkları meydana gelmeye başlar.
 • Çinko yetersizliği tırnaklarınız hem çok yavaş uzar hem de kolay kırılır.
 • Karaciğer ve böbreklerinizin çalışma fonksiyonu zayıflar ve sürekli yorgunluk hissi yaşarsınız.
 • Pankreasınız yeterli çalışmadığı için şeker metabolizmasında aksaklıklar olur. Bu nedenle sık sık şeker krizlerine girersiniz.
 • Yaralarınız çok geç iyileşmeye başlar ve sürekli ödemleriniz oluşmaya başlar.
 • Tat alma duyunuzda bozukluk olacağı için yediğiniz hiçbir şeyden tat alamazsınız.
 • Yetersiz çinko alımında üreme hormonlarında aksaklık meydana gelir.
 • Aşırı strese neden olur. Stres arttıkça da idrarla çinko yıkımı artar ve çinko eksikliğiniz katlanarak büyür.
 • Prostat büyümesi ile eklem ve kalça ağrıları görülebilir.
]]>
Çinko Eksikliği Nasıl Anlaşılır https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-nasil-anlasilir.html Thu, 22 Nov 2018 10:05:29 +0000 Çinko eksikliği nasıl anlaşılır Çinko; sağlıklı bir bağışıklık sistemi, proteinlerin inşa edilmesi, koku alma duyusunun muhafazası, DMA'nın oluşturulması ve enzimlerin salgılanması gibi önemli görevleri bulunan ve vücu Çinko eksikliği nasıl anlaşılır Çinko; sağlıklı bir bağışıklık sistemi, proteinlerin inşa edilmesi, koku alma duyusunun muhafazası, DMA'nın oluşturulması ve enzimlerin salgılanması gibi önemli görevleri bulunan ve vücudumuzun hayati fonksiyonlarına etki eden önemli bir mineraldir. Çinko minerali en fazla böbreklerde, kaslarda, gözlerde, prostata, spermlerde ve karaciğerde bulunur.

Çinko mineralinin vücuda yeteri kadar alınamaması veya herhangi bir hastalığa bağlı olarak alınan çinkonun kullanılamadan atılması durumunda hafif sağlık sorunları başlar. Şayet çinko eksikliğinin tedavisi yapılmazsa daha ileri derecede hastalıklara neden olur. Bu yüzden çinko eksikliğini anlamanın yöntemlerini iyi analiz etmeli ve bu belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

Çinko Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Düşük Derecede Çinko Eksikliği

 • Duyusal ve sinirsel değişiklikler meydana gelir.
 • Testesteron hormonunda azalma görülür.
 • Okul öncesi çocuklarda gelişme geriliği görülür.
 • Sık sık enfeksiyonlara yakalanma durumu oluşur.

Orta Dereceli Çinko Eksikliği

 • Cinsel organ gelişiminde gerilik görülür
 • Büyüme geriliği iyice artmıştır.
 • Derilerde bozulmalar meydana gelir.
 • İştah kesilmesi görülür.
 • Karanlığa karşı uyum bozukluğu yaşanır.
 • Yaraların iyileşmesinde gecikmeler görülür.
 • Tat alma duyusunda bozukluk görülür.

Çinko Eksikliği Nasıl AnlaşılırYaşamı Tehdit Edecek Kadar Çinko Eksikliği

 • İshal vakaları artar.
 • Saç dökülmeye başlar.
 • Zihinsel bozukluk baş gösterir.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla sık sık enfeksiyonlar yaşanır.
 • Deri hastalıkları aşırı derecede artar

Günlük Çinko Alımı Ne Kadar Olmalıdır

 • Bebeklerde günlük çinko ihtiyacı 7 mg,
 • Çocuklarda  günlük çinko ihtiyacı 11 mg
 • Erişkin bireylerde günlük çinko ihtiyacı 15 mg'dır.

Yukarıda verilen günlük çinko ihtiyacının altında çinko minerali alan kişilerde çinko eksikliği görülür. Ortalama 50 mg'dan fazla çinko alımı doktorlar tarafından sağlıksız bulunmaktadır. Çinko eksikliğinde uzun süre çinko destek ilacı kullanılacaksa 20 mg'lık doz önerilir. Aşırı derece kalsiyum alan bünyelerde çinko emilimi azalmaktadır. Bu nedenle günlük kalsiyum alımlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

]]>
Çinko Hangi Besinlerde Bulunur https://www.cinko.gen.tr/cinko-hangi-besinlerde-bulunur.html Fri, 23 Nov 2018 06:00:24 +0000 Çinko hangi besinlerde bulunur, çinko vücut için önemli minerallerden biridir ve günlük çok az da olsa mutlaka alınmalıdır. Çinko çocuklarda normal büyüme sürecinin devamlılığını sağlayan en önemli mineraldi Çinko hangi besinlerde bulunur, çinko vücut için önemli minerallerden biridir ve günlük çok az da olsa mutlaka alınmalıdır. Çinko çocuklarda normal büyüme sürecinin devamlılığını sağlayan en önemli mineraldir. Çinko yetersizliğinde ruhsal sorunlar, zihin karışıklığı, cilt sorunları, prostat büyümesi, eklem ve kalça ağrıları, ishal, kilo kaybı, testis ve yumurtalıklarda işlev bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Vücudun günlük gerek duyduğu çinko oranının tümü besinler yolu ile alınabilir ve birçok besin çinko yönünden zengindir. Bu nedenle de sağlıklı bireylerde çinko eksikliği çok sık rastlanan bir durum değildir.

>

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur

Kuzu Eti: 200 gram kadar kuzu eti günlük çinko ihtiyacının neredeyse tümünü karşılayabilir. Fakat kolesterol bakımından yüksek bir içeriğe sahip olduğu için özellikle kolesterol hastalarının çok dikkatli tüketmesi gerekir.

Sığır Eti: Yaklaşık 30 gram sığır eti günlük çinko ihtiyacının %8'ini karşılayabilir. Sığır eti kuzu eti gibi kolesterol bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekir.

Mantar: 1 tane orta büyüklükte kültür mantarı 0.1 miligram civarında çinko içerir. Ayrıca C ve D vitamini, demir, potasyum, fosfor, magnezyum selenyum bakımından da iyi bir kaynaktır.

Ispanak: 200 gram çiğ ıspanak günlük gerek duyulan çinko ihtiyacının yaklaşık %8'ini karşılayabilir. Besin lifi, demir, kalsiyum, folat, C, E ve K vitaminleri yönünden zengindir.

Yoğurt: 200 gram kadar yoğurt 2 miligram çinko içerir. Bu oran günlük çinko ihtiyacının %10-12'sine denk gelmektedir.

Kabak Çekirdeği: 1 küçük çay bardağı kabak çekirdeği çinko ihtiyacının %20'sini karşılamak için yeterli olur. Kabak çekirdeği potasyum, fosfor, demir, manganez ve magnezyum minerallerince de iyi bir kaynaktır.

Çinko Hangi Besinlerde BulunurSusam: Yarım tatlı kaşığı susam tohumu 0.7 miligram çinko içerir. Bu oran günlük çinko ihtiyacının %5'ini karşılamak için yeterlidir. Susam kalori bakımından yüksek bir besin kaynağı olsa da kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve manganez minerallerince zengindir.

Çinko İçeren Diğer Besinler

 • Karides
 • Hindi eti
 • Kuşkonmaz
 • Badem
 • Süt
 • Yer fıstığı
 • Fasulye
 • Siyah çikolata
 • Bezelye
 • Peynir
 • Yulaf
 • Kuzu ciğeri
 • Yengeç
 • Süt
 • Tavukgöğsü
 • Kuru fasulye
 • Muz
 • Kaju
 • Domates
 • Kabak
 • Enginar
 • Yumurta
 • Kakao tozu
 • Marul
 • Soğan
 • Turp
 • Soya fasulyesi
 • Fındık
 • Avokado
 • Böğürtlen
 • Buğday tohumu

Günlük Alınması Gereken Çinko Miktarı

 • 0-6 ay: 2 miligram
 • 6-12 ay: 3 miligram
 • 1-3 yaş arası: 3 miligram
 • 4-8 yaş arası: 5 miligram
 • 9-13 yaş arası: 8 miligram
 • 14 yaş ve üzeri: Erkekler 11 miligram, kızlar 9 miligram
 • Gebelik dönemi (18 yaş): 12 miligram
 • Gebelik dönemi (19 yaş ve üzeri): 11 miligram
 • Emzirme dönemi (18 yaş)13 miligram
 • Emzirme dönemi (19 yaş ve üzeri): 12 miligram

Yukarıda verilen değerler farklı sağlık koşulları ile alakalı olarak azalabilir ya da artabilir. Kişinin günlük alması gereken çinko miktarı hakkında en net bilgi uzman bir doktora tarafından verilmelidir.

Fazla Çinko Zarar Verir mi

Vücuda gereğinden fazla alınan çinkonun zararı vardır. Çinkonun fazla alınması çinko zehirlenmesine yol açabilir. 19 yaş ve daha üzeri bir kişinin günlük 40 miligram ya da daha fazla çinko alması bulantı, kusma, ishal gibi birçok probleme yol açabilir.

]]>
Bitkilerde Çinko Eksikliği https://www.cinko.gen.tr/bitkilerde-cinko-eksikligi.html Fri, 23 Nov 2018 12:42:39 +0000 Bitkilerde Çinko Eksikliği, Topraklarda çinko miktarı genellikle az düzeydedir. Yüksek pH'ı bulunan ve kireç miktarı çok olan topraklarda çinko oldukça az miktarda bulunur ve bu sebeple bu topraklarda yetişen bitkiler Bitkilerde Çinko Eksikliği, Topraklarda çinko miktarı genellikle az düzeydedir. Yüksek pH'ı bulunan ve kireç miktarı çok olan topraklarda çinko oldukça az miktarda bulunur ve bu sebeple bu topraklarda yetişen bitkilerde çinko eksikliği görülür. Fazla miktarda fosforlu gübre kullanımı da çinko eksiğine sebep olur. Yüksek çinko konsantrasyonu bitkide metabolik bozukluk yaratarak çinko eksikliğine neden olmaktadır. Bir başka ifade ile yüksek fosfat konsantrasyonu çinkonun fizyoloji yarayışlılığını etkilemektedir.

Toprağa fazla doğal gübre kullanılmasının ardından bitkilerde çinko eksikliği görülür. Bunun nedeni organik maddenin çinkoyu bağlayarak bitki köklerince alınmasını zorlaştırmasıdır. Toprağın ıslaklık sebebiyle veya ağır tekstürlu olması sebebiyle yeterli havalanamaması, düşük sıcaklık, su yetersizliği gibi faktörler de çinkonun hareket kabiliyetini engelleyerek, çinko eksikliği yaratır. Sayılan tüm bu sebeplerden dolayı, pratikte bir çok durumda çinko eksikliğinin önüne geçilmesi zordur. Bu gibi durumlarda yapılacak uygun toprak ve yaprak gübrelemelerinden olumlu sonuçlar elde edilir. Bitkilerde çinko eksikliğinin tedavi edilmemesi halinde bitkiler bundan büyük zarar görür.

Bitkilerde çinko eksikliğinin belirtileri yapraklarda damarlar arasında sararma şeklinde ortaya çıkar. Yapraklarda damarlar yeşil dururken, damarlar arasında açık yeşil, sarı hatta beyaza dönük bir renk alırlar. Çinkonun bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi olmadığından, eksiklik durumunda yaşlı yapraklardan  yeni oluşan genç yapraklara çinko taşınamaz. Bu sebeple de çinko eksikliğinin belirtileri genç yapraklarda kendisini gösterir.

Bitkilerde Çinko Eksikliği

Meyve Ve Sebzelerde Çinko Eksikliği: 

Turunçgillerde çinko eksikliği, turunçgil ağaçlarında eksikliği en çok görülen madde çinkodur. Fosfor fazlalığı sebebiyle ortaya çıkan çinko eksikliği turunçgillerde çok yaygındır. Yapraklarda 25 pmm'in altında Zn bulunması durumunda belirtiler görülür. Belirtiler, yeşil damarların etrafında düzensiz şekilli sarı lekeler halinde kendini gösterir. Meyveler susuz ve tatsız olurlar.

Kiraz ve vişnede çinko eksikliği, ağaçlarda rozetleşme görülür. Belirtiler yeni gelişmekte olan kısımlarda görülür. Sürgünlerin boğum araları ve sürgün ucuna göre kısılma görülür. Yapraklar normal şeklinin dışında bir hal alır, şiddetli kuraklık görmüş gibi kurur ve dökülür. Meyve yapısı etkilenir, meyve olgunlaşamaz ve deforme olur.

Pamukta çinko eksikliği, boğum araları kısalarak bitki küçük çalımsı bir görünüm alır. Klorotik lekeler önce orta bölümlerde daha tam olgunlaşmamış yapraklarda, damar aralarında görülür. Daha sonra damarlar da etkilenerek yaprak içini kırmızı lekeler sarar. Yapraklar normalden daha kalın bir hal alır. Olgunlaşamayan genç yapraklarda kahverengi lekeler görülür. Eksikliğin ileri derecelerinde yapraklar küçülür ve rozet oluşumu gözlemlenir. Meyve verimi azalır, olgunlaşma süreci uzar.

Domateste çinko eksikliği, bitkide boğum araları incelmiş ve normalin yarısı kadar da kısalmıştır. Yaşlı yaprakların kenarları nadiren yukarıya doğru kıvrılmış olur ve düzensiz olarak dağılmış, sarımsı yeşil lekeli bir görünüşü vardır. Klorozlu kısımlarda sonradan beyazımsı kahve ve kahve renkli nekrotik lezyonlar ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde tüm yaprak yüzeyini kaplar. Ardından yaprak kurur ve ölür, gri veya portakal renkli bir görünümü olur. Orta yapraklar oluşumundan beri küçüktür ve koyu yeşil renge sahiptir. Kenarları çok az yukarıya doğru kıvrıktır. Yaprak sapından ucuna doğru iyice incelir ve kıvrılır. Yaprakta tüylenme artar ve bunun sonucunda gümüşümsü gri yeşil bir renge bürünür. Meyveler küçükken kızarmaya başlar.

Buğdaygiller çinko eksikliği, çinko eksikliğinde yaşlı yaprakların üst kısımlarında düzensiz lekeler oluşur, düzensiz bir ağ manzarası görülür. Klorozorlu kısımlar öncesinde beyaz renge döner daha sonra kahve]]> Çinko Faydaları https://www.cinko.gen.tr/cinko-faydalari.html Fri, 23 Nov 2018 19:02:31 +0000 Çinko Faydaları, Çinko vücudumuzdaki bir çok enzimin ve insulin hormonunun yapısında bulunan oldukça önemli bir mineraldir. Çinko minerali vücudumuzda 100'den fazla enzimin normal çalışma aktivitesi için gereklidir. Çinko vücu Çinko Faydaları, Çinko vücudumuzdaki bir çok enzimin ve insulin hormonunun yapısında bulunan oldukça önemli bir mineraldir. Çinko minerali vücudumuzda 100'den fazla enzimin normal çalışma aktivitesi için gereklidir. Çinko vücudumuzda genellikle kemiklerde ve kaslarda görülür. Çinkonun bağırsaklarda emilebilmesi için pankreasın salgıladığı enzimlere ihtiyacı vardır. Çinko vücutta birden fazla enzimin yapısında bulunur, RNA VE DNA'yı sabitler.

DNA'nın iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Prostat bezinin ve üreme organlarının düzgün çalışabilmesi için yeteri kadar çinko alınmalıdır. Çinko bağışıklık sistemine, yaraların iyileşmesinde, tat ve koku duyusunun oluşmasına, büyüme, gelişme ve hamilelik döneminde faydası çok olan bir mineraldir. Çinkonun iştah açıcı etkisi de vardır. Sperm hareketlerinin artmasında önemli bir rolü vardır. Çinko güçlü bir antioksidandır ve vücudumuzda bakır-çinko süperoksit dismutaz adlı antioksidan bir enzimin yapısına girerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Çinko bunun yanında alkolizm, alzeimer, atopik dermatit, prostat büyümesi, crohn hastalığı, epilepsi, diyabet, hermes, erkek kısırlığı, grip, cilt bozulması, osteoartrit, adet öncesi sendromu, eklem iltihabı gibi rahatsızlıklardan koruma ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan mineraller içinde yer almaktadır. Vücudumuzun günlük çinko ihtiyacı 11-15 mg kadardır.
Çinko Faydaları
Günlük çinko alımı 0-6 ay için 2 mg, 6-12 ay 3 mg, 1-3 yaş arası 3 mg, 4-8 yaş arası 5 mg, 9-13 yaş arası 8 mg, 14 yaş üzerinde erkekler de 11 mg, kızlar da 9 mg kadardır. Gebelik döneminde ise 18 yaş 12 mg, 19 yaş ve üstü 11 mg, emzirme döneminde 18 yaş 13 mg, 19 yaş ve üstü 12 mg'dir.
.
Çinkonun Faydalı Olduğu Rahatsızlıklar:

Büyüme geriliği olan boyu uzamayan ve kilo alamayan çocuklarda çinko eksikliği olabilir. 5-7 mg çinko takviyesi ile büyüme hızı artmaktadır. Sık enfeksiyona yakalanan kişi veya çocuklar da ve çocuk ishallerinde çinko takviyesi yapılması bu rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Gebe ve emziren kadınlarda, diyabet hastalarında çinko kaybı çok olur bu yüzden çinko takviyesi yapılması kişilerin vücut direncini arttırır. Sperm sayısı az olan bireylerde kandaki çinko değerlerine bakılarak çinko takviyesi yapılması bu sorunu ortadan kaldırır. Bununla birlikte idrar söktürücü ilaç kullananlar, kalsiyum ilacı kullananlar ve bol posalı besin tüketenler, bağırsaklarda chorn ve ülsefaktif kolit hastalığı olanlar ve sürekli enfeksiyonu olanlar çinko takviyesi yapması oldukça faydalıdır. Günlük çinko dozunu aşmamak gerekir. Fazla çinko alımı bireylerde bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısına sebep olur.

Çinkoda Bulunan Besinler:


Çinko hemen hemen her besinde bulunur ama en çok ıspanak, balık, patates, ceviz, mantar, kuzu eti, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, sığır eti, yoğurt, kabak çekirdeği, susam, arpa, peynir, kepekli ekmek, tavuk, ay çekirdeği, karaciğer, badem, tam tahıl, kuru fasulye, lahana, tahıllarda ve kırmızı et de en çok bulunur. Kırmızı et ve tavuk etinde bulunan çinko daha kolay emilir. 100 gram çiğ ıspanağın günlük çinko ihtiyacının %4'ünü karşılayacak içinde 0.5 mg çinko bulundurur. Bir tane orta boy beyaz mantar içinde 0.1 mg çinko içerir. Kuzu etinin 100 gramı yaklaşık günlük çinko ihtiyacının yarısını karşılar. 28 garm sığır eti günlük çinko ihtiyacının %8'ini karşılar. Bir avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının %20'sini karşılar. 100 gram yoğurdun günlük çinko ihtiyacının %6'sını karşılamaya yeter. Burda yazılan besinler çinko bulunan besinleri tamamı değildir ve bazı besinler yüksek kolestrol, yağ ve kalori içerikleri sebebiyle herkese uygun değildir.]]>
Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-sac-dokulmesi.html Sat, 24 Nov 2018 10:35:23 +0000 Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi, Çinkonun vücudumuzda önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 200 enzim ve bir çok hormonun üretiminde görev alır. Başlıca işlevleri içinde, RNA, DNA, insülin aktivasyonu, protein sentezi, A vitamini Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi, Çinkonun vücudumuzda önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 200 enzim ve bir çok hormonun üretiminde görev alır. Başlıca işlevleri içinde, RNA, DNA, insülin aktivasyonu, protein sentezi, A vitamininin hücrelere taşınması ve kullanımı, hücrelerin bölünerek çoğalması, yaraların çabuk ve hızlı iyileşmesine, tat alma, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, davranış ve öğrenme performansının artması gibi bir çok olayda büyük rol oynar. Çinko eksikliği, Dünya çapında ve Türkiye genelinde en sık gözlenen mineral eksikliklerinden biri olmakla birlikte üzerince yeterince durulmayan rahatsızlıklardan da bir tanesidir. Ülkemizde tarım yapılan topraklarda çinko miktarı yeterince yüksek değildir bu da besin yoluyla yeterince çinko alımımızı olumsuz etkilemektedir. Çinko eksikliğine bağlı bir çok hastalık vardır. Çinko eksikliğine bağlı şaç dökülmesi de çinko belirtilerinin yaşamı tehdit edebilecek düzeydeki ağır çinko eksikliği grubuna girmektedir.

Kişilerde akut çinko eksikliği gelişmesi halinde ilerleyici saç dökülmesi meydana gelmektedir. Kronik çinko eksikliğinde ise saç büyüme hızı yavaşlamakta ve aşırı saç dökülmesi ile sonlanabilmektedir. Saç hastalıklarında çinko eksikliğinin asıl sebebi olarak kabul edilmemekte fakat esaslı bir rolü olabileceği üzerinde durulmaktadır. Hububat proteini kullanan gelişmekte olan ülkelerde, hububattaki az ölçüdeki fitatlar ve diğer organik bileşenler, demir ve çinko minerallerini bağlayarak emilimini azaltırlar. Kadınlarda erkeklere oranlar çinko eksikliğine bağlı saç dökülmesi daha çok görülmektedir. Bunun sebebi hamilelik ve emzirme dönemleridir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadın vücudundaki çinko deposunda azalma görülür bunu çinko takviyesi ile durdurmalıdır.
Çinko Eksikliği Saç Dökülmesi
Çinko Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesinde Tedavi:

Çinko eksikliği halinde özellikle de yetersiz alıma bağlı gelişen eksikliklerde çinko içeren ilaçların tüketimi son derece iyi sonuçlar vermektedir. Çinko alımında doz ayarlanması kilogram başına 1 mg olacak şekilde yapılır. Ek çinko alımı süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaz, tok karnına alınmalıdır. Ek çinko alımını C vitamini ile birlikte alınırsa emilimi daha kolay olucaktır.]]>
Günlük Çinko İhtiyacı https://www.cinko.gen.tr/gunluk-cinko-ihtiyaci.html Sun, 25 Nov 2018 01:32:04 +0000 Günlük Çinko İhtiyacı, Çinko temel besinlerden biridir ve metabolizmanın faaliyetlerine büyük ölçüde dahil olan çok önemli bir mineraldir. Bir yetişkin bireyin vücudunda toplam 2-3 gram çinko bulunur. Çinko minerali vücudumu Günlük Çinko İhtiyacı, Çinko temel besinlerden biridir ve metabolizmanın faaliyetlerine büyük ölçüde dahil olan çok önemli bir mineraldir. Bir yetişkin bireyin vücudunda toplam 2-3 gram çinko bulunur. Çinko minerali vücudumuzun hemen hemen yer yerinde bulunur; Organlar, kemikler, dokular, hücreler, vücut sıvıları. Çinko minerali en çok kas ve kemiklerde bulunur fakat prostat bezinin de çinko içeriği oldukça yüksektir. Çinko özellikle gebelik döneminde çok önemlidir. Doğumsal sorunu ve erken doğumu engeller. Bebeklerin, çocukların ve ergenlerin büyümesi için yeterli çinko almaları gerekmektedir. Kadınların hamilelik süresinde çinko gereksinimi artar çinko takviyesi yapmaması durumunda bazı rahatsızlıklara yol açabilir.

Çinko eksikliği şeker ve prostat sorunlarına sebep olur. Saç ve tırnaklarda, koku ve tat alma duyusunda zayıflama, çocuklarda gelişim yetersizliği, zihinsel kapasitenin daralması, iştahsızlık, deride yaşlanma belirtileri, yaraların iyileşme hızında yavaşlama, akne sorunlarının oluşmasıyla anlaşılır.
Çinko eksikliğine, kronik bağırsak hastalıkları, tek yönlü beslenme, karaciğer rahatsızlıkları, aşırı sportif etkinliklerde bulunma, kortizon ve barbitürad gibi ilaç kullanımlarında rastlanır.
Günlük Çinko İhtiyacı
Çinkoya Ne Kadar İhtiyacımız Var

Sağlığımızı korumak amacıyla düzenli olarak çinko almalıyız. Çinkoya çocukların ve gençlerin yetişkin bireylere oranla daha az, hasta kişilerin sağlıklı kişilere oranla daha fazla, stresli kişilerin sakin kişilere göre daha fazla, spor faaliyetleriyle uğraşan kişilerin uğraşmayan kişilere göre daha fazla ihtiyacı vardır. Günlük olarak almamız gereken çinko miktarı bebeklerde 5 mg, çocuklarda 10 mg, ergenlerde 15 mg, kadınlarda 12 mg, hamile kadınlarda 20 mg, emziren anneler 20 mg, erkekler 10 mg, 65 yaş ve üstü 15 mg'dır. Gebe ve hamile kadınlarda bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için daha fazla çinko ihtiyacı vardır. Günlük ihtiyacımızın 10 ila 30 katı alınması durumunda istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin zorlanmasına ve baskılanmasına, mide tahrişine bağlı bulantı, kusma ve ishal, kaslarda koordinasyon bozukluğu, terleme ve titreme görülebilir.

Çinko İhtiyacımızı Nasıl Karşılarız

Çinkoyu bir çok gıdada bulabiliriz. Balık, et, karides, karaciğer, buğday tohumu, istiridye, kabak çekirdeği, tüm tahıllar, ayçiçeği çekirdeği, badem, yumurta, peynir, ceviz ve süt içinde çinko barındıran besinlerden bazılarıdır. Yüksek oranda lifli besin tüketimi çinko seviyesini azaltabilir. Lifli bitkisel besinlerdeki fitat çinkoya bağlanır, çinkoyu vücudun faydalanamayacağı hale getirir. Proteinli gıdalarla alınan çinko vücut tarafından daha kolay ve daha iyi emilir. Vejetaryen diyetlerinde çinko eksikliği çok fazladır ve yüksek tahıl içeren vejetaryen diyetlerde bulunan ve organik asitlerden oluşan fitatlardan kaynaklanır. Bu sebeple vejetaryenler çinko değeri yüksek besinler tüketmelidir.]]>
Çinko Fazlalığı https://www.cinko.gen.tr/cinko-fazlaligi.html Sun, 25 Nov 2018 08:41:25 +0000 Çinko fazlalığı da diğer minerallerin fazlalığındaki gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedir. Çünkü her mineral ve vitaminin kararında olanı sağlıklı olurken az veya fazlalığında sağlık sorunlarına neden olmaktadır Çinko fazlalığı da diğer minerallerin fazlalığındaki gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedir. Çünkü her mineral ve vitaminin kararında olanı sağlıklı olurken az veya fazlalığında sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çinko, vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için gereken temel minerallerden biridir. Çinkonun vücudumuzda hayati görevleri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, Hücre üretimini gerçekleştirmesi, cilt yaralarını iyileştirmesi ve 300'den fazla enzimin üretilmesi gibi çinkonun hayati görevleri vardır. Yetişkin her birey için günlük tavsiye edilen çinko miktarı 12 mg'dır. Vücuda alınan çinkonun sadece %30'u bünye tarafından emilir. Her türlü sebze ve meyvede az da olsa mutlaka çinko olduğu için çinko eksikliği fazla görülmemektedir. Ama zaman zaman çinko fazlalığı yaşandığından buna bağlı olarak hastalıklar gelişebilir.

Çinko Fazlalığının Belirtileri

 • Günlük ortalama 40 mg'dan fazla çinko alımı çinko fazlalığı olarak bilinir ve bu vücut için zararlıdır. Çinko fazlalığı demir ve bakır gibi bazı minerallerin eksilmesine neden olur. Aynı zamanda vücuttaki enzimleri de azaltarak bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle sık sık hastalıklar yaşanır.
 • Çinko fazlalığı olanların ağızlarında metalik bir tat bırakır.
 • Titreme ve yüksek ateş görülür.
 • Kusma, öksürük, ishal ve mide ağrısı yaşanır.
 • Gözlerde ve ciltte sarılıklar görülür.
 • Hazımsızlık, halsizlik ve baş dönmesi görülür.
 • Sinir reseptörlerine etkide bulunarak koku alma duyusunuz öldürür.
 • Özellikle çocuklarda anemiye neden olur.

Çinko FazlalığıÇinko Fazlalığında Tanı

Bir kişi yukarıdaki belirtileri kendinde görüyorsa çinko fazlalığı olabilir acilen doktora muayene olması gerekir. Çinko fazlalığının tanısı kan testleri ile anlaşılır. Kandaki çinko seviyesine göre doktor gerekirse ilaç tedavisi başlatır veya bazı diyetler verir. Fazla çinkonun atılması için bol sıvı tüketmesi veya süt tüketmesini önerebilir. Vücuttaki çinko fazlalığı atılmaya başladıktan sonra hasta yavaş yavaş normal seyrine dönmeye başlar.

]]>
Çinko Eksikliği https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi.html Sun, 25 Nov 2018 19:56:21 +0000 Çinko eksikliği, vücutta yaşanan çinko eksikliği genel olarak yetersiz beslenme nedeni ile oluşur. Kötü huylu tümör, diyabet, emilim bozukluğu, karaciğer hastalıkları ve bazı kronik hastalıklar çinko eksikliğine Çinko eksikliği, vücutta yaşanan çinko eksikliği genel olarak yetersiz beslenme nedeni ile oluşur. Kötü huylu tümör, diyabet, emilim bozukluğu, karaciğer hastalıkları ve bazı kronik hastalıklar çinko eksikliğine yol açan diğer faktörlerdir.

Çinko eksikliğinin en önemli nedeni beslenme yetersizliğidir. Günlük tüketilen besinlerin yeteri kadar çinko içermemesi vücutta çinko eksikliğine yol açar. Ayrıca kırmızı et tüketimi yapmayan kişilerde de çinko eksikliğine rastlanabilir.

Çinko Eksikliği Belirtileri

 • Halsizlik
 • Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği
 • Anlama-kavrama güçlüğü
 • İshal
 • Saç dökülmesi
 • İştah kaybı
 • Tırnaklarda beyaz leke
 • Koku ve tat alma duyusu azalır
 • Yaraların iyileşme süreci uzar
 • Enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık oluşur
 • Ciltte akne sorunu yaşanabilir.

Çinko Ne Kadar Alınmalı

Çinko ihtiyacı bir çok faktöre göre değişim gösterebilir. Çocuk ve gençlerin erişkinlere oranla çinko ihtiyacı daha azdır. Hasta olan kişilerin ise sağlıklı kişilere oranla çinko ihtiyacı daha fazladır. Aynı şekilde yoğun stres altında olan kişiler de  stressiz kişilere oranla çinkoya daha fazla ihtiyaç duyar. Yetişkinlerin günlük 15 miligramdır. Gebe ve emziren anneler de normal dönemlerden biraz daha fazla çinkoya ihtiyaç duyar.

Çinko İhtiyacını Karşılamak İçin Beslenme Yeterli Olur mu

Yeterli beslenme ile günlük çinko ihtiyacı kolaylıkla karşılanabilir. Ancak bazı durumlarda beslenme çinko ihtiyacını karşılamak için yetersiz kalabilir. Vejetaryenler, diyabet hastaları ve spor ile uğraşan kişilerin çinko takviyesi alması gerekebilir.

Çinko Eksikliği

Çinko Ne İşe Yarar

Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı bazı hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Çinkonun bateri ve virüslere savaş açıcı etkisi vardır. Ciltte akne oluşumuna karşı da oldukça yararlıdır. Hücre yenilenmesine katkıda bulunarak cildin daha hoş bir görünüm kazanmasını sağlar. Tırnakları ve saçları güçlendirir. Uçukları hafifletir, adet ağrılarına karşı iyi gelir. Kısırlık için de oldukça önemli bir mineraldir.

Çinko Eksikliği İçin Risk Altında Olanlar

Vejetaryenler: Hayvansal gıdalar çinko bakımından zengin içeriğe sahiptir. Hayvansal gıdalar yolu ile alınan çinko vücut tarafından daha rahat emilir.

Aşırı Alkol Tüketenler: Düzenli alkol tüketen kişilerde yaklaşık %40 oranında çinko eksikliği görülebilir.

Demir Takviyesi Alanlar: Yüksek dozajlarda demir takviyesi alan kişilerde çinko emilimi baskılanabilir. Bu durumda çinko eksikliği yaşanabilir.

Hamile Ve Emziren Kadınlarda: Anne karnında gelişmek için çabalayan bebeğin yüksek miktarda çinkoya ihtiyacı olur. Aynı şekilde doğum sonrası anne adayları emzirme yolu ile yüksek oranda çinko kaybedebilir.

Çinko Nelerde Var

 • Peynir
 • İstiridye
 • Sığır eti
 • Sütsüz çikolata
 • Kuru fasulye
 • Brokoli
 • Mısır
 • Kuruyemişler
 • Yumurta
 • Brüksel lahanası
 • Marul
 • Soğan
 • Kuzu ciğeri
 • Avokado
 • Böğürtlen
 • Domates
 • Yengeç
 • Tavukgöğsü
 • Süt
 • Karides
 • Enginar
 • Hindi eti
 • Buğday tohumu
 • Yulaf
 • Bezelye
 • Kabak
]]>
Çinko Alımı https://www.cinko.gen.tr/cinko-alimi.html Mon, 26 Nov 2018 10:09:29 +0000 Çinko alımı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden bir tanesidir. Çinko bir çok enzimde ve insülinde bulunur. Çoğunlukla kemiklerde ve kaslarda bulunur. Bağırsaklarda ki emilimi için pankreas enzimlerine ihtiy Çinko alımı,
vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden bir tanesidir. Çinko bir çok enzimde ve insülinde bulunur. Çoğunlukla kemiklerde ve kaslarda bulunur. Bağırsaklarda ki emilimi için pankreas enzimlerine ihtiyaç vardır. Hücre zarında bulunur ve hücreyi oksitleyici zararlarından korur. Çinko vücut yaralarının iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde gerekli bir mineraldir. Prostat bezinin ve üreme organlarının iyi çalışması içinde çinkoya ihtiyaç vardır. Bu sebeple çinko alımı sağlığımız için son derece önemli bir rol oynamaktadır.


Çinko arpa, peynir, sığır eti, tavuk, kepekli ekmek, yumurta sarısı, balık, ceviz, patates, süt ve süt ürünleri, tam tahıl, kuru fasulye, badem, karaciğer, ay çekirdeği ve lahanada bulunur.

Vücut için son derece önemli olan bu mineralin eksikliği önemli sağlık problemlerine yol açar bunlar:

Çinko Alımı
 • Büyümede gecikme
 • İshal
 • Kıllarda dökülme ve saç dökülmesi saç rengi değişmesi
 • Ergenliğe girememe
 • Seksüel gelişim bozukluğu
 • Penis sertleşmesinde zorluk
 • Göz ve deri yaraları
 • Kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Sperm sayısında azalma
 • Ağız tadında bozukluk
 • Yaralarda geç iyileşme
 • Cilt hastalıkları
 • Gece körlüğü
 • Bağışıklık sisteminde zayıflık ve kolay hastalanma

 • Yetişkin bir insan için tavsiye edilen günlük çinko miktarı 9-11 miligramdır. Vücut tarafından çinkonun yalnızca %30'u emilir. Bu yüzden çinko eksikliği görülen kişilerde dışarıdan çinko eksikliği yapılması gerekebilir. Çinko eksikliği kandaki çinko seviyesi ölçülerek anlaşılır. Kanda 60 mikrogram/dl'den az çinko varsa çinko eksikliği var demektir. 

  Çinkonun eksik alınması gibi çinkonun fazla alımı da vücut için zararlıdır. Fazla çinko alımı vücuttaki demir ve bakır gibi gerekli diğer minerallerin miktarını azaltır aynı zamanda vücuttaki enzimleri azaltarak bağışıklık sisteminin azalmasına neden olur. Fazla çinko ağızda metalik bir tat bırakır. Diğer belirtileri titreme ve yüksek ateştir. Kusma, ishal, öksürük, mide ve boğazda tahriş hissi de diğer semptomlarıdır.  Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekmektedir.
  ]]> Çinko Sülfat https://www.cinko.gen.tr/cinko-sulfat.html Mon, 26 Nov 2018 11:26:32 +0000 Çinko Sülfat, çinkonun suda eriyebilen halidir. İçerisinde %22 ve üzeri suda eriyebilen çinko bulunmaktadır. Çinko sülfatın beyaz kristal bir görünümü vardır. Tarımsal üretimde çinkonun önemi oldukça fazladır. Ülkemizin Çinko Sülfat, çinkonun suda eriyebilen halidir. İçerisinde %22 ve üzeri suda eriyebilen çinko bulunmaktadır. Çinko sülfatın beyaz kristal bir görünümü vardır. Tarımsal üretimde çinkonun önemi oldukça fazladır. Ülkemizin topraklarında, emilebilir çinko oranı bölgelere göre değişiklik gösterse de genel olarak istenilen düzeyin altında seyir etmektedir. Çinko eksikliği bitkinin yeterince gelişmesini engellemekte ve buna bağlı olarak da meyvesinin az olmasına sebep olmaktadır. Çinko sülfat gübrelemesi bitki verimini arttırmakta, tüm meyvelerin aynı boyutta olmalarını ve canlı görünmelerini sağlar.

  Çinko Sülfatın Kullanım Alanları, yabani otların yok edilmesi ve bitkilere zarar veren küçük hayvanlara karşı korumak için, hayvan gıdalarına ve gübrelere çinko takviyesi için ve ilaçta büzücü olarak kullanılır. Vernikler, rayon lifi üretimi, yapıştırıcılar, çinko stearat, titanyum dioksit üretimi ve çinko alkıl-di-tiokarbamat (mantar öldürücü) üretiminde, madenlerin yüzdürülmesinde, hızlandırıcı olarak kauçukta, elektrolize kaplama ve yüzey muamelesinde ve hayvan besinlerinde kullanılmaktadır. Genel olarak, tarım sektöründe, ilaç sanayisinde, kimya sektöründe, maden cevheri çıkartılmasında, boya, deri, maya sektöründe, sentetik fiber endüstrisi, bira sektöründe ve yem sanayi, çinkolu gübre üretiminde kullanılmaktadır.

  Çinko Sülfatın Bitkiye Yararları, birim alanda alınan ürün miktarında artış olur, toprağın pH'ını düzenler, yapraklardaki sararmaları, erken dökülmeyi ve küçülmeyi engeller, bitkinin soğuğa karşı direncini arttırır, meyve ağaçlarında meyvelerin erken düşmesini azaltır meyve tutmayı arttırır, meyvenin görünümünü güzelleştirir, şekil bozukluğunu engeller, bodurlaşmayı engeller, sürgün sayısını arttırır. Su tutma kapasitesinin artmasını sağlar ve bitkinin kuraklıktan daha geç ve az etkilenmesini sağlar, hububatların boyunu arttırır, saplarının kalınlaşmasını sağlar. Çağır ve meralarda otların sararmasını engeller, hızlı büyümesini ve bol ot oluşmasını sağlar.
  Çinko Sülfat
  Çinko Sülfat İle Bitki Gübrelemesi, çinko gübrelemesi toprağın ihtiyacına göre yapılmalıdır.Toprağın azot, fosfat ve potasyum ihtiyacı gibi çinkoya da ihtiyacı vardır. Her elementin farklı etkisi olması sebebi ile hiçbiri birbirinin alternatifi değildir. Bu sebeple birinin kullanılması diğerinin kullanılmamasını gerektirmez, toprağın hangisine gereksinimi varsa o element doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılmalıdır. Doğru kullanılmadığı taktirde yarardan çok zararı olabileceği unutulmamalıdır.

  Çinko Sülfatın Hayvan Beslenmesine Yararları, çinko eksikliği olan mera ve çayırlarda otlanan veya çinko eksikliği olan tahılların kullanıldığı kırma ve salj yemler tüketen hayvanlar yeteri kadar çinko alamazlar ve bunun sonucunda huysuzluk, iştahsızlık, büyüme hızında yavaşlama, kilo kaybı, ayak şişmesi, kas gelişiminde zayıflama, kıl dökme, hastalıklara karşı bağışıklık direncinin zayıflaması, dişilerde döl veriminin azalması, burun ve ağız etrafında iltihaplanma, erkek hayvanlarda testislerde bozulma ve sperm oluşumunda azalma, süt veriminde düşme görülür.
  ]]>
  Çinko Oksit https://www.cinko.gen.tr/cinko-oksit.html Tue, 27 Nov 2018 05:51:11 +0000 Çinko oksit, Sert yapılı bir metal olan çinko oksijen ile tepkimeye girince yeşilimsi ve mavimsi bir alevle yanarak çinko oksiti oluşturur. Çinko oksit Boya sanayinde, lastik üretiminde, seramik üretiminde, cam sanay Çinko oksit, Sert yapılı bir metal olan çinko oksijen ile tepkimeye girince yeşilimsi ve mavimsi bir alevle yanarak çinko oksiti oluşturur. Çinko oksit Boya sanayinde, lastik üretiminde, seramik üretiminde, cam sanayinde, pil ve akü üretiminde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Beyaz renk pigmenti olarak bir çok boya tipinde kullanılmaktadır. Ayrıca ultraviyole dayanımı arttırdığı için boyların geç kuruması için kullanılmaktadır. Boyaya sertlik kazandırarak küflenmeye karşıda direnç sağlar. 

  Seramik sanayisinde seramiğin mukavemetini arttırır ve daha parlak bir renk almasını sağlar. Cam sanayinde de camın optik özelliklerini arttırır. Metal sanayisinde metaller çinko oksitle kaplanarak korozyona karşı direnç sağlanır. Elektrikli ev aletlerinde bile kaplama olarak kullanılmaktadır. Çünkü elektriksel direnci sağlamaktadır. Tekstil sanayinde dolgu malzemesi ve elastikiyet için kullanılır. 

  Çinko Oksit
  Çinko oksit ayrıca çeşitli kremlerde de kullanılmaktadır. Akne tedavisinde çinko oksit aknenin üzerine kullanılır ve antibakteriyel özelliği ile akneye neden olan bakterileri öldürerek cildi rahatlatır. Yayılma eğiliminde olan aknelerde vücudun diğer bölgelerinde koruyucu bir yüzey oluşturarak yayılmayı önler. Ayrıca çinko oksit içeren kremler pişik tedavisi içinde oldukça etkilidir. Tahriş olan cildin kısa sürede normale dönmesini sağlar. Bebek beziyle bebeğin teni arasında ki ıslaklık ta kolayca üreyen bakteriler pişiğe neden olmaktadır. Çinko oksit içeren krem bebek teninde koruyucu bir yüzey oluşturarak pişiği önlemektedir. Cildin erken yaşlanması, kırışıklık ve lekelere neden olan güneşin ultraviyole ışınları içinde koruyucu olarak da çinko oksitli kremler kullanılmaktadır. 
  ]]>
  Çinko Hapı https://www.cinko.gen.tr/cinko-hapi.html Tue, 27 Nov 2018 18:26:59 +0000 Çinko Hapı, Hormonları ve enzimleri yöneten çinko sağlık için çok önemli mineraldir. 100'den fazla hormon ve enzim üzerinde etkili olan çinkonun vücutta çok önemli görevleri vardır. Vücudun herhangi bir yerindek Çinko Hapı, Hormonları ve enzimleri yöneten çinko sağlık için çok önemli mineraldir. 100'den fazla hormon ve enzim üzerinde etkili olan çinkonun vücutta çok önemli görevleri vardır. Vücudun herhangi bir yerindeki lekeleri, mantarı ve kaşıntıyı geçiriyor. Hastalığın yoğun olduğu kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı çok etkili olan çinko, sivilceye karşıda çok etkili olan bir mineraldir. Birçok sebze ve meyvelerde fazlasıyla bulunan çinko minerali bağışıklık sisteminde rolü büyüktür. Her gün doğal yiyeceklerle yeterli miktarda sağlığın korunması ve gelişmesi için çinko almak gerekiyor. Et, yumurta, deniz ürünleri ve tahıllar çinkonun en iyi kaynağıdır. Zinde, canlı ve enerjik olmanıza yardımcıdır.

  İhtiyacımız kadar minerali bazen besinlerle kazanmamız mümkün olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda ise mineral destekli haplara ihtiyaç duyuyoruz. Tek tek ve önerilen dozdan fazla almamak gerekir. En güvenilir olanı eczanelerde satılanı almaktır. Sağlığımız için minerallere ihtiyaç duymaktayız fakat bunu besinlerden her zaman temin etmek mümkün olmamaktadır. Bunun için takviye gerekmektedir. Mineral noksanlığında kansızlık, bağışıklık zayıflığı, kemik kırılmaları gibi birçok rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. 

  Çinko Hapı

  Çinko eksikliğinde kullanılan haplar:

  Zınc Nutrımed ( Efervesan tablet ): Yemek arasında diğer efervesan tabletler gibi uygun bir ölçüde suda eritildikten sonra alınır. Vücudun çinko ihtiyaçlarının arttığı durumlarda ve çinko eksikliğinde günde 1 tablet olarak kullanılır. Ağır renal yetmezliklerinde kontrendikedir. 

  Zinco C tablet: Günde 1 tablet olarak alınır. Vücudun çinko ihtiyaçlarının arttığı durumlarda ve çinko eksikliğinde kullanılır. Çinko ve C vitaminine karşı bünyesi hassas olanlar kullanmamalıdır. 

  Zincmen kapsül: Günde 1 kapsül olarak tok karnına alınır. Vücudun çinko ihtiyaçlarının arttığı durumlarda ve çinko eksikliğinde kullanılır. Ağır renal yetmezliklerinde kontrendikedir. 

  Aslında en sağlıklı vücut düzenli ve dengeli beslenendir, hiç bu takviyelere ihtiyaç duymayan vücuttur. Keşke hava koşulları ve yediğimiz sebze ve meyveler organik, doğal olsa da insanların alım gücüde olsa düzenli ve dengeli beslenerek sağlıklı yaşasa

  ]]>
  Çinko Krem https://www.cinko.gen.tr/cinko-krem.html Wed, 28 Nov 2018 03:11:11 +0000 Çinko krem, antiseptik özelliği ile ciltte bulunan mikropları temizler, alerjik nedenlerle ciltte meydana gelen tahrişleri önler ve aynı zamanda cildin genel görünümünü güzelleştirerek pürüzsüz bir hale gelmesini sağlar. Çin Çinko krem, antiseptik özelliği ile ciltte bulunan mikropları temizler, alerjik nedenlerle ciltte meydana gelen tahrişleri önler ve aynı zamanda cildin genel görünümünü güzelleştirerek pürüzsüz bir hale gelmesini sağlar. Çinko, az miktarda da olsa vücut için gerekli bir mineraldir. Hücrelerin oluşması için gerekli olan enzimleri aktif eden ve aynı zamanda birçok hayati fonksiyonlarda etkisi olan çinko hücrelerin onarımında da görevlidir. Bu nedenle cilt hastalıklarına karşı çinkonun önemli bir etkisi vardır. Çinkonun cilde bu kadar önemli faydalarından dolayı değişik türevleriyle çinko kremler üretilmiştir.

  Çinko Kremlerin Kullanıldığı Alanlar


  Akne tedavisi

  Çinko kremler, akne bölgelerine direk uygulanabilir ve bakteri öldürücü özelliği nedeniyle aknelere sebep olan bakterileri öldürür ve cildin sakinleşmesine neden olur. Akneler değişik nedenlerle vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Çinko kremleri uygulandıkları bölgelerdeki aknelerin yayılmasına da engel olmaktadır. Çinko kremleri yüzde bir tabaka oluşturarak fazla yağı alır ve yağın gözenekleri kapatmasına engel olur. Bu nedenle yeni aknelere zemin hazırlanmamış olur.

  Pişiklere Karşı

  Çinko içeren kremler pişik tedavilerinde oldukça başarılı ürünlerdir. Pişik nedeniyle tahriş olan cildi kısa sürede tedavi ederek eski sağlığına kavuşturur. Bebek beziyle cilt arasında rahat üreme imkanı bulan bakterilerle savaşarak bakterileri yok eder. Bebekler için özel üretilen çinko kremler bebeğin cildinde bir tabaka oluşturarak bakterilerin üremesine de engel olur.

  Güneşten Korunma

  Cildin erken yaşlanması, güneş lekesi ve kırışıklıklara neden olan güneşten gelen ultraviyole ışınlardan korunmak için cildinize çinko içeren kremler kullanabilirsiniz. Cildiniz tarafından emilen çinko kremleri cildinizde bir tabaka oluşturarak sizi ultraviyole ışınlardan korur.
  Çinko Krem
  Diğer Kullanım Alanları
  • Düzenli kullanımında Melama belirtilerinde iyileşme sağlar.
  • İltihap engelleyici özelliği ile egzamayı tedavi eder.
  • Yanık, kesik ve sıyrık gibi deri hasarlarını onarır.

  Çinko Kremlerin Yan Etkileri

  Genel olarak bebek ve erişkinlerde sakınca görülmemekle birlikte bazı durumlarda alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerji neticesiyle ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ve yanma hissi oluşabilir.

  ]]>
  Çinko Selenyum https://www.cinko.gen.tr/cinko-selenyum.html Thu, 29 Nov 2018 01:58:32 +0000 Çinko Selenyum, vücutta çok fazla bulunmayan temel bir mineraldir. Özellikle E vitamini ile bir araya geldiğinde antioksidan olarak çalışır ve hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlamaktad Çinko Selenyum, vücutta çok fazla bulunmayan temel bir mineraldir. Özellikle E vitamini ile bir araya geldiğinde antioksidan olarak çalışır ve hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır. Vücudumuzda yer alan serbest radikaller hücre yapısı dışında DNA'ya zarar verebilir, kanser türleri ve kalp hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara zemin oluşturur. Selenyum gibi antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek zararlarını en az seviyede tutarlar. Selenyum eksikliği çok nadir görülen bir sorun olmamakla birlikte bazı bireylerde özel sağlık koşullarına, yetersiz beslenmeye ve bazı ilaç kullanımlarına bağlı olarak görülebilir.

  Selenyumun Önemi, selenyum tiroit fonksiyonu için gerekli olup aynı zamanda sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken mineraller arasındadır. Astım üzerine yapılan bir araştırmada, 14 hafta boyunca düzenli selenyum içeren gıdalar tüketen veya selenyum takviyesi alan astım hastalarının daha az belirti gösterdiği ortaya konulmuştur. Bir diğer araştırmaya göre ise düşük selenyum seviyesinin çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığının arttığı ortaya koymaktadır. Bilim adamları selenyum mineralinin kanserli hücre oluşumu ile bağlantısı konusunda kesin bir bilgi vermemekle birlikte yeterli miktarda selenyum alan insanların kansere yakalanma riskinin azaldığı bilinmektedir. Selenyum eksikliğinde görülen ya da kötüleşen diğer bir hastalıklar şu şekildedir; romatoid artrit, erkeklerde kısırlık ve damar sertliğidir.

  Selenyumun Görevi, selenyum E vitamini ile birlikte yağların ve hücrelerin oksitlenmeden korunması, vücut dokusunun esnekliğinin korunması, kanserden korunma ve vücudun zehirlerden arındırılmasını sağlar.
  Çinko Selenyum
  Selenyum İçeren Besinler, bitkisel besinler selenyum bakımından zengindir fakat bir bitkinin ne kadar selenyum içerdiği yetiştiği toprakta ne kadar selenyumun bulunduğuyla doğru orantıdadır. Aynı durum hayvansal besinler içinde geçerlidir. Hayvanların yetiştirildiği coğrafya ve bitkisel besinlerin, besin içinde bulunan selenyum miktarını belirler. Selenyum içeren bir çok besin vardır fakat içlerinde selenyum bakımından en zenginleri; Brezilya kestanesi, balıklar, ay çekirdeği, göğüs tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, mantar, yumurta, yulaf, soğan, esmer pirinç, sarımsak, istiridye, tahıllardır.

  Günlük Selenyum Tüketimi, selenyum 0-6 ay için 15 mcg, 7-12 ay için 20 mcg, 1-3 yaş için 20 mcg, 4-8 yaş için 30 mcg, 9-13 yaş için 40 mcg, 14-18 yaş için 50 mcg, 19 yaş ve üstü erkekler için 55 mcg, kızlar için 60 mcg, gebelik döneminde 60 mcg, emzirme döneminde ise 70 mcg kadardır.

  Selenyum Eksikliği, selenyum bakımından zayıf toprakta yetişen besinler tüketiminde düşük ihtimal olmakla beraber senlenyum eksikliği görülebilir. Bunun dışında düzenli olarak işlem görmüş gıda tüketenlerde (konserve gıdalar, hazır yemekler...) selenyum eksikliği görülebilmektedir. Çünkü besinler işlem gördükçe içerisindeki mineral ve vitamin oranları azalır.

  Fazla Selenyum Tüketimi, yetişkin bireyler için günlük olarak önerilen selenyum miktarının (55 mcg) yaklaşık 9 katı kadarını almak selenyum zehirlenmesine sebep olabilir. Besinler yoluyla bu miktarda selenyum almak çok kolay olmamakla beraber özellikle ek selenyum takviyesi alanlar için selenyum zehirlenmesi ihtimali oldukça yüksektir. Fazla selenyum zehirlenmesinin belirtileri; tırnaklarda beyaz noktalar, mide bulantısı, saç dökülmesi, kronik yorgunluk, baş dönmesi ve sinir hasarıdır. Bazı araştırmalar uzun süre yüksek oranda selenyum almanın cilt kanseri riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Uzmanlar böyle olumsuz etkilerden korunmak için ihtiyaç duyulan selenyumun besinlerden alınmasını tavsiye etmektedir. Herhangi bir sağlık koşulu sebebiyle selenyum takviyesi kullanıyorsanız, çocukların erişemeyeceği  bir yerde muhafaza ediniz.

  ]]>
  Bebeklerde Çinko Eksikliği https://www.cinko.gen.tr/bebeklerde-cinko-eksikligi.html Thu, 29 Nov 2018 03:19:31 +0000 Bebeklerde çinko eksikliği, bebeklik döneminde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma oranı yetişkinlere göre daha yüksektir ve oluşan tablo daha ağır boyutlarda seyredebilmektedir. Çinko, vücut için her dönemde önem Bebeklerde çinko eksikliği, bebeklik döneminde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma oranı yetişkinlere göre daha yüksektir ve oluşan tablo daha ağır boyutlarda seyredebilmektedir. Çinko, vücut için her dönemde önemli bir elementtir. Bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Çinko eksikliği nedeniyle vücutta birçok sistem olumsuz olarak etkilenebilmektedir.

  Bebeklerde çinko eksikliği, bağışıklık sisteminin bozulması ve enfeksiyonların oluşma olasılığının artması gibi etkilere yol açmaktadır. Çinko eksikliğinde bebeklerde ciddi oranda enfeksiyon oluşumu oluşmakta ve bu konuda çok hassas davranılması gerekmektedir.

  Bebeklerde Çinko Tedavisi Ne Amaçla Kullanılır

  • Bebeklerde oluşan çinko eksikliği tedavi ile yerine konulmak amacı için kullanılmaktadır.
  • Oluşan enfeksiyonu engellemek için çinko tedavisi uygulanır.

  Bebeklerde çinko dirençli ishal, akut ishal, soğuk algınlığı, büyüme geriliği gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. İshal ve zatürre hastalığının önlenmesi için çinko koruyucu olarak uygulanmaktadır. Sıtma tedavisinde ise hem koruyucu hem de tedavi edici etkisinden yararlanılır.

  Bebeklerde Çinko Eksikliği

  Bebeklerde İshal, Soğuk Algınlığı Ve Çinko

  İshal 2 haftadan daha uzun zamandır devam ediyorsa dirençli ishal olarak tanımlanır. Akut ishale oranla daha uzun sürmekte ve ölümcül riski daha fazla olmaktadır. Bu tür vakalarda çinko tedavisi hastalığın ciddiyetini azaltmak ve bebeklerin büyümelerini normale çevirmek için uygulanır.

  Soğuk algınlığı vakalarında ise çinko yine başvurulan bir tedavi yöntemidir. Oluşabilecek komplikasyonların daha hafif atlatılması için çinko tedavisi uygun görülebilir.

  Bebeklerde Çinko Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır

  Yapılan bilimsel araştırmalara göre çinko tedavisi bebeklerde zatürre ve ishali büyük oranda önlemektedir. Çinko kullanımı 3 ay ve 5 yaş arası bebekler için uygundur. Bu yaş grubunda oluşabilecek ishal, alt solunum yolu enfeksiyonları, dizanteri, zatürre vakalarının görülme sıklığını azaltır. Çinkonun bebeklere ne sıklıkla verilmesi gerektiğini tam olarak açığa koyan bir araştırma olmamasına rağmen bazı araştırmalara göre haftada bir defa verilmesi uygun görülürken bazı araştırmalara göre her gün verilmesi uygun görülmektedir.

  Bebeklerde Bilinçsiz Çinko Kullanımına Dikkat!

  Bazı enfeksiyonlara karşı tedavi edici özelliği bulunan çinkonun bilinçsiz kullanımı nedeni ile bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Uzun dönem ve bilinçsiz kullanımı bebeklerde bakır eksikliğine neden olabilir.

  ]]>
  Çinko İlacı https://www.cinko.gen.tr/cinko-ilaci.html Fri, 30 Nov 2018 00:14:24 +0000 Çinko ilacı, insan vücudu için en önemli minerallerden biridir. Çinko tüm hücrelerin bir parçasıdır ve çoğu enzimin anahtar bileşenidir. Çinko vücudun bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Prostat bezinin ve üreme org Çinko ilacı, insan vücudu için en önemli minerallerden biridir. Çinko tüm hücrelerin bir parçasıdır ve çoğu enzimin anahtar bileşenidir. Çinko vücudun bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Prostat bezinin ve üreme organlarının sağlıklı olarak çalışabilmesi için yeterli çinkoya ihtiyaç vardır. Büyüme ve gelişme üzerine de çinkonun etkileri büyüktür. Sağlık için son derece önemli olan bu mineralin eksikliğinde dışarında çinko ilacı alınması gerekmektedir. 

  Çinko eksikliği görülen çocuklarda boy kısalığı, kilo eksikliği ve iştahsızlık görülür. Üreme organları olan testislerin gelişiminde bozukluklar oluşur. Çocuklar ve gençler çinko eksikliğinin belirgin olarak gözlendiği önemli bir hasta grubudur. Çinko gebelikte bebeğin gelişiminde emzirme döneminde ise süt yapımında etkilidir. Çinko büyüme hormonlarının üretimi için gereklidir. Bu yüzden çinko eksikliği büyüme ve gelişmede
  bozukluklara neden olmaktadır. Bu durumlarda Çinko ilacı alımının bu sıkıntıları önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir.

  Çinko İlacı
  Toprak yeme hastalığı olan geofaji de demir ve çinko eksikliğine bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde önce çinko tedavisi uygulanarak bağırsaklarda ki demir emilimi bozukluğunun giderilmesi gerekmektedir. 

  Gebelik ve laktasyon döneminde annelerin çinko yönünden yetersiz beslenmeleri bebekte gelişme geriliğine ve doğumsal anomalilere neden olmaktadır. Dünya'da gebelerin %82'si çinko gereksinimlerini karşılayamamaktadır. Türkiye'de gebeler üzerinde yapılan bir araştırmada çinko yetersizlik oranı hamileliğin ikinci dönemi olan 28-32 haftalarda %38,6 ile en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Bu çalışmalara göre gebeler ancak çinko ihtiyacının %31'ini karşılayabilmektedir. Anne sütündeki çinko ilk 5-6 aydan sonraki dönemde bebeğin ihtiyacını karşılayamaz. Çalışmalar anne sütüyle beslenen bebeklerde çinko suplemantasyonu yapılan bebeklerde linear büyüme ve ağırlık artışı suplemantasyon yapılmayanlara göre daha yüksektir. 

  Dünya sağlık örgütü verilerine göre 2002'de 1,6 milyon çocuk ishal nedeniyle ölmüştür. İshal sırasında çinko ilacı desteği yapılan çocuklarda ishal süresi %9-%23 arasında kısalır. 

  Günlük çinko ihtiyacı yaklaşık 15 mg'dir. 50 mg'dan fazla alınması tavsiye edilmez. Eğer uzun süreli çinko kullanılacaksa günlük olarak 20 mg'lık doz önerilir. Çinko pikolinat ve çinko gluconate en iyi tolere edilen takviye çinko ilaçlarıdır. 
  ]]>
  Çinko Borat https://www.cinko.gen.tr/cinko-borat.html Fri, 30 Nov 2018 23:19:37 +0000 Çinko borat son yıllarda alev geciktirici olarak kullanılan ve bünyesinde bor ihtiva eden kimyasal bir maddedir. xZnO.yB2O3zH2O  kimyasal bileşimine sahiptir.Çinko boratlar alev geciktirici, korozyon ge Çinko borat son yıllarda alev geciktirici olarak kullanılan ve bünyesinde bor ihtiva eden kimyasal bir maddedir. xZnO.yB2O3zH2O  kimyasal bileşimine sahiptir.

  Çinko boratlar alev geciktirici, korozyon geciktirici ve duman bastırıcı olarak polimerlerde ve kaplamalarda özellikle pvc, naylon ve halojenli polyesterde kullanılır. Yüksek dehidrasyon sıcaklığına sahip olduğu için yüksek sıcaklıklara dayanıklı plastik üretiminde kullanılır. Çinko boratlar yanmaya dayanıklı kablolarda, yanmaya dayanıklı kumaşlarda, elektrik-elektronik parçalarda, boyalarda, otomobil-uçak iç aksamlarında, kağıt ve tekstil endüstrisinde kullanım alanlarına sahiptir. 

  Diğer alev geciktiricilerle kıyaslandığında daha etkili bir duman bastırıcı olmasından ve diğer alev geciktiricilere göre daha ucuz olmasından dolayı çoğunlukla tercih edilmektedir.

  Çinko Borat
  Son yıllarda çinko boratın diğer alev geciktiricilerle farklı uygulamalarda birlikte kullanımı gittikçe artmaktadır. Örneğin çinko borat halojen içeren ve içermeyen sistemlerde alüminyum hidroksil ve magnezyum hidroksil ile birlikte kullanılma özelliğine sahiptir.

  Çinko borat alev geciktirici kullanılmasının dışında mantar ve böcek öldürücü olarak ahşap aksamların korunmasında, cam ve seramik sanayinde ergime noktasını düşürmek için de kullanılır.
  ]]>
  Çinko Fosfat https://www.cinko.gen.tr/cinko-fosfat.html Sat, 01 Dec 2018 08:17:30 +0000 Çinko fosfat genelde uzun süreli darbe ve korozyon direnci istenilen metal parçalar için kullanılır. Tel çekme, boru çekme, otomotiv ve koruyucu yağlama öncesi çinko fosfat kullanımı yaygındır. Dış ortamda kullanılacak boyal Çinko fosfat genelde uzun süreli darbe ve korozyon direnci istenilen metal parçalar için kullanılır. Tel çekme, boru çekme, otomotiv ve koruyucu yağlama öncesi çinko fosfat kullanımı yaygındır. Dış ortamda kullanılacak boyalı parçalar için tercih edilir. İçeride kullanılan metal eşyalarda da yüksek korozyon direnci isteniyorsa kullanılır. Demir, çelik ve galvaniz kaplı ürünler için uygun bir kaplama yöntemidir.

  Çinko fosfatlama demir fosfat kaplamaya göre malzeme üstüne çökerek oluşan bir kaplamadır. Metal üzerinde oluşan çinko fosfat kaplama kalınlığı metrekarede 2-35 gramdır. Boya altı için uygun olan çinko fosfat kaplama kalınlığı metrekarede 2-5 gramdır. Daha yüksek kaplama kalınlıkları boya altı için uygun olmamaktadır. Boru ve tel çekme hatlarında çinko fosfat kaplama kalınlığı metrekarede 7-15 gram olabilir. Daha düşük kaplama haddelerin zorlanmasına neden olduğu için uygun olmaz. Koruyucu yağ öncesinde ise metrekarede 20-35 gram çinko fosfat kaplaması yapılır. Burada ki amaç yağın çinko fosfat kristalleri arasına girerek korozyona karşı yüksek direnç sağlamaktır. 

  Çinko Fosfat
  Çinko fosfat prosesi püskürtme ve daldırma hatlarda trikatyon olarak da kullanılabilir. Fosfat kaplama alanının önünde asidik  veya alkali yağ alma olmalıdır. Bunun sebebi paslı metalin çinko fosfat kaplama almasının problem yaratmasıdır. Çinko fosfat kristallerinin ince ve homojen olması için fosfat banyosu öncesinde mutlaka aktivasyondan geçmelidir. Demir fosfatlama prosesine göre daha karışık ve kapsamlıdır. Dikkat edilmesi gerekenler toplam ve serbest asit, süre, sıcaklık ve hızlandırıcı noktasıdır. 
  ]]>
  Çinko Nitrat https://www.cinko.gen.tr/cinko-nitrat.html Sun, 02 Dec 2018 03:15:48 +0000 Çinko Nitrat, Çinko nitrat formülü Zn ( NO3)2 olan bir çinko bileşenidir. Bu beyaz, katı, kristal bileşik havadan çok nem çekerek sulanır ve genellikle hekzahidrat Zn (NO3)2. 6H2O formunda bulunmaktadır. Çinko nitra Çinko Nitrat, Çinko nitrat formülü Zn ( NO3)2 olan bir çinko bileşenidir. Bu beyaz, katı, kristal bileşik havadan çok nem çekerek sulanır ve genellikle hekzahidrat Zn (NO3)2. 6H2O formunda bulunmaktadır. Çinko nitrat alkol ve suda çözünür. Çinko nitrat özellikle çinkonun nitrik asitte çözülmesiyle elde edilir. Asidin buna bağlı olan bu reaksiyonda, derişik asit formül kullanılırsa amonyum nitrat oluşur.

  Zn + 2 HNO3 (seyreltik )---- Zn (NO3)2 + H2

  4 Zn + 10 HNO3 (derişik )---- 4 Zn (NO3)2 + NH4NO3 + 3H2O

  Çinko nitrat ısıtıldığında ise termal bozulmaya uğrayarak, çinko oksit, azot dioksit  ve oksijen oluşmaktadır.

  2 Zn (NO3)2----2 ZNO + 4 NO2 + O2

  Çinko nitratın çok büyük ölçüde kullanımı olmasa da, kimya laboratuvarlarında koordinasyon polimerlerinin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Kontrolü bozulmayla çinko okside dönüşen çinko nitrat nanoteller içeren değişik ZnO esaslı yapıların üretimi için kullanılmaktadır.

  Çinko Nitrat

  Çinko nitrat, kumaş boyamada da kullanılmaktadır.

  Son yıllarda yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tarımı yapılan toprakların önemli bir bölümünde çinko eksikliği ortaya çıkmıştır. Bu durum meyve, sebze ve buğdaygiller olan mısır, çeltik, buğday olmak üzere birçok üründe verim kaybına neden olmaktadır. Bitkilere verilen ilave çinko ile verimi arttırmak, verimi yüzde oranına göre %25 ila %100 arasında artış sağlamak için çabalar sarf edilmektedir. Azotun bitkiler tarafından alınabilmesi için nitrat veya amonyum formunda bulunması gerekmektedir. Bazı bitkilerin bu iki azot formundan herhangi birini kullanmada tercihleri olursa da genellikle bitki besleme yönünde aralarında belirgin bir fark yoktur. Bazı bitkilerin genç filiz dönemlerinde bu iki formdan birini ileriki filiz dönemlerde ise diğer formdaki azotu tercih ettikleri bilinmektedir. Amid veya organik formdaki azotun bitkiler tarafından alınabilmesi için parçalanarak, bölünerek inorganik formdaki amonyum veya nitrata dönüşmesi sağlanmaktadır. Nitrat, topraktaki diğer katyonların alınmasını sağlarken, amonyum formundaki anyonlarının alınmasından da yararlı olur.


  ]]>
  Çinko C Vitamini https://www.cinko.gen.tr/cinko-c-vitamini.html Sun, 02 Dec 2018 23:57:58 +0000 Çinko C vitamini, Çinko vücudumuzdaki birçok hayati fonksiyonlarda görev alan önemli bir mineraldir. En önemli görevi vücutta hücre yapımı için gerekli 300'den fazla enzimi aktive eder. Hücre yenileme özelliği olduğundan yaral Çinko C vitamini, Çinko vücudumuzdaki birçok hayati fonksiyonlarda görev alan önemli bir mineraldir. En önemli görevi vücutta hücre yapımı için gerekli 300'den fazla enzimi aktive eder. Hücre yenileme özelliği olduğundan yaraların çabuk iyileşmesi ve tahriş olan cildin düzelmesi konusunda da önemli görevleri vardır. Fakat çinko tek baçına bu görevleri yapmıyor tabii. Hiçbir vitamin veya mineral tek başına önemli değildir. Yardımcı etkenleri de vardır. Çinkonun yardımcısı da C vitaminidir. C vitamini çinkonun emilimini sağlamaktadır. Vücut ne kadar çok çinko alırsa alsın C vitamini olmaz da çinko emilemezse vücut çinko eksikliği yaşar. Bu nedenle çinkonun emilimi için C vitamini önemlidir.    

  Çinko C vitamininin Faydaları
  • Prostat bezinin fonksiyonu ve üreme organlarının gelişimi için önemlidir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda çinko C vitamini eksikliğinde üreme organı geriliği görülebilir.
  • Ciltte bulunan yağ bezlerinin aktivitesini düzenleyerek akneleri engelleyebilir.
  • Egzama gibi deri hastalıklarına karşı son derece faydalıdır.
  • Protein sentezi ve hücre yapımı için hayati önemi vardır.
  • Hücrelerin yenilenmesi ve cildin tahrişlerden kurtulması için oldukça faydalıdır.
  • Bağışıklık sisteminin normal bir şekilde çalışması için önemli bir mineral vitamin karışımıdır.
  • Tat alma duyusunu etkiler, eksikliğinde tat alma duyusu zayıflar.
  • Gelişme çağındaki çocukların kemiklerinin şekillenmesi ve gelişmesi açısından önemlidir.
  • Vücutta hücre tahribatı yapan serbest radikallerle mücadele ederek iltihabi hastalıklar, enfeksiyonlar ve kanserler gibi önemli hastalıklardan vücudu korur.
  • E vitamininin görevini yeterince devam ettirebilmesi için çinko alımının önemi vardır. Çinko A vitamininin de emilimini artırmaktadır.

  Çinko C VitaminiÇinko C Vitamini Eksikliği

  • Koku alma hissinde gerileme, tırnaklarda incelme ve çabuk kırılması, deri hastalıkları görülür.
  • Saç dökülmesi, beniz solukluğu, yorgunluk ve halsizlik görülür.
  • Kolesterol düzeyinde yükselme görülür.
  • Gece görememe sorunları ortaya çıkar.
  • İktidarsızlık, prostat fonksiyonlarında bozulma eğilimi başlar.
  • Zihinsel bulanıklık, dikkat kaybı yaşanır.
  • Antioksidan içeriği nedeniyle vücut için son derece önemli olan çinko C vitamini eksikliğinde bağışıklık sisteminde sorunlar ortaya çıkar.

  Çinko C vitamini en çok bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılır ve günlük 20-40 mg'lık dozları yeterli olmaktadır. Günlük ortalama 50 mg üzerinde çinko alımı sakıncalıdır. Çünkü bağışıklık sistemini baskılar. Çinko genellikle doğal yoldan her türlü sebze ve meyvelerden rahatlıkla elde edilebilmektedir. C vitamini ise sebze, meyve, hayvansal gıdalar ve tahıllardan rahatlıkla elde edilebilmektedir. Eksikliğinde çinko C vitamini takviyesi yapılması gerekmektedir.

  ]]>
  Çinko Sembolü https://www.cinko.gen.tr/cinko-sembolu.html Mon, 03 Dec 2018 09:54:10 +0000 Çinko sembolü (Zn) olarak periyodik cetvelde yerini almıştır. Latincede "Zinkum" olarak adlandırılan çinko, maviye benzer açık gri renkte olup kırılgan bir metaldir. Periyodik cetvelde geçiş elementleri grubunda yer almaktadır. Çinko sembolü (Zn) olarak periyodik cetvelde yerini almıştır. Latincede "Zinkum" olarak adlandırılan çinko, maviye benzer açık gri renkte olup kırılgan bir metaldir. Periyodik cetvelde geçiş elementleri grubunda yer almaktadır. Kaynama sıcaklığının düşük olması nedeniyle pirometalalurjik metal üretiminde kullanılmaktadır. Dökülmüş haldeyken sert ve kırılgan olup yaklaşık 120 derecede şekil verilebilir. Elektrokimyasal potansiyel dizisinde demirden daha negatif olan gruptadır. Bu özelliği ile çinko anot olarak kullanılabilen oldukça önemli bir elementtir.

  Çinkonun Ayrıştırıldığı Mineraller

  Çinko elementi yerkabuğunda en fazla bulunan elementler arasında 23. sırada yer almaktadır. Çinkonun en fazla kullanılan cevheri sfalerit (ZnS) olup %40 çinko ve %10 demir içerir. Çinko; smitsonit, hemimorfit ve franklinit olarak da ayrıştırılabilmektedir.

  Çinko bileşiklerde (+2) değerli olarak bulunur. Çinko ile oluşturulan bileşikleri genellikle iyonik bağ yapmaktadır. Amin, siyanür, amonyak ve halojen iyonları ile kompleks bileşikler yapar. Çinko özellikle toz haldeyken iyi bir ingirdeyicidir. Toz çinkonun bir tepkimede reaksiyona girme özelliği oldukça yüksek olsa da yanıcı özellikte değildir. Çinko yüksek sıcaklıkta oksijen, kükürt ve klorür gibi elementlerle şiddetli reaksiyonlara geçer ve sert bir amalgam oluşturur. Klorür ve sülfat tuzları suda yüksek derecede çözünür. Çinko oksit, fosfat ve organik kompleksleri suda çok nadiren az miktarda veya hiç çözünmezler. Çinko oksidin ekonomik değeri yüksektir. Çinkonun organik bileşikleri arasındaki çinko sabunu en fazla kullanıma sahiptir.
  Çinko Sembolü
  Çinko elementinin sembolü nedir Çinko elementinin sembolü "Zn" olup geçiş elementidir.

  Çinkonun Kullanım Alanları

  • Çinkonun dünyadaki kullanım alanları demir, alüminyum ve bakırdan donra dördüncü sıradadır.
  • Çelik gibi başka metallerin galvanize edilmesinde,
  • Pirinç ve nikelli gümüş gibi alaşımların oluşturulmasında,
  • Otomotiv sektöründe döküm kalıplarında,
  • Pillerin gövdelerinin yapımında sıklıkla kullanılır.
  • Deodorantlarda ve ahşap koruyucularda,
  • Karanlıkta parlayan pigment olarak saat gibi eşyalarda,
  • Pek çok organik maddenin sentezinde,
  • Pek çok günlük alınan vitamin ve ilaçların bileşiminde kullanılmaktadır.
  ]]>
  Çinko Asetat https://www.cinko.gen.tr/cinko-asetat.html Mon, 03 Dec 2018 10:59:29 +0000 Çinko Asetat, Çinko asetatın formülü Zn (C2H3O2).2H2O, yoğunluğu 1,735 g/mL , e.n 200  olan çinko kromat sentezinde kullanılabilen alkol ve suda çözünürlüğü olabilen beyaz, monoklinik, kristalimsi gruplar hali Çinko Asetat, Çinko asetatın formülü Zn (C2H3O2).2H2O, yoğunluğu 1,735 g/mL , e.n 200  olan çinko kromat sentezinde kullanılabilen alkol ve suda çözünürlüğü olabilen beyaz, monoklinik, kristalimsi gruplar halinde olan katı bir maddedir. Çinko oksidin asetik asit ile birleşiminden elde edilir. Boya sektöründe mordan olarak görev yapmaktadır. Sağlık %1-5'lik çözeltilerinde deri mukoza hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca çocuklarda gelişim dönemlerinde çinko eksikliği çinko asetat oral 50-150 mg olarak günlük dozlarda kullanılır. Yapısında yaklaşık olarak %30 çinko ihtiva eden, hayvanların çinko ihtiyacını temin etmek için yemlere katılan yapısında % 29.8 çinko içeren çinko tuz. Tuz haline getirilerek hayvanların yemlerine katılarak kullanılır. Porselen üzerine sır yapmada da kullanılır.

  Asetat nedir Asetik asidin tuzu ve ekseri, Oksijen, Karbon, Hidrojen ihtiva içeren bir kısım kimyasal bileşiklere asetat denir. Asetat kelimesi selüloz asetattan elde edilen tekstil iplikleri anlamında da kullanılır.

  Asetatların Özellikleri: Genel olarak metal asetatların erime noktaları yüksektirler ve bunların sulu çözeltileri de elektriği iletirler. Ester asetatların sudaki çözeltileri ise de elektriği iletmezler. Çünkü bu bileşikler iyonik bileşikler değillerdir. Orta büyüklükteki bazı asetatlar hayvan dokularında yağ asitlerine dönüşmektedirler. Keza hayvan dokularında kolesterole de dönüşebilmektedirler.

  Asetatların Üretimi: Asetatların üretiminde asetik asit (CH3COOH) temel madde olarak kullanılır. Asidin sodyum oksitle bileşiminden sodyum asetat, kalsiyum oksitle reaksiyonundan da kalsiyum asetat, magnezyum karbonat ile bileşiminden de magnezyum asetat ve kurşun oksitle reaksiyonundan da kurşun asetat elde edilmektedir. Çinko asetat  ve manganın sülfürlerinin asetik asitle bu ikili bileşiminden de bu metallerin asetatları elde edilir. Asetik asit çözülerek çinko, demir ve magnezyum gibi bazı metallerle direkt bileşiminden bu metal asetatlar elde edilir. Ester olarak adlandırılan bazı asetat türleri asetik asidin bir alkolle reaksiyonundan elde edilir. Esterlerin kendilerine has hoş bir kokuları vardır. Aslında diğer asetatların böyle hoş bir kokuları yoktur.

  Çinko Asetat

  Asetatların Kullanım Alanları: Asetatların çok geniş bir kullanım alanları mevcuttur. Bakır asetat Paris yeşili imalatında kullanılmaktadır. Diğer metal asetatlar bazı baskı işlerinde kullanılmaktadır. Alüminyum ve demir asetatlar ise boyamada mordant olarak kullanılmaktadır. Yanmaz özellikli selüloz asetat, tekstil ve fotoğraf filmi imalatında kullanılır. Polivinil asetat, yapıştırıcılarda kullanılan bir plastik türdür. Etil asetat ve amil asetat gibi uçucu esterler boya ve laklar için çözücü olarak kullanılır. Butil asetat lak ve vernik endüstrilerinde, amil asetat ise tat verici olarak kullanılmaktadır.  

   Yapılan araştırmalara göre ağızda emilen iyonik çinko asetat pastilleri soğuk algınlığında hastalık sürecini kısalttığı kanıtlanmıştır. Çinko asetat veya glükonat pastilleri insülin direnci riskini arttırır.

  ]]>
  Çinko Boy Uzatır Mı https://www.cinko.gen.tr/cinko-boy-uzatir-mi.html Tue, 04 Dec 2018 04:00:30 +0000 Çinko boy uzatır mı Çinko, boy uzaması, ergenliğe girme, vücut direnci, saç dökülmesi, sperm azlığı ve yaraların çabuk iyileşebilmesi için oldukça önemli bir mineral türüdür. Çinko vücutta birçok enzimin v Çinko boy uzatır mı Çinko, boy uzaması, ergenliğe girme, vücut direnci, saç dökülmesi, sperm azlığı ve yaraların çabuk iyileşebilmesi için oldukça önemli bir mineral türüdür. Çinko vücutta birçok enzimin ve insülin hormonunun yapısında bulunmaktadır. Daha çok iskelet ve kas yapısında bulunan bir mineraldir.

  Çinkonun Faydalı olduğu hastalıklar

  Boy Uzaması Ve Kilo Alamama: Boyu uzamayan ya da kilo alamayan çocuklarda çinko eksikliği söz konusu olabilir. Büyüme geriliği gözlemlenen çocuklarda günlük 5-7 miligram çinko takviyesi büyüme hızını arttırabilmektedir. Büyüme geriliği ya da boy kısalığı söz konusu olan çocukların endokrinoloji ve metabolizma uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Muayeneden sonra hormon ve kan tetkikleri ile araştırma yapılarak sonuca ulaşılabilir. Eğer çinko eksikliği tespit edilmişse boy uzaması ve gelişim için dışarıdan yeterli dozlarda çinko takviyesi yapılır.

  Çinko Boy Uzatır Mı

  Sık Enfeksiyon Oluşan Çocuklar: Çocuklarda sık sık enfeksiyon oluşuyorsa sorun çinko eksikliği olabilir. Uzman bir doktor tarafından çinko değerleri incelenerek dışarıdan çinko takviyesi uygun görülebilir.

  Çocuklarda İshal: Özellikle dirençli ishal vakalarında çinko yetersizliği araştırılmalı ve yetersizlik varsa çinko takviyesi verilmelidir. Çinkonun ishali azaltıcı etkisi vardır.

  Diyabet Hastalarında: Diyabet hastaları için de çinko değerleri araştırılmalıdır. Araştırma sonucu eksiklik saptanmışsa dışarıdan çinko takviyesi alınmalıdır. Diyabet vakalarında idrar yolu ile çinko kaybı oldukça fazla yaşanabilir.

  Sperm Sayısı Az Kişilerde: Sperm sayısı az olan vakalarda çinko değerlerine eksiklik saptanmışsa dışarıdan çinko takviyesi verilebilir. Çinko eksikliği sperm sayısında azalmaya yol açan bir faktördür.

  Sık Akciğer Enfeksiyonları: Özellikle çocuklarda yaşanan sık akciğer enfeksiyonu söz konusu ise çinko yetersizliği araştırılmalıdır. Yetersizlik varsa dışarıdan çinko takviye yapılmalıdır.

  Gebelik dönemi, emzirme dönemi ve ileri yaşlarda da çinkonun ilave olarak dışarıdan alınması gerekebilir. Çinko eksikliği için gerekli testler yapıldıktan sonra eksiklik varsa dışarıdan uygun dozlarda çinko alımı yapılmalıdır.

  ]]>
  Çinko Vitamini https://www.cinko.gen.tr/cinko-vitamini.html Tue, 04 Dec 2018 23:33:22 +0000 Çinko vitamini bir çok besinde bulunmaktadır. Günlük olarak vücuda alınması gereken bir vitamin olan çinko vitamini, 19 yaş üstü erkekler için 11 mg iken  19 yaş üzeri bayanlar için 8 mg dır. Çinko vitamini gün içinde r Çinko vitamini bir çok besinde bulunmaktadır. Günlük olarak vücuda alınması gereken bir vitamin olan çinko vitamini, 19 yaş üstü erkekler için 11 mg iken  19 yaş üzeri bayanlar için 8 mg dır. Çinko vitamini gün içinde rutin olarak tüketilen yiyeceklerde bulunmaktadır. Bir kaç örnek verilecek olursa bu besinler; hayvansal ürünler; kırmızı et gibi, deniz ürünleri, kuru yemişler, nohut ve benzeri bakliyatlar olarak sayılabilir. Çinko vitamini mutlaka vücuda alınması gereken bir vitamindir.  

  Çinko vitamini, büyüme ve gelişme için hayati bir öneme sahiptir. çinko vitaminin eksik yada fazla olması vücudun normal çalışma düzenini bozar. Çinko eksikliği iştahsızlık, büyüme ve gelişmede gerilik, üreme organlarının gelişim gösterememesi, toprak yemek ve benzeri belirtiler gösterir. Özellikle çocuklarda büyümek için hayati bir önem taşıyan çinko eksikliği hamilelik ve emzirme dönemlerinde de etkin rol oynamaktadır. 

  Çinko eksikliği bulunan kimseler;

  Özellikle düzenli alkol alan, vejetaryenler, hamile ve emziren anneler, gastrointesitnal rahatsızlığı bulunanlar, orak hücre hastası olanlar, demir takviyesi alan insanlarda görülmektedir.

  Çinko vitamini eksikliği saç dökülmelerine, iştahsızlığa, büyüme ve gelişmede geriliğe, halsizliğe, enerji düşüklüğüne,bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. 

  Çinko Vitamini
  Çinko vitamini bulunan besinler;
  hayvansal ürünler ve deniz ürünleri, kuru yemiş ve baklagiller, istiridye, balık, peynir, midye, karaciğer, susam, kabak çekirdeği, fıstık, bamya, yeşil bezelye, ıspanak, mantar çinko vitamini içeren besinler arasındadır.

  Uyarı: Karaciğer, istiridye, kuzu gibi yiyecekler yüksek oranda kolesterol içermektedir. Bu sebeple tüketilirken dikkat edilmeli, kolesterol hastaları tüketmemelidir.

  Uyarı: Hamilelik ve bebek emzirme dönemlerinde bayanların çinko vitamini ihtiyacı normal döneme oranla çok daha fazla artmaktadır bu nedenle bu dönemlerde uzman doktor kontrolünde olmak koşuluyla çinko vitamini takviyesi alınması önerilir.
  ]]>
  Çinko Glukonat https://www.cinko.gen.tr/cinko-glukonat.html Wed, 05 Dec 2018 17:48:48 +0000 Çinko glukonat, sağlıklı erişkin bir kişi günlük 12-15 miligram çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko özellikle kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, yumurta gibi gıdalar ile kolaylıkla karşılanabilir. Ancak vücut direncin Çinko glukonat, sağlıklı erişkin bir kişi günlük 12-15 miligram çinkoya ihtiyaç duyar. Çinko özellikle kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, yumurta gibi gıdalar ile kolaylıkla karşılanabilir. Ancak vücut direncini arttırmak ve bazı hastalıklara karşı korunabilmek için dışarıdan çinko takviyesi alınması gerekebilir.

  Çinko glukonat çinko içeren bir vitamindir ve günlük 15 miligram dışarıdan takviye olarak alınabilir. Ayrıca nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların başlangıç döneminde oluşan şikayetler hafifleyene kadar çinko glukonat pastil ağız yolu ile alınabilir. Çinko glukonat pastil 2 saat ara ile emilerek soğuk algınlığına bağlı hastalıklar nedeni ile oluşan şikayetler azaltılabilir.

  Çinko Glukonat

  Çinko vücutta birçok göreve sahip minerallerden biridir. Vücutta 200 kadar enzim  ve birçok hormonun üretimi için çinkoya ihtiyaç vardır. Çinkonun görevleri;

  • Hücrelerin bölünerek çoğalması
  • DNA, RNA ve protein sentezi
  • İnsülin aktivasyonu
  • A vitaminin hücrelere taşınması ve kullanımı
  • Yaraların iyileşmesi
  • Tat alma
  • Sperm üretimi
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi
  • davranış ve öğrenme kabiliyetinin artması
  • Büyüm ve gelişme
  • Kanda yağların gelişiminde önemli rol oynar.
  ]]>
  Titanyum Çinko https://www.cinko.gen.tr/titanyum-cinko.html Wed, 05 Dec 2018 18:08:59 +0000 Titanyum Çinko, Titanyum çinko, uluslararası yaygınlığa sahip asil bir metaldir. Mimari detaylarda da kullanılabilen titanyum çinko ile; yapılarda şık, bakım gerektirmeyen, sınırsız tasarım, prest Titanyum Çinko, Titanyum çinko, uluslararası yaygınlığa sahip asil bir metaldir. Mimari detaylarda da kullanılabilen titanyum çinko ile; yapılarda şık, bakım gerektirmeyen, sınırsız tasarım, prestijli olanakları ve mükemmel uyum elde edilebilir.

  Titanyum çinko, cephe kaplamaları, çatı kaplamaları, yağmur suyu indirme sistemleri, iç mimari ve süslemelerde kullanılan şık ve prestijli, uzun ömürlü, dayanıklı, doğal olması, bakım gerektirmemesi, doğa dostu, geri dönüştürülebilir, kolay işlenebilir ve tüm yapı malzemeleri ile mükemmel uyum sağlaması sayesinde yenileme veya yeni mimari yapılarda modern, geleneksel veya avant-garde tasarımlarda tercih edilmektedir.

  Titanyum Çinko

  VMZINC,178 senelik bir geçmişe sahip Titanyum çinko üreten Unicore Grup'a bağlı ''Yapı Ürünleri'' birimine ait dünya lideri, uluslararası bir markadır. Fransa'daki fabrikalarında ürettiği bu asil metale heyecan verici şekiller ve mimari uygulamalar kazandırarak tüm dünyanın beğenisine sunmaktadır. Titanyum çinko doğal olarak korozyona karşı dayanıklıdır, ayrıca olağan üstü ve uzun ömür sağlayan patinayı geliştirerek kendi kendini korur. 1 sene atmosferik aşınmaya bağlı olarak 0,70 mm kalınlığında rulo şeklinde çinko minimum şartlarda 70 sene hatta çevreye bağlı olarak 120 sene yaşar. Uzun kullanım ömrü tamir ve bakım gerektirmemesi sebebiyle geleceğin malzemesi olarak tescillenmiştir.  Titanyum çinko, yağmur, güneş ve rüzgar gibi atmosfer koşullarına karşı binayı en iyi şekilde koruyan sistemleri içerir, su geçirmez. 

  ]]>
  Çinko Eksikliği Nasıl Giderilir https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-nasil-giderilir.html Thu, 06 Dec 2018 12:44:37 +0000 Çinko eksikliği nasıl giderilir, çinko, insan vücudu için çok gerekli bir gıdadır ve çinko eksikliği bir çok sağlık sorununa neden olabilir. Çinko minerali ayrıca çocukların büyümesi ve zihinsel gelişimi için son derece g Çinko eksikliği nasıl giderilir, çinko, insan vücudu için çok gerekli bir gıdadır ve çinko eksikliği bir çok sağlık sorununa neden olabilir. Çinko minerali ayrıca çocukların büyümesi ve zihinsel gelişimi için son derece gerekli bir maddedir. Ayrıca yaraların iyileşmesi, saç uzaması, vücudun insülin üretimi, koklama, tat alma ve doğurganlığın, artması gibi, bir çok alanda, son derece büyük öneme sahiptir. Diğer taraftan hamilelik sürecindeki, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi de bu çok faydalı minerale bağlıdır. Anne karnındaki bebek çinko ihtiyacını anneden karşılayacağı için, hamilelik döneminde çinko ihtiyacı normal insana göre daha fazladır. Ayrıca çinko, basit bir soğuk algınlığından tutunda, başta purostat olmak üzere, bütün kanser çeşitleri ile savaşan, hastalıklara karşı vücudu dirençli tutan bir mineraldir.

  Çinko eksikliği nasıl giderilir

  Çinko eksikliği tedavisi için doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz, bir çok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar bir süre kullanılarak çinko ihtiyacı belli bir seviyede tutulabilir. Yalnız unutulmaması gereken şu ki, çinko mineraline sahip yiyeceklerden tüketerek, vücudumuzun, çinko ihtiyacını karşılamak daha sağlıklı olacaktır.

  Çinko Eksikliği Nasıl Giderilir
  Çinko hangi gıdalarda bulunur

  Çinko minerali, hemen her türlü gıda maddesinde bulunan bir maddedir ve sağlıklı bir insanda çinko eksikliği pek görülmez. Ispanak ve bazı koyu yeşil renkli sebzeler, kırmızı et, mantar, susam gibi gıda maddeleri en fazla çinko içeren gıdalar arasında en başta yer almaktadır.  ]]>
  Çinko Eksikliği İçin Ne Yemeli https://www.cinko.gen.tr/cinko-eksikligi-icin-ne-yemeli.html Thu, 06 Dec 2018 19:59:25 +0000 Çinko eksikliği için ne yemeli, çinko, bağışıklık sistemi, koku-tat alma duygusu, enzimlerin üretilmesi, proteinlerin inşa edilmesi gibi birçok fonksiyonu olan bir mineral türüdür. Aynı zamanda hücrelerin birbiri Çinko eksikliği için ne yemeli, çinko, bağışıklık sistemi, koku-tat alma duygusu, enzimlerin üretilmesi, proteinlerin inşa edilmesi gibi birçok fonksiyonu olan bir mineral türüdür. Aynı zamanda hücrelerin birbiri ile iletişim kurması için de önemli bir yeri vardır. Vücutta çinko eksikliği nedeni ile pek çok sağlık problemi oluşabilir. Bu problemler;

  • Kilo kaybı
  • İshal
  • Prostat büyümesi
  • Sperm azlığı
  • Cilt problemleri
  • Saç problemleri
  • Ruhsal problemler
  • Kilo kaybı
  • Zihin karışıklığı
  • Eklem ve kalça ağrıları olarak sıralanabilir.

  Günlük beslenme programında yer alan pek çok gıda sayesinde çinko ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. 18 yaş ve daha üzeri kadınlar için günlük çinko oranı 8 miligram, 18 yaş üstü erkeler için günlük çinko miktarı 11 miligram kadardır. Çinko kırmızı et, kümes hayvanları, nohut, fasulye, kuruyemişler, yumurta, deniz ürünleri gibi gıdalarda ihtiyacı karşılayacak oranlarda bulunmaktadır.

  Çinko Eksikliği İçin Ne Yemeli

  Mantar: 1 tane kültür mantarı yaklaşık 0.1 miligram çinko içerir. Çinko eksikliğine karşı haftada 1 defa mantar tüketilebilir.

  Çinko Eksikliği İçin Ne Yemeli

  Kuzu Eti: 200 gram kadar kuzu eti günlük çinko ihtiyacının tamamını karşılayabilecek niteliktedir.

  Ispanak: Yarım kilo çiğ ıspanak günlük çinko ihtiyacının %20'sini karşılayabilmektedir. Ispanak besin lifi, C, K, E vitaminleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Ispanak beslenme listesine eklenerek çinko yetersizliğine karşı tüketilebilir.

  Yoğurt: 100 gram yoğurt 1 miligram çinko içermektedir. 1 miligram çinko günlük çinko ihtiyacının %6'sını karşılar.

  Kabak Çekirdeği: 1 avuç kabak çekirdeği tüketerek günlük çinko ihtiyacının %20'si karşılanabilir. Kabak çekirdeği fosfor, magnezyum, demir, potasyum gibi mineraller bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir.

  Susam: 1 çay kaşığı susam günlük çinko ihtiyacının %5'ini karşılamak için yeterli olur. Susam aynı zamanda magnezyum, fosfor, manganez ve demir bakımından da iyi bir kaynaktır.

  Çinko Eksikliği İçin Tüketilebilecek Diğer Gıdalar

  • Bitter çikolata
  • Badem
  • Muz
  • Kaju
  • Fasulye
  • Süt
  • Peynir
  • Kakao tozu
  • Enginar
  • Kabak
  • Domates
  • Yumurta
  • Bezelye
  • Kuşkonmaz
  • Karides olarak sıralanabilir.
  ]]>
  Çinko Anot https://www.cinko.gen.tr/cinko-anot.html Fri, 07 Dec 2018 02:56:23 +0000 Çinko Anot,  Daha çok galvaniz ve elektro kaplama ( elektroliz ) sanayinde kullanılan bir üründür. Elektro galvaniz yöntemiyle metal içerikli maddelerin elektroliz banyolarında çinko ile kaplanır. Bu yapılan kaplama işlemi sonucu Çinko Anot,  Daha çok galvaniz ve elektro kaplama ( elektroliz ) sanayinde kullanılan bir üründür. Elektro galvaniz yöntemiyle metal içerikli maddelerin elektroliz banyolarında çinko ile kaplanır. Bu yapılan kaplama işlemi sonucunda anot olarak tercih edilmektedir. Bu yöntem ile farklı metal maddelerin yüzeyleri çinko ile kaplanır ve oksidasyon oluşumu engellenir. Bu işlemler sonucunda metallerin hava ile teması engellendiği için metal maddelerin kullanım ömürleri daha fazla olur. Çinkonun farklı boyutlarda olması ve yüzey genişliği yüzünden yüksek çözünürlüğe sahiptir buda en büyük avantajıdır. 

  Çinko anot deniz, tuzlu su ve bunlara benzer su türleri içerisinde bulunan her türlü metal maddenin katodik olarak korumasını sağlar. Deniz ve tuzlu su gibi sularda bir çok uygulama alanı bulunmaktadır. Çinko anot iskele ayakları, gemiler, deniz içerisinden geçen borular, ham petrol tankları ve deniz suyu taşıma tanklarının metal bölümlerini korumaktadır. Tuzlu su içerisinde bulunan bütün metal maddelerin katodik korumasında kullanır. Ayrıca çinko anot toprak içerisinde bulunan yapılarda deşarj anotu ve referans elektrodu olarak da kullanılır. Çinko anot % 99.99 saflıkla çinko külçelerden imal edilip yapılmaktadır. Çinko anot katodik koruma olan yerlerde korunacak metal maddenin akım ihtiyacı az olan yerlerde sabit akım kaynaklı olarak da kullanılır. Çinko anotlar proje hesaplamaları sonucunda korunacak olan metal yapının akım ihtiyacına göre değişik ağırlık ve ölçülerde üretilir. Çinko anotlar korunacak olan metal maddenin üzerine kaynak veya civatalı bağlantı ile montaj edilir. Montajlar metallere çok yakın bölgelere yapılır bunun nedeni akım kaçaklarını önlemektir. Ölçüm ve kontrol sistemlerini denetlemek için ölçü kutulu olarak da montajları olmaktadır. Çinko anot ve diğer galvanizlere tutya adı verilmektedir. Tutyalar da en çok tercih çinkodan yana kullanılmaktadır. 

  Çinko Anot
  Tutya Nedir ve Olmasaydı Ne Olurdu

  Kolay elektron fırlatabilen ve elektronu rahat fırlatsın diye yumuşak metallerden olan çinkodan üretilen bir metal üründür. Çinkonun atomsal bağları çok düşük olduğu için en uygun tutyalar arasından biridir. Tutya olmasaydı ve üretimi bulunmasaydı herhangi bir hava teması veya fazla tuzlu suya maruz kalınması durumunda metal maddeler erimeye yüz tutacaktı. Bunun sonucunda ciddi malzeme kayıpları olacak ve fazla malzeme üretimi de olup doğadaki diğer maddeler fazlaca tüketilecektir. 

  Tutya Nasıl Çalışır

  Tutya'ya en kolay elektron verebilen madde çinkodur ve genellikle çinkodan üretilmektedir. Çinko doğadaki en aktif metaller arasında bulunmaktadır. Bulunduğu ortamda çinkolar anot görevini üstlenmektedirler. 
  Çinko diğer metallere nazaran daha hafif ve yumuşak bir madde olduğundan herhangi bir elektriksel devrede kendisinden vererek elektriksel devrenin tamamlanmasını sağlar. Dolayısıyla tuzlu su ve deniz suyuyla temasta bulunan pervane, şaft gibi parçalar elektrik devresine girip hasar almazlar ve korunmuş olurlar 

  ]]>
  Çinko Fosfür https://www.cinko.gen.tr/cinko-fosfur.html Fri, 07 Dec 2018 16:50:54 +0000 Çinko Fosfür, Geçmiş yüzyıllardan beri varlığı bilinen ancak ne işe yaradığı bilinmeyen ve bu yüzden üretimine önem verilmeyen, fazla ilgi gösterilmeyen  çinko elementi geçen asırlar sonucunda insanoğlu tarafından fark e Çinko Fosfür, Geçmiş yüzyıllardan beri varlığı bilinen ancak ne işe yaradığı bilinmeyen ve bu yüzden üretimine önem verilmeyen, fazla ilgi gösterilmeyen  çinko elementi geçen asırlar sonucunda insanoğlu tarafından fark edilip vazgeçilemeyen bir ham madde olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Modern endüstrinin ortaya çıkmasından sonra sayılamayacak kadar çok alanda işlem görmektedir.

  Çinko yüksek sıcaklık değerlerinde oksijen, klor ve kükürt gibi elementlerle tepkimeye girip pek çok alanda kullanılan yeni ham maddeler ortaya çıkarmaktadır. Çinko fosfür ve çinko oksit gibi ürünlerden bunlar arasındadır. Çinko fosfürün de bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Çinko fosfür suda genellikle çözülmediği ve çok az çözüldüğü için modern endüstride çok büyük öneme sahip olmasının yanında ticari değeri de bu özelliği ile yüksek bir değere sahip olmaktadır. 

  Modern endüstrinin bel kemiği sayılan çinko elementi sanayileşme sonucu pek çok alanda kullanılan bir ham maddeye dönüşmüştür. Kendisinin yanında tepkime sonucu yeni ham madde oluşumuna da yaramaktadır. Endüstride çinkonun en çok kullanıldığı alanlardan biriside metallerin galvanize edildiği alanlardır.

  Galvaniz 450 ile 460 derece sıcaklık değerinde çinkonun eritilip içerisine bir metal çubuk sokulup, sokulan metalin erimiş çinko ile kaplanması olayıdır. Bu işlem sonucunda metal ürünün korozyona karşı direnci yükseltilip arttırılmaktadır. Çinko fosfür de bu galvaniz işlemleri sırasında oluşturulup ortaya çıkarılmaktadır.

  Çinko Fosfür

  Çinko elementinin modern dünyanın hemen hemen her yerinde kullanıldığı düşünüldüğünde bu elementin endüstri için ne kadar önemli olduğu iyice anlaşılabilir. 

  ]]>
  Çinko Klorür https://www.cinko.gen.tr/cinko-klorur.html Sat, 08 Dec 2018 05:39:02 +0000 Çinko klorür, çinko klorürün susuz şekilde elde edilmesi oldukça zor olur. Çinko klorürü kuru klor gazı ve çinko metalinin ya da çinko sülfat ve sodyum klorür karışımlarının ısıtılması yoluyla elde edilir. Çinko klorür, çinko klorürün susuz şekilde elde edilmesi oldukça zor olur. Çinko klorürü kuru klor gazı ve çinko metalinin ya da çinko sülfat ve sodyum klorür karışımlarının ısıtılması yoluyla elde edilir. Daha kolay şekilde metalik çinkonun hidroklorik asit içinde çözünmesiyle elde edilebilir. Koku giderici ve dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Galvaniz yapımında fenol ya da kromatlarla amonyum klorürle birlikte lehimcilik alanında kullanılır.

  Çinko klorür aktif kömür elde etmekte, ateşe dayanıklı olan eşya yapımında, dişçi aşçılarında, tekstil boyamasında mordan olarak, parşömen kağıt imalatında, merserize pamuk elde etmekte, pil yapımı, kauçuk vulkanizasyonunda, mantar öldürmede ve rafinasyonda kullanılmaktadır.

  • Çinko klorür görünümü: Beyaz kristal halde ve higroskopiktir.
  • Çinko klorür kimyasal adı: Zinc Chloride
  • Çinko klorür kimyasal formülü: ZnCl2
  • Çinko klorür özellikleri: Suyun içinde rahat çözünür

  Çinko klorür kullanım alanları

  Çinko tüm dünyada alüminyum, demir ve bakırın ardından kullanımı en fazla olan elementtir. Çinko klorür pek çok alanda kullanılır.

  Çinko Klorür
  • Deodorant ve ahşap koruma amacıyla kullanılır.
  • Korozyondan korunma için çelik gibi metallerin galvanize edilmesi için kullanılır
  • Otomotiv sektörü alanında döküm kalıplarında kullanılır
  • Pillerin gövdelerinin üretiminde kullanılır
  ]]>